Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 30.01.2025 5 dni temu

Fed nie zamyka drogi do obniżek stóp

Ten dzień zdominują dane o PKB. O 10:00 poznamy wstępny szacunek krajowego wzrostu za cały 2024 r. (naszym zdaniem odczyt pokaże 2,8% r/r, jesteśmy tu zgodni z konsensusem). Później ukażą się dane o dynamice PKB w strefie euro (1,0% r/r) i w USA (2,8% SAAR) za 4Q24. Po południu zaś EBC ogłosi decyzję dot. stóp procentowych i sądzimy, że zdecyduje się na obniżkę o 25 pb.

Wiadomości

  • US-STOPY: Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w USA pozostały niezmienione po posiedzeniu FOMC. Rynki nie pozycjonowały się pod obniżkę (kontrakty FRA wyceniały prawdopodobieństwo 25-punktowego cięcia na zaledwie 0,5%). Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu J. Powell podkreślił dobrą kalibrację polityki pieniężnej Fed: z jednej strony, doszło już do istotnego poluzowania monetarnego, a gospodarka pozostaje silna (co pozwala na swobodną zwłokę z dalszymi obniżkami); z drugiej strony, stopy w USA wciąż są powyżej neutralnego poziomu (co pozostawia przestrzeń na ewentualne cięcia w razie potrzeby). Prezes Fed odnotował również, że ostatnie odczyty inflacji były satysfakcjonujące, sugerując jednocześnie, że kluczową miarą dynamikę cen jest zmiana r/r, obniżana przez efekty bazowe. Więcej na temat decyzji Fed piszemy w dalszej części raportu.
  • PL-AUKCJA: Ministerstwo Finansów odnotowało udaną aukcję SPW, sprzedając sześć serii papierów za 8 mld PLN przy jedenastomiliardowym popycie.
  • PL-MF-OPINIA: Wiceszef resortu finansów J. Drop poinformował, że MF planuje regularne aukcje sprzedaży bonów skarbowych – ma to na celu poprawę płynności podmiotów obracających papierami wartościowymi na rynku. Wiceminister poruszył też kwestię kursu złotego i zauważył, że aprecjacja PLN byłaby obecnie niepożądana. Drop poinformował również, że pod koniec br. powinno dojść do pierwszych emisji SPW opartych o następcę WIBORU, czyli indeks WIRF-.
  • PL-KPO: Szefowa MFiPR K. Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że zakontraktowano 40% grantowej części KPO. Do tej pory podpisano 640 tys. umów i wypłacono 10 mld PLN środków. Akceptacja przez KE obecnej rewizji KPO, planowana na kwiecień, umożliwi realizację 4. i 5. wniosku o płatność. Na maj zaplanowano z kolei kolejną rewizję Planu, która umożliwi złożenie jesienią do Brukseli wniosków nr 6. i 7.
  • CA-STOPY: Kanadyjski bank centralny obniżył stopy o 25 pb. do trzyprocentowego poziomu, a także ogłosił koniec mrożenia bilansu – w marcu mają rozpocząć się zakupy aktywów, dzięki którym dynamika aktywów banku centralnego będzie zgodna ze wzrostem kanadyjskiej gospodarki. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami.
  • SE-STOPY: Szwedzki Riksbank zdecydował o 25-punktowej obniżce stóp, które plasują się obecnie na poziomie 2,25%. W komunikacie zarząd Banku podkreślił, że inflacja pozostaje zgodna z celem, ale aktywność gospodarcza jest osłabiona – stanowi to przesłankę do poluzowania polityki pieniężnej szósty raz w bieżącym cyklu. Po stronie ryzyk odnotowano globalną niepewność polityczną.
  • EU-DANE: Pierwsze szacunki PKB w Europie za IV kwartał okazały się być „w kratkę” – gospodarka Hiszpanii urosła mocniej od oczekiwań (0,8 wobec 0,6% kw/kw), za to francuska nieoczekiwanie skurczyła się o 0,1% kw/kw (oczekiwano stagnacji). W Szwecji z kolei nieco niższy wzrost w IV kwartale (0,2% kw/kw) zrównoważyły rewizję poprzednich kwartałów w górę.
  • CZ-REZERWY: Prezes Banku Czech poinformował, że planuje dywersyfikację struktury rezerw walutowych, tak aby 5% ich wartości ulokować w Bitcoinie. Oznaczałoby to alokację ok. 7 mld EUR w kryptowalucie. Prezes A. Michl uzasadniał takie stanowisko odnosząc się do swoich doświadczeń z pracy zarządzającego funduszami i podkreślał znaczenie wypracowywania zysku.

Fed nie zamyka drogi do obniżek stóp

Styczniowe posiedzenie FOMC nie przyniosło zmian stóp procentowych – bo nie miało prawa. Nie wskazywała na to ani dotychczasowa komunikacja Fed, ani wyceny rynkowe. Te ostatnie każą czekać na następną obniżkę stóp aż do połowy bieżącego roku i potem pół roku na kolejną. Nie znaczy to, że to posiedzenie było wydarzeniem całkowicie bez znaczenia. Rynkami poruszyły dwa elementy komunikacji Fed:

  1. Z komunikatu zniknęło stwierdzenie, że inflacja zbliżyła się do celu Fed i została tylko charakterystyka inflacji jako „podwyższonej”. To rynek odebrał jako jastrzębi sygnał.
  2. Zapytany na konferencji prasowej o tę zmianę Powell powiedział jednak, że nie stała za nią żadna kierunkowa intencja i miała charakter redakcyjny. To odwróciło pierwotną reakcję.

