3 godziny temu
RPP nie zmieni dziś stóp procentowych
Dziś RPP poinformuje o swojej decyzji ws. stóp procentowych. Zarówno my, jak i rynek nie spodziewamy się żadnych zmian (stopa referencyjna: 5,75%). Na rynkach bazowych warto zwrócić uwagę na odczyty indeksów koniunktury w usługach (PMI dla Europy, ISM dla USA) oraz dane o zatrudnieniu w USA wg ADP.
1 dzień temu
Pierwsze dwa tygodnie z drugich czterech lat D.Trumpa
Dzień danych z USA o drugorzędnym znaczeniu – poznamy bowiem grudniowe dane o zamówieniach w przemyśle oraz informację na temat wakatów i zwolnień (JOLTS). Dla rynków ważniejszy będzie stan gry dot. wojny celnej.
2 dni temu
Pierwsza salwa w wojnie handlowej
Ciekawy tydzień rozpoczniemy odczytami styczniowych indeksów koniunktury PMI oraz ISM dla przemysłu – dla Polski zakładamy jego wzrost do 49,4 pkt. Dostaniemy dziś również wstępny szacunek inflacji ze strefy euro – oczekiwana jest jej stabilizacja na poziomie 2,4% r/r.
W dalszej części tygodnia będziemy czekać na posiedzenie RPP, decyzję o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie i konferencję prezesa NBP. Z kolei rynki bazowe będą rozgrywać informacje o rozpoczynającej się właśnie wojnie celnej. Na koniec tygodnia wisienka na torcie - dane z amerykańskiego rynku pracy (Payrolls).
5 dni temu
EBC wpatruje się w gwiazdy
EBC obniżył wczoraj stopy procentowe o 25pb. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Towarzyszyły jej gołębie komentarze Ch. Lagarde, co pozwala się oczekiwać kontynuacji luzowania polityki pieniężnej w strefie euro. Spodziewamy się jeszcze dwóch cięć stóp w tym roku. Dziś dla rynków najważniejsza będzie inflacja PCE z USA. Poznamy też szybki monitoring koniunktury NBP.
6 dni temu
Przyspieszenie wzrostu PKB w końcówce roku
Polska dołącza do grona państw, których PKB zaskoczył w górę. Roczny wzrost PKB na poziomie 2,9% to wynik o 0,1-0,2 pkt. proc. lepszy od prognoz. W IV kwartale wzrósł zaś o 3,2-3,5% r/r. W strukturze wzrostu w końcówce roku nie ma dużych niespodzianek. Traktujemy ten odczyt jako dobrą podstawę do przyspieszenia wzrostu w 2025 r. (naszym zdaniem do 4%).
6 dni temu
Fed nie zamyka drogi do obniżek stóp
Ten dzień zdominują dane o PKB. O 10:00 poznamy wstępny szacunek krajowego wzrostu za cały 2024 r. (naszym zdaniem odczyt pokaże 2,8% r/r, jesteśmy tu zgodni z konsensusem). Później ukażą się dane o dynamice PKB w strefie euro (1,0% r/r) i w USA (2,8% SAAR) za 4Q24. Po południu zaś EBC ogłosi decyzję dot. stóp procentowych i sądzimy, że zdecyduje się na obniżkę o 25 pb.