8 godzin temu
Odporni na spowolnienie? Sytuacja polskiej branży kosmetycznej
Polska branża kosmetyczna w 1. półroczu 2024 odnotowała silny wzrost wyniku finansowego netto i poprawę wskaźników rentowności, czym wyróżniała się zdecydowanie na tle całego sektora przedsiębiorstw. Kolejne kwartały – obok spodziewanego ożywienia popytu konsumpcyjnego w Europie – mogą też przynieść wzrost presji kosztowej (płace, surowce i materiały), utrudniający utrzymanie bliskich historycznym rekordom marż. Mimo to, perspektywy krótko- i średnioterminowe uznajemy za wciąż korzystne, m.in. ze względu na szybko konwergujące do średniej unijnej wydatki per capita na kosmetyki w Polsce oraz wysoką konkurencyjność kosztową, ułatwiającą ekspansję eksportu na rynku unijnym. W perspektywie kolejnej dekady pożądana byłaby jednak dywersyfikacja kierunków skoncentrowanej na Europie sprzedaży zagranicznej, jako że demografia i wysokie nasycenie obniżą zapewne dynamikę rynków na naszym kontynencie.
1 tydzień temu
Zielona transformacja branży rolno-spożywczej
Unia Europejska wyznaczyła ambitne cele dotyczące wyraźnego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, a następnie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przyjęty kierunek zmian będzie miał wpływ również na system żywnościowy. Polska branża rolno-spożywcza, jako jedna z największych w Unii, może wykorzystać zachodzące zmiany do budowy swoich nowych przewag oraz wzmocnienia pozycji rynkowej.
5 tygodni temu
Produkty rolne - Wyraźny wzrost notowań rzepaku
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
1 miesiąc temu
Przeczekać dekoniunkturę. Sytuacja polskiej branży stolarki otworowej.
Po długim okresie dynamicznego rozwoju, ostatnie lata przyniosły branży stolarki otworowej poważne wyzwania w postaci osłabienia popytu krajowego i zagranicznego. Dane finansowe świadczą m.in. o znacznym wzroście odsetka firm, które w warunkach silnego wzrostu kosztów pracy maja problemy z utrzymaniem rentowności. W najbliższych kwartałach otoczenie może pozostać trudne ze względu na przedłużającą się dekoniunkturę na głównych rynkach eksportowych, co może skłaniać branżę do bardziej zdecydowanych działań optymalizacyjnych. Znacznie lepszych uwarunkowań spodziewamy się za to w drugiej połowie bieżącej dekady, czemu sprzyjać powinien nie tylko oczekiwany powrót polskiej i unijnej gospodarki na ścieżkę wzrostu, lecz również ambitne plany Komisji Europejskiej odnośnie poprawy efektywności energetycznej budynków.
2 miesięce temu
Perspektywy rynkowe na 4. kwartał 2024 roku
Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym jest sytuacja na krajowym rynku ziemi rolnej w 2023 oraz 1. połowie 2024 roku.
2 miesięce temu
Produkty rolne - Odrobienie części strat z poprzednich miesięcy
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.