1 dzień temu
Dobry początek roku w amerykańskim przemyśle. Dzisiejsze PMI to potwierdzą?
Dziś w centrum uwagi będą dane o koniunkturze w lutym, zarówno w kraju jak i zagranicą. O 10:00 GUS opublikuje sygnalny raport na temat nastrojów w przedsiębiorstwach a w kalendarzu globalnym widnieją wstępne dane PMI z Europy (rano) i USA (popołudniu). Ponadto, zobaczymy finalny odczyt koniunktury konsumenckiej w USA, wraz z danymi o oczekiwaniach inflacyjnych gospodarstw domowych (ich wstępny szacunek poruszył rynkami 2 tygodnie temu).
2 dni temu
Koniec początku a nie początek końca inwestycyjnego ożywienia
GUS opublikował dziś dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Ta pierwsza okazała się zbliżona do konsensusu prognoz (-1% r/r), ta druga (+4,3% r/r) zaskoczyła w górę. Dynamiki nie są spektakularne, ale postrzegamy je jako część długiego procesu, którego wynikiem będzie znaczące przyspieszenie wzrostu PKB w tym roku.
2 dni temu
Przykry początek roku na krajowym rynku pracy
Styczniowy odczyt płac okazał się zgodny z konsensusem (9,2% r/r), lecz oznacza on nadal silną presję płacową, która może martwić RPP. Poza tym, zobaczyliśmy mocne rozczarowanie na dynamice zatrudnienia (-0,9% r/r wobec oczekiwanych -0,7%), które nie jest pochodną nagłego załamania na rynku pracy. Poniżej wyjaśniamy, jakie czynniki były tu decydujące.
2 dni temu
USA przegrywają z Chinami bitwę o TikToka
Dzisiaj GUS opublikuje duży pakiet danych z polskiej gospodarki za luty: poznamy odczyty z rynku pracy, przemysłu i budowlanki. Dynamiki przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia widzimy na poziomie odpowiednio -0,6% r/r i 8,7% r/r (obydwa odczyty poniżej konsensusu); produkcja przemysłowa urośnie o 0,7% r/r (konsensus: -1,0% r/r), zgodnie z konsensusem widzimy też utrzymanie się deflacji PPI (-0,5% r/r). Z danych zagranicznych warto odnotować dwa indeksy z USA: Philly Fed i Conference Board, a także tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.
3 dni temu
Geopolityka dalej w centrum uwagi rynków
Dziś o 10:00 GUS opublikuje dane o nastrojach konsumentów w lutym – to pierwsza publikacja dotycząca koniunktury w polskiej gospodarce w tym miesiącu. W kalendarzu globalnym dalej lekko: protokół z ostatniego posiedzenia FOMC i miesięczne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.
4 dni temu
Make America Coherent Again, czyli o sprzecznościach w polityce gospodarczej USA
Dziś dowiemy się trochę więcej o nastrojach inwestorów w strefie euro (indeksy ZEW) i przedsiębiorców w USA (wskaźniki NY Fed i NAHB).