Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Raport sektorowy | 22.12.2020 3 lata temu

Syntetyczne opracowanie Przemysł chemiczny

Przemysł chemiczny utrzymuje status branży odpornej na kryzys, prezentując dynamiki produkcji lepsze niż w całym przetwórstwie. Październik był drugim z rzędu miesiącem ze wzrostem r/r (+2%, podobnie jak we wrześniu; +5,4% wyłączając efekty postępującego spadku cen w sektorze)

Co więcej, wg wyliczeń CEFIC polski sektor chemiczny osiągnął w pierwszych 3 kwartałach 2020 r. najlepszą dynamikę wśród wszystkich krajów UE. Wysokie tempo prezentują cały czas środki czystości. Na plus zaskakują farby, notujące wzrost przez cały bieżący rok – to efekt wysokiej aktywności remontowej Polaków w trakcie pandemii. Najgorzej wypada produkcja klejów. Druga fala pandemii znalazła odzwierciedlenie w listopadowych badaniach nastrojów - pogorszyły się one także w chemii (-7 pkt m/m). Niemniej jednak, przedstawiciele branży są relatywnie optymistyczni, jeśli chodzi o możliwość utrzymania odporności na kolejne zawirowania – ocena koniunktury jest obecnie najlepsza wśród wszystkich sektorów przemysłowych. Wsparcie dla wyników sektora zapewniały wciąż niskie ceny surowców, w tym przede wszystkim ropy i gazu.

Pobierz raport

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter