Raporty sektorowe - Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

5 dni temu

Produkty rolne - Rynek pod presją czynników politycznych

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
1 miesiąc temu

Produkty rolne - Osłabienie notowań po okresie wzrostów

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
1 miesiąc temu

Czy już czas martwić się o polskich eksporterów? O obecnych szansach i wyzwaniach krajowych firm na arenie międzynarodowej

W latach 2019-23 Polska kontynuowała sukcesy w obszarze internacjonalizacji, w dalszym ciągu umacniając swoją pozycję na wewnętrznym rynku UE. Silne uzależnienie od handlu wewnątrzwspólnotowego dało jednak o sobie znać w ostatnich kwartałach, gdy pogorszenie koniunktury w Europie odbiło się negatywnie na wynikach polskiego eksportu. Czy sytuacja ta była pochodną wyłącznie cyklu gospodarczego, czy też mogła również wynikać z rosnących wyzwań strukturalnych, takich jak silna presja kosztowa w polskim przemyśle i rosnąca konkurencja krajów specjalizujących się w niskich cenach produkcji?
2 miesięce temu

Odporni na spowolnienie? Sytuacja polskiej branży kosmetycznej

Polska branża kosmetyczna w 1. półroczu 2024 odnotowała silny wzrost wyniku finansowego netto i poprawę wskaźników rentowności, czym wyróżniała się zdecydowanie na tle całego sektora przedsiębiorstw. Kolejne kwartały – obok spodziewanego ożywienia popytu konsumpcyjnego w Europie – mogą też przynieść wzrost presji kosztowej (płace, surowce i materiały), utrudniający utrzymanie bliskich historycznym rekordom marż. Mimo to, perspektywy krótko- i średnioterminowe uznajemy za wciąż korzystne, m.in. ze względu na szybko konwergujące do średniej unijnej wydatki per capita na kosmetyki w Polsce oraz wysoką konkurencyjność kosztową, ułatwiającą ekspansję eksportu na rynku unijnym. W perspektywie kolejnej dekady pożądana byłaby jednak dywersyfikacja kierunków skoncentrowanej na Europie sprzedaży zagranicznej, jako że demografia i wysokie nasycenie obniżą zapewne dynamikę rynków na naszym kontynencie.
2 miesięce temu

Zielona transformacja branży rolno-spożywczej

Unia Europejska wyznaczyła ambitne cele dotyczące wyraźnego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, a następnie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przyjęty kierunek zmian będzie miał wpływ również na system żywnościowy. Polska branża rolno-spożywcza, jako jedna z największych w Unii, może wykorzystać zachodzące zmiany do budowy swoich nowych przewag oraz wzmocnienia pozycji rynkowej.
3 miesięce temu

Produkty rolne - Wyraźny wzrost notowań rzepaku

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter