Produkty rolne - Kontynuacja wzrostów cen zbóż i oleistych
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Pszenica
- Kwiecień przyniósł kontynuację trendu wzrostowego europejskich notowań pszenicy zapoczątkowanego pod koniec lutego br. W ciągu ostatniego miesiąca na europejskiej giełdzie Euronext kontrakt o najbliższym terminie zapadalności (maj’24) podrożał o 2%. Wyższą dynamikę, 6-procentową, zarejestrowano w przypadku dostawy na wrz’24, czyli przypadającej już po tegorocznych zbiorach w Europie. Wprawdzie tempo podwyżek nieco osłabło w porównaniu do marca (wyniosło wtedy 5-8%), lecz samo pozostawanie cen w trendzie wzrostowym od ponad dwóch miesięcy wskazuje na zmianę sentymentu uczestników rynku. Co też warto podkreślić, podczas analizowanej sesