Perspektywa cięć Fed odsuwa się w czasie
Dziś poznamy finalne odczyty kwietniowego PMI dla przemysłu europejskich gospodarek oraz zamówienia w amerykańskim przemyśle w marcu. Z kolei Bank Czech na dzisiejszym posiedzeniu prawdopodobnie obniży stopy procentowe o 50 pb.
Wiadomości
- PL-DANE: Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyraźnie obniżył się do 45,9 pkt. z 48,0 pkt. w marcu. Oczekiwano stabilizacji na poziomie 48,0 pkt.
- PL-GUS-DANE: Według wstępnego szacunku inflacja CPI w Polsce przyspieszyła w kwietniu do 2,4% r/r z 2,0% w marcu i konsensusu prognoz wynoszącego 2,5% r/r. Odczyt o 0,5-0,6pp podbiło przywrócenie VAT na żywność. Oznacza to, że ok. 1/3 kosztów tego podatku (najpewniej przejściowo) wzięli na siebie detaliści. Inflacja bazowa najprawdopodobniej kontynuowała spadkowy trend i wyniosła – wg naszych szacunków – 4,1% r/r (wobec 4,6% w marcu). Sądzimy, że inflacja CPI będzie w Polsce stopniowo przyspieszać – m.in. ze względu na podwyżki cen energii – i na koniec roku wyniesie 4-5%. Nasz pogłębiony komentarz do dzisiejszych danych inflacyjnych tutaj.
- US-FED: Na majowym posiedzeniu Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. W komunikacie po posiedzeniu zwrócono uwagę, że inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale nadal pozostaje na podwyższonym poziomie. FOMC nie oczekuje, aby redukcja stopy funduszy federalnych była właściwa, dopóki nie nabierze większej pewności, że inflacja przesuwa się w stronę 2-procentowego celu. Po raz pierwszy w komunikacie pojawiło się zdanie, że w ostatnich miesiącach brakowało dalszych postępów w kierunku wyznaczonego przez Komitet celu inflacyjnego na poziomie 2%. Dodatkowo Fed poinformował, że począwszy od czerwca spowolni tempo redukcji stanu portfela papierów wartościowych, obniżając miesięczny limit skupu skarbowych papierów wartościowych z 60 mld USD do 25 mld USD. Na konferencji prasowej po posiedzeniu szef Fed Jerome Powell ocenił, że inflacja jest w trendzie bocznym, dlatego nie wskazuje na obniżki stóp procentowych. Powell dodał, że również podwyżka stóp jest mało prawdopodobna, a osiągnięcie pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie więcej czasu. Rynki oddalają perspektywę obniżek stóp w czasie - szanse na obniżkę we wrześniu wyceniają na prawie 50%. Do końca roku uczestnicy rynku spodziewają się maksymalnie jednej lub dwóch 25-puntkowych obniżek.
- PL-BUDŻET: Deficyt finansów publicznych ma wynieść 5,1% PKB w 2024 r., czyli tyle samo ile w 2023 r. – wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027. Od 2025 r. zaplanowano stopniową redukcję deficytu do 3,3% PKB w 2027 r. (nasza prognoza deficytu jest zbliżona). W takiej sytuacji dług publiczny wg definicji unijnej przekroczyłby 60% PKB (a dokładnie 61,3% PKB), czyli próg z procedury nadmiernego deficytu. Sugeruje to potencjalnie większą presję na konsolidację fiskalną ze strony UE. Dokument nie wspomina przy tym o podwojeniu kwoty wolnej od podatku PIT – jednej z obietnic przedwyborczych obecnego rządu.
- PL-BUDŻET: Rezerwy gotówkowe budżetu państwa na koniec kwietnia wyniosły ponad 170 mld zł – poinformował wiceminister finansów J. Drop. To duża poduszka finansowa, o 47% większa niż rok temu. Ministerstwo Finansów ma dzięki niej sporą elastyczność w zarządzaniu podażą obligacji skarbowych. To również czynnik stabilizujący rentowności tych ostatnich.
- PL-DANE: W 2023 r. do polski napłynęły inwestycje zagraniczne o wartości 24,6 mld USD – poinformowało OECD. To o 20% mniej niż rok wcześniej (31 mld USD), ale wciąż dużo więcej niż przeciętnie w ostatniej dekadzie (14 mld USD rocznie).
- PL-STOPY: Ludwik Kotecki – jeden z jastrzębich członków RPP – wyraził pogląd, że wysoki poziom inflacji bazowej uniemożliwia luzowanie polityki pieniężnej. Wypowiedź ta jest prawdopodobnie bliska konsensusowi w Radzie (choć sam L.Kotecki nie reprezentuje większości) i wpisuje się w naszą prognozę, że co najmniej do końca 2025 r. stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie.
- PL-AUKCJE: Ministerstwo Finansów planuje w maju dwie aukcje zamiany obligacji (15 i 28 maja) oraz jeden przetarg sprzedaży obligacji (23 maja) o wartości 5-10 mld zł.
- EZ-DANE: W 1kw 2024 dynamika PKB w strefie euro wyniosła 0,3% kw/kw. Odczyt był wyraźnie lepszy od konsensusu (0,1% kw/kw). Zaskoczenia były równomiernie rozłożone pomiędzy kraje członkowskie, które rosły w tempie o 0,1-0,2pp szybciej w ujęciu kwartalnym niż oczekiwano.
- US-DANE: Indeks ISM dla aktywności w amerykańskim przemyśle obniżył się w kwietniu do 49,2 pkt. z 50,3 pkt. w poprzednim miesiącu wobec konsensusu 50 pkt. W kwietniu wskaźnik koniunktury konsumenckiej w USA wg Conference Board obniżył się ze 103,1 do 97 pkt. To kolejne negatywne zaskoczenie koniunkturą w USA. W ub. tygodniu dowiedzieliśmy się, że dynamika PKB w 1kw 2024 wyniosła 1,6% SAAR zamiast spodziewanych 2,5% SAAR. Ważna informacja przed piątkowymi payrolls - według firmy ADP przybyło w kwietniu 192 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 208 tys. w poprzednim miesiącu (po korekcie z 184 tys.). Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy o 179 tys.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Na rynkach bazowych widzieliśmy sporą zmienność na skutek posiedzenia Fed, choć ostatecznie rynki odebrały je zaskakująco gołębio - EUR-USD wylądował powyżej 1,07, a rentowności amerykańskich obligacji poszły w dół. Dziś uwaga rynków na chwilę przeniesie się w stronę Europy, gdzie rynki otrzymają finalne odczyty przemysłowego PMI ze strefy euro. Potencjalnie wyższe od prognoz dane mają szansę poprawić nastroje na eurodolarze. Dzisiejszy dzień powinien być jednak dla rynków chwilą oddechu przed jutrzejszymi amerykańskimi payrollami. Kolejny mocny odczyt jeszcze bardziej oddali perspektywę obniżek stóp procentowych w USA umacniając tym samym dolara i rentowności US Treasuries.
- POLSKA: Po lekko niższych od konsensusu krajowych danych inflacyjnych rentowności polskich obligacji lekko obniżyły się podsycając oczekiwania na powrót RPP do cięć stóp procentowych jeszcze w tym roku. Nie był to jednak trwały ruch, ponieważ na koniec wtorkowego dnia rentowności wróciły do punktu wyjścia. Tutaj do zmienności wrócimy dopiero po majowym weekendzie. Co innego rynek PLN, który zazwyczaj pod nieobecność polskich inwestorów jest mocno wahliwy, czego próbkę widzieliśmy wczoraj – USDPLN tego samego dnia potrafił przekroczyć 4,07 żeby na koniec dnia zejść w okolice 4,03. W piątek powtórka z rozrywki, szczególnie przy publikacji amerykańskich Payrolls.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.