Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 05.02.2025 6 godzin temu

RPP nie zmieni dziś stóp procentowych

Dziś RPP poinformuje o swojej decyzji ws. stóp procentowych. Zarówno my, jak i rynek nie spodziewamy się żadnych zmian (stopa referencyjna: 5,75%). Na rynkach bazowych warto zwrócić uwagę na odczyty indeksów koniunktury w usługach (PMI dla Europy, ISM dla USA) oraz dane o zatrudnieniu w USA wg ADP.

Wiadomości  

  • PL-OECD: OECD prognozuje, że PKB Polski w 2025 r. wzrośnie o 3,4%, a w 2026 r. o 3,0% - podano w raporcie poświęconym Polsce. Według organizacji, średnioroczna inflacja CPI wyniesie w Polsce odpowiednio: 5,0% i 3,9%. W tym samym raporcie OECD wyraża pogląd, że polityka pieniężna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna, a jej luzowanie będzie możliwe, gdy dane potwierdzą zanikanie presji inflacyjnej i zanikanie wolnych mocy wytwórczych w gospodarce. Ponadto, OECD rekomenduje Polsce wprowadzenie progresywnego podatku od nieruchomości powiązanego jej wartością.  
  • PL-MF: Z tytułu KPO do Polski napłynęło 7,301 mld euro - podało Ministerstwo Finansów. 
  • UE-US: Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła we wtorek, że UE weszła w erę hiperkonkurencyjności i hipertransakcyjności w geopolityce, dlatego musi twardo negocjować, także z najbliższymi partnerami. Dodała, że Unia jest gotowa na rozmowy z USA i pogłębienie współpracy handlowej z Chinami. 
  • US-DANE: Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w grudniu wyniosła 7,6 mln wobec 8,156 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po korekcie z 8,098 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 8 mln. Z kolei zamówienia w przemyśle amerykańskim w grudniu spadły o 0,9% m/m, podczas gdy spodziewano się spadku o 0,8% m/m. 
  • CN-DANE: Indeks PMI w sektorze usług Chin wyniósł w styczniu 51,0 pkt. wobec 52,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 52,4 pkt.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Nastroje na rynkach powracają do względnego optymizmu po odwołaniu alarmu w sprawie ceł USA na Kanadę i Meksyk. EUR/USD wrócił już do poziomów z piątku czyli w okolice 1,04. Nie widzimy potencjału na dalsze umacnianie się euro w stosunku do dolara. Inflacja w strefie euro rośnie już czwarty miesiąc z rzędu – o czym dowiedzieliśmy się we wtorek – i stopniowo odbiera pole manewru dla EBC. Dlatego sądzimy, że EUR/USD zaparkuje w okolicach 1,04 na dłuższy czas. Doświadczenie ostatnich dni sprawiło, że rynki będą spokojnie reagować na kolejne doniesienia z frontu wojen handlowych, przynajmniej dopóki jakieś cła nie zostaną faktycznie wprowadzone w życie. Rynek obligacji skarbowych nie może się chwilowo zdecydować co do kierunku. Temat ceł przygasł, więc uwaga inwestorów ponownie skupi się na twardych danych makro, perspektywach inflacji i nastawieniu banków centralnych. W Europie oznacza to rentowności wyżej. W USA czekamy na piątkowy raport Payrolls. Poprzedni zaskoczył po wyższej stronie. Jeśli nic się nie zmieni, to rentowności Treasuries zostaną raczej tam gdzie są (jastrzębia postawa Fed jest już w cenach). Jeśli raport zaskoczy po niższej stronie, to jest szansa że rynek znowu zacznie ostrożnie wyceniać cięcia stóp w USA. 
  • POLSKA: Uspokojenie nastrojów w temacie wojen handlowych sprzyjało wczoraj rynkom wschodzącym. Polska nie była wyjątkiem: złoty umocnił się zarówno do dolara (4,09 --> 4,06), jak i euro (4,23 --> 4,21). Dziś krajowa waluta ma szanse ponownie przetestować minima z ubiegłego tygodnia. Z kolei rentowności obligacji skarbowych odnalazły na jakiś czas poziom równowagi, między 5,8-5,9% na 10-latce i można zakładać że zagoszczą w tych okolicach na dłużej. Nastawienie RPP pozostanie jastrzębie jeszcze przez kilka miesięcy a sytuacja fiskalna Polski jest zasadniczo znana i nie powinna być źródłem większych niespodzianek przynajmniej do kwietnia, gdy poznamy nowy program konwergencji. Z tych powodów, dzisiejsze posiedzenie RPP, podobnie jak jutrzejsza konferencja prasowa A. Glapińskiego nie spotkają się z żadną wyraźną reakcją rynku finansowego. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter