Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 30.01.2025 5 dni temu

Przyspieszenie wzrostu PKB w końcówce roku

Polska dołącza do grona państw, których PKB zaskoczył w górę. Roczny wzrost PKB na poziomie 2,9% to wynik o 0,1-0,2 pkt. proc. lepszy od prognoz. W IV kwartale wzrósł zaś o 3,2-3,5% r/r. W strukturze wzrostu w końcówce roku nie ma dużych niespodzianek. Traktujemy ten odczyt jako dobrą podstawę do przyspieszenia wzrostu w 2025 r. (naszym zdaniem do 4%).

Dziś GUS opublikował wstępne dane o PKB za 2024 r – wg nich PKB wzrósł o 2,9% (w ujęciu średniorocznym), co oznacza niewielkie pozytywne zaskoczenie względem konsensusu i naszej prognozy (2,7-2,8%). Jak co roku ważniejsze dla nas jest to, co dane roczne implikują dla IV kwartału. Generalnie, ich wskazania są nieco bardziej pozytywne niż to, co można było szacować na podstawie miesięcznych danych z tego okresu, które generalnie rozczarowywały. 

Wzrost PKB w ujęciu rocznym (%)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

  1. PKB w IV kwartale wzrósł o 3,2-3,5% r/r. To dobry wynik – przed dzisiejsza publikacją zakładaliśmy, że nie udało się nawet dobić do „trójki”.
  2. Konsumpcja prywatna wzrosła w 2024 r. o 3,1%, co oznacza, że w samym IV kwartale przyspieszyła z 0,3 do 3,1-3,4% r/r. To znacznie większe wahnięcie niż wskazywały na to dane o sprzedaży detalicznej i, oprócz niezłego wyniku konsumpcji usług, niebagatelną rolę odegrała niska baza z poprzedniego roku (IV kwartał 2023 r. był dla konsumpcji prywatnej koszmarnie słaby). Tym niemniej, spodziewaliśmy się takiego przyspieszenia i 0,1 pkt. proc. różnicy względem prognoz nie przeczy naszej długowiecznej już tezie o wielkiej odbudowie oszczędności w 2024 r.
  3. Inwestycje wzrosły o 1,3% w 2024 r., o ok. 1 pkt. proc. szybciej niż zakładaliśmy przed tą publikacją. Ten wynik „wykręcono” rzutem na taśmę w IV kwartale (0,7-0,8% r/r). Oczywiście, te liczby będą jeszcze podlegać rewizji (generalnie, w ostatnich latach inwestycje rewidowano w dół) po uwzględnieniu pełniejszych danych w kwietniu i październiku, ale jak na lokalny dołek inwestycyjnego cyklu to bardzo przyzwoity wynik.
  4. Konsumpcja publiczna wyhamowała wg naszych szacunków z ponad 10% w I połowie roku do 3,7% r/r w IV kwartale. Tutaj jeszcze sporo się może zmienić, ale postrzegamy to jako pierwszy widoczny efekt zaciskania pasa (priorytet w wydatkach rządowych mają ewidentnie inwestycje).
  5. PKB w IV kwartale dopełniamy ujemnym wkładem eksportu netto (-1 pkt. proc.) i dalszą odbudową zapasów (+1,8 pkt. proc. wkładu). Tutaj praktycznie nie było niespodzianek względem naszych założeń – jeśli w ogóle, to prawdopodobnie zobaczyliśmy szybszy wzrost importu, co nie powinno dziwić w świetle wyższych od prognozowanych inwestycji. 

Wzrost PKB jego struktura (% r/r)

 

Źródło: Macrobond, GUS, Pekao Analizy

Czy dzisiejszy odczyt ma implikacje dla wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach? Nieszczególnie. Nie było w nim dużych niespodzianek, które wywracałyby nasze rozumienie gospodarki i mechaniki jej wzrostu w ostatnich miesiącach. Relatywnie dobry wynik inwestycji możemy ostrożnie uznać za dobry prognostyk na 2025 r. – w końcu to dzięki inwestycjom polska gospodarka ma naszym zdaniem urosnąć o 4%. Więcej na temat tego, co myślimy o wzroście PKB w tym roku, można przeczytać w naszej niedawnej publikacji

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter