Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 29.01.2025 6 dni temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Rynek pod presją czynników politycznych

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Po wzrostach odnotowanych na sam koniec ubiegłego roku, pierwsze tygodnie 2025 przyniosły powrót spadków. Na europejskiej giełdzie Euronext na koniec poniedziałkowej sesji (27 sty) notowania kontraktu na mar’25, tj. o najbliższej dacie realizacji, obniżyły się do poziomu niższego o 3% niż przed miesiącem oraz o 6% w porównaniu do lokalnego szczytu z przełomu roku. W nieco mniejszym stopniu osłabiła się (odpowiednio -2% oraz -5%) wycena kontraktu na cze’25. Średniookresowy trend pozostaje spadkowy – ceny obecnie kształtują się na wyraźnie niższym poziomie niż przed ubiegłorocznymi żniwami. W ujęciu kontynuacyjnym pozostają jednak nieco wyższe w relacji rocznej (+6%).
  • Od strony podażowej sytuacja pozostawała stabilna. W styczniu amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w swoim comiesięcznym raporcie nie dokonał żadnych istotnych zmian w prognozie światowej produkcji pszenicy w trwającym sezonie. Na poziomie z grudniowej projekcji pozostawiano zbiory we wszystkich krajach będących najważniejszymi eksporterami pszenicy: Rosji, Kanadzie, USA, Australii oraz Unii Europejskiej. Z kolei po stronie popytowej na rynku światowym obserwowany jest pewien zastój. Po rozstrzygniętym w grudniu dużym przetargu Arabii Saudyjskiej uczestnicy rynku cały czas wyczekują na kolejne sygnały wskazujące na ożywienie popytu.
  • W ostatnich dniach presję na spadek notowań wywarły zapowiedzi prezydenta Argentyny dotyczące  zmniejszenia ceł eksportowych. Taki ruch ułatwia eksport ziarna z tego kraju, co z kolei będzie sprzyjać zwiększeniu jego podaży na świecie.

Kukurydza

  • W odróżnieniu od pszenicy notowania kukurydzy przyspieszyły wzrosty w pierwszej połowie stycznia po czym uległy osłabieniu, pozostając jednak na poziomie wyższym niż przed miesiącem. Podczas analizowanej sesji (z 27 sty) na paryskiej giełdzie kontrakt na mar’25 był droższy o 3% m/m. Niższe tempo zostało odnotowane w przypadku daty realizacji w czerwcu (+1% m/m). W ujęciu kontynuacyjnym ceny ziarna były wyższe niż rok wcześniej aż o 15%, choć warto tu zauważyć, że tak wysoka dynamika była efektem niskiej bazy – w styczniu ubiegłego roku notowania osiągnęły minimum po którym nastąpiło odbicie (był to najniższy poziom od jesieni 2020 roku).
  • Notowania kukurydzy w drugiej dekadzie stycznia znalazły się pod presją redukcji szacunku ubiegłorocznych amerykańskich zbiorów. W najbliższym okresie poza czynnikami czysto rynkowymi na kierunki zmian notowań mogą mieć wpływ decyzje polityczne. Nad rynkiem krąży widmo wprowadzenia amerykańskich ceł na Chiny oraz Meksyk. Wymienione kraje mogłyby odpowiedzieć działaniami odwetowymi, które najpewniej uderzyłyby w produkty rolne z USA, a wpływ tego odczułby też rynek europejski. Presję na ceny może wywierać też decyzja dot. ceł w Argentynie, o czym piszemy wyżej.

Rzepak

  • Po kilku miesiącach wzrostów od połowy listopada notowania rzepaku pozostają w trendzie bocznym. Ulegają wahaniom pozostając jednak w przedziale około 500-550 euro/t. Pod koniec 2024 roku obniżyły się, aby w pierwszych dniach stycznia odrobić straty. Obecnie obserwujemy ich osłabienie. Na koniec analizowanej sesji (27 sty) ceny najbliższego kontraktu zapadającego w lut’25 były niższe o 2% niż miesiąc wcześniej. Poziom notowań kontraktu drugiego w kolejności (maj’25) był z kolei nieco wyższy m/m, o 1%. W ujęciu kontynuacyjnym rzepak pozostaje wyraźnie droższy niż rok wcześniej (+22% r/r).
  • Czynnikiem, który sprzyjał wzrostom w drugiej dekadzie stycznia była redukcja prognoz światowej produkcji soi i rzepaku w sezonie 2024/25. Oddziaływanie ww czynników było jednak krótkotrwałe i notowania szybko zaczęły się osłabiać.
  • Rynek oleistych odczuł również zmianę polityki Argentyny dot. warunków eksportu. W kolejnych miesiącach presja czynników politycznych może być nadal obecna - w styczniu Departament Skarbu USA dokonał krótkookresowych zmian w ulgach podatkowych na biopaliwa, które są niekorzystne dla rzepaku.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter