2 miesięce temu
Przeczekać dekoniunkturę. Sytuacja polskiej branży stolarki otworowej.
Po długim okresie dynamicznego rozwoju, ostatnie lata przyniosły branży stolarki otworowej poważne wyzwania w postaci osłabienia popytu krajowego i zagranicznego. Dane finansowe świadczą m.in. o znacznym wzroście odsetka firm, które w warunkach silnego wzrostu kosztów pracy maja problemy z utrzymaniem rentowności. W najbliższych kwartałach otoczenie może pozostać trudne ze względu na przedłużającą się dekoniunkturę na głównych rynkach eksportowych, co może skłaniać branżę do bardziej zdecydowanych działań optymalizacyjnych. Znacznie lepszych uwarunkowań spodziewamy się za to w drugiej połowie bieżącej dekady, czemu sprzyjać powinien nie tylko oczekiwany powrót polskiej i unijnej gospodarki na ścieżkę wzrostu, lecz również ambitne plany Komisji Europejskiej odnośnie poprawy efektywności energetycznej budynków.
1 rok temu
Branża odpadowa. Ostatnie lata bardzo dobre finansowo
W latach 2019-21 polska branża odpadowa odnotowała wyraźną poprawę zagregowanej sytuacji finansowej, m.in. silny wzrost zysków i wskaźników rentowności, czy spadek odsetka firm notujących stratę netto. Jednak w 2022 r. zaczęła ona coraz mocniej odczuwać presję ze strony rosnących kosztów, a w 1H23 osłabienie koniunktury gospodarczej przyniosło spadek przychodów.
3 lata temu
Raport „U progu zielonej rewolucji. Perspektywy sektora OZE w Polsce"
Branża odnawialnych źródeł energii rozwija się dynamicznie na całym świecie, a od kilku lat przyspieszenie jej wzrostu obserwuje się również na krajowym rynku.
4 lata temu
Syntetyczne opracowanie Wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej
Po okresie kilku miesięcy spadków r/r produkcji energii elektrycznej w Polsce w październiku (podobnie jak we wrześniu) zanotowano stabilne r/r wolumeny generacji prądu. Poprawie dynamik wytwarzania energii elektrycznej (na tle poprzednich miesięcy) towarzyszyło wyhamowanie wzrostu importu prądu do Polski (+4,0% r/r w paź’20).
4 lata temu
Syntetyczne opracowanie o przemyśle motoryzacyjnym
Październik był kolejnym miesiącem z pozytywnie zaskakującymi wynikami produkcji motoryzacyjnej – wzrost wyniósł 5,6% r/r (pomogły wyższe ceny, ale nawet bez nich branża wyszłaby na plus 1,4%). To już czwarty taki miesiąc z rzędu, w czym pomagają m.in. relatywnie dobre wyniki niemieckiej motoryzacji. Wciąż głębokie spadki notuje jednak produkcja gotowych pojazdów. W zestawieniu ze statystykami produkcji sprzedanej sugeruje to wysokie wzrosty w obszarze części samochodowych.
4 lata temu
Produkcja odzieży i obuwia
Dynamika r/r produkcji sprzedanej wyrobów w branżach (-1,8%) była w paź’20 niewiele niższa od średniej w przetwórstwie (-0,9%), jednak w związku z wprowadzeniem ograniczeń w handlu stacjonarnym odzieżą i obuwiem w listopadzie nastąpiło znaczące pogorszenie się nastrojów firm w sektorze modowym. Były one najniższe w całym przetwórstwie przemysłowym.