We wczorajszych wypowiedziach Powella można znaleźć dostatecznie dużo wskazówek co do tego, jak obniżki stóp wrócą na tapet. Generalnie, ich wznowienie wymagałoby albo dalszego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, albo znaczącego postępu w dezinflacji. Odnosimy przy tym wrażenie, że ocena ostatnich danych i sposób patrzenia na nie są nieco bardziej gołębie niż wydawało nam się po posiedzeniu grudniowym.

  1. Powell określił ostatnie dwa odczyty inflacji jako satysfakcjonujące, pomimo podwyższonego poziomu inflacji bazowej i różnego rodzaju miar trendu inflacji.
  2. Zdaniem Powella, właściwym miernikiem inflacji jest dynamika r/r, co obniża poprzeczkę dla deklarowania progresu w zwalczaniu inflacji.

Dlaczego tak jest? Początek 2024 r. upłynął pod znakiem wzrostu inflacyjnego momentum, który wyglądał jak echo wzrostów z początku 2023 r. W konsekwencji, na dynamice r/r tego wzrostu momentum nie widzieliśmy. Pojawiały się przy tym spekulacje – i Powell półgębkiem do nich nawiązał, wspominając o „kwestiach sezonowości” – że to artefakt odsezonowania, który można zignorować. Oznacza to jednak, że na początku roku (do kwietnia włącznie odczyty inflacji będą musiały zmierzyć się z wysoką bazą – na tyle wysoką, że nawet cztery odczyty wynoszące równo +0,3% m/m pozwolą na delikatny spadek dynamiki r/r. Oczywiście, idea zakotwiczenia amerykańskiej inflacji zbyt wysoko nie wynika wyłącznie z tej mocno technicznej wyliczanki baz i dynamik. Trzymając się jednak słów samego Powella – inflacja nie musi być w celu, żeby Fed ciął stopy. Po wczorajszej konferencji prasowej podtrzymujemy zatem przekonanie, że stopy procentowe spadną w USA dwukrotnie (łącznie o 50 pb).

Inflacja PCE (% m/m)

Źródło: Macrobond, Pekao Analizy

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: W oczekiwaniu na wieczorną decyzję FOMC, na rynkach bazowych działo się niewiele. Dolar kontynuował kurs w górę, zaś na parkiecie przy Wall Street zapanowała stabilizacja (S&P wokół 6050). Odczytujemy te ruchy jako dowód, że do głów inwestorów – rozgrzanych piątkowymi doniesieniami dot. modelu DeepSeek – powraca spokój i wiara w siłę amerykańskiej gospodarki. Mimo to poranne umocnienie eurodolara okazało się zbyt gwałtowne i EURUSD nie na długo zagościł poniżej 1,04. Z kolei wieczorna decyzja Fed dot. stóp procentowych nie stanowiła zaskoczenia i była w pełni wyceniona przez rynki, które zareagowały powściągliwie. W scenariuszu na dziś widzimy powrót do łagodnej aprecjacji dolara i zieleni na Wall Street – jednakże pod warunkiem, że zaplanowane na dziś odczyty PKB nie będą stanowić niespodzianki.
  • POLSKA: Krajowy kalendarz makro był wczoraj pusty, ale nie przeszkodziło to krótkoterminowym graczom zagrać PLN na krótko. W efekcie do wczesnego popołudnia  złoty stracił 4 gr do dolara i 1,5 gr do euro. Takie tempo deprecjacji okazało się jednak nie do utrzymania – USDPLN odbił się od poziomu oporu 4,064, zaś EURPLN zawrócił sięgnąwszy nieco ponad 4,215. W efekcie obydwie pary walutowe zakończyły sesję w okolicach poziomów otwarcia. Jednakże trend na tej pierwszej parze rysujący się od początku tygodnia jest jednoznaczny, a złoty osłabia się pomimo krótkoterminowych rajdów spekulacyjnych. Taką trajektorię polskiej waluty dodatkowo umocniły wczorajsze wypowiedzi Kierownictwa MF, wskazujące iż dalsza aprecjacja PLN wyłaby niepożądana (więcej na ten temat pisaliśmy w dzisiejszym skrócie wiadomości). Dzisiaj USDPLN powinien zatem zmierzać powyżej 4,04, a EURPLN będzie podchodził pod 4,21; tym niemniej, zaplanowane na dziś odczyty PKB z Polski, USA i strefy euro mogą lekko zrewidować rynkowy sentyment. Na rynku SPW panował wczoraj spokój; mimo porannej aukcji rentowność dziesięciolatek poruszała się z grubsza w przedziale 5,85-5,90. Nie widzimy przeto przesłanek by rentowność na długim końcu krzywej miała się uplasować powyżej tego przedziału.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter