Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

2 godziny temu

Dolar przebija kolejne poziomy. EUR-USD już poniżej 1,05

Dzisiaj o 10:00 pierwsze dane GUS na temat nastrojów przedsiębiorstw w listopadzie. Te jednak pozostaną w cieniu publikowanych od rana wstępnych szacunków koniunktury PMI w przemyśle i usługach w strefie euro.
22 godziny temu

Czy Polska jest i czy będzie konkurencyjna?

Konkurencyjność to obecnie główny temat debaty o gospodarce i główne zmartwienie polityków. Stany Zjednoczone martwią się, że przegrywają wyścig technologiczny z Chinami i starają się w pośpiechu odbudować bazę przemysłową. Europa martwi się, że przegrywa nie tylko z Chinami, lecz także z USA i niewiele może z tym zrobić. Polska zaś martwi się mocnym złotym, rosnącymi płacami, wysokimi stopami i utratą konkurencyjności eksportu. Czy słusznie?
1 dzień temu

Wzrost płac w strefie euro straszny tylko z pozoru

Dzisiaj o 10:00 poznamy październikowe wyniki produkcji budowlano-montażowej – naszym zdaniem spadki wyhamują z -9% r/r do -7,0% r/r, co oznacza więcej pesymizmu niż w konsensusie (-6,8% r/r). W kraju czeka nas również aukcja SPW z podażą 5-8 mld PLN. Za granicą warto zwrócić uwagę na stopy procentowe w Turcji i dwa indeksu z USA: przemysłowy Philly Fed i konsumencki Conference Board. Jutro rano ukaże się finalny odczyt niemieckiego PKB z 3Q24 (0,2% kw/kw).
2 dni temu

Konsensus w RPP dla cięć po marcu umacnia się

Po porannych odczytach inflacji w Europie jedyną pozycją w dzisiejszym kalendarzu pozostaje wystąpienie Christine Lagarde zaplanowane na godzinę 14:00.
3 dni temu

Ceny na polskim rynku nieruchomości rosną coraz wolniej

Dziś w kalendarzu makro będzie się działo niewiele. Dostaniemy finalny odczyt październikowej inflacji HICP w strefie euro (wstępny szacunek 2,0% r/r) oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Swoje posiedzenie ma dziś bank centralny Węgier, który prawdopodobnie nie zmieni stóp procentowych.
4 dni temu

RPP podzielona co do momentu wznowienia cięć stóp

Tydzień startuje powoli – od oficjalnego szacunku inflacji bazowej podanego przez NBP (naszym zdaniem inflacja po wyłączeniu cen energii i żywności minimalnie spadła, z 4,2 do 4,1% r/r) oraz wystąpień C. Lagarde. W kolejnych dniach będziemy czekać m.in. na brytyjskie dane o inflacji (środa) wstępne szacunki PMI za październik (piątek). Na krajowym poletku zaskakująco luźno – w czwartek zobaczymy dane o nastrojach konsumenckich i produkcję budowlano-montażową a w piątek poznamy nastroje przedsiębiorstw.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter