Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 15.04.2025 3 dni temu

Koniec inflacyjnego "płaskowyżu". Teraz czas na solidną dezinflację

W finalnym odczycie GUS potwierdził marcową inflację konsumencką (CPI) na poziomie 4,9% r/r. Piątki z przodku nie zobaczyliśmy, i już nie zobaczymy. Teraz czas na solidną dezinflację.

Inflacja CPI (%r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Za niższy od wcześniejszych oczekiwań marcowy odczyt inflacji należy obwinić inflację bazową. Według dzisiejszych danych szacujemy, że ta najczęściej powoływana czyli z wyłączeniem cen energii i żywności, obniżyła się w marcu do ok. 3,5% r/r. Tym samym pierwszy raz od połowy 2021 r. wpadła do przedziału dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego. Uwagę zwraca przełożenie na ceny bardzo dużej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, która w cenach została rozsmarowana na cały I kwartał (działanie wyprzedzające) zamiast skupić się na marcu (ustawowy moment wprowadzenia). Od początku 2025 r. wyroby tytoniowe podrożały o prawie 7%.
Momentum inflacji usług obniża się, ale zgodnie z oczekiwaniami, baardzo powoli. Przy obserwowanej spadającej dynamice kosztów pracy proces ten będzie kontynuowany, choć dalej w "ślimaczym tempie".

Inflacja CPI - wkład towarów i usług (%r/r, pkt.proc.)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

W niższej inflacji pomogły też ceny paliw, które spadły w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 2,0%. Kanałem niepewności i obaw o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego (patrz wojna handlowa zapoczątkowana przez USA) w ostatnim czasie mocno spadają ceny surowców, także ropy naftowej. Spodziewamy się zobaczyć to w najbliższym czasie również w postaci niższych cen na stacjach benzynowych, o czym więcej pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich raportów dziennych. Ogólnie będzie to czynnik utrzymujący nisko presję inflacyjną towarów.

Z kolei dalej proinflacyjnie wpływały ceny żywności, które w marcu wzrosły o kolejne 0,2%. Najbardziej problematyczna jest ciągle sytuacja na rynku jaj (w ostatnie 5 miesiące ceny jaj wzrosły o 12%). Tutaj problemy są również strukturalne - niższa liczba piskląt i potencjalnych niosek, konsekwencje ptasiej grypy. Nie jest to dobra informacja dla konsumentów względem zbliżających się świąt wielkanocnych... Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. W ostatnich 12 miesiącach jego cena spadła o prawie 35%. Biorąc pod uwagę słabe zeszłoroczne krajowe zbiory płodów rolnych, jak również spodziewaną niską tegoroczną podaż związaną z trudnymi warunkami atmosferycznymi (głównie susze hydrologiczne), spodziewamy się, że dynamika cen żywności będzie jednak dalej podwyższona na przestrzeni 2025 r.

Od września ubiegłego roku inflacja CPI utrzymywała się w okolicach 5% formując solidny płaskowyż, ale kolejne miesiące przyniosą już wyraźny spadek inflacji. Mocno pomoże w tym efekt wysokiej bazy z roku ubiegłego na towarach z inflacji niebazowej (żywność, energia). Już w kwietniu inflacja obniży się poniżej 4,5% r/r. Z kolei z początkiem drugiego półrocza zaliczymy przez kolejne efekty bazowe tąpnięcie w dół do blisko 3,0% r/r. Na koniec 2025 r. inflacja może zejść nawet poniżej tego poziomu. Okazało się to wystarczające do wzbudzenia chęci obniżek stóp procentowych przez RPP. Spodziewamy się cięć stóp na najbliższych dwóch posiedzeniach – zarówno w maju jak i w czerwcu – każde o 50pb.

Perspektywy inflacyjne (prognoza Pekao, %r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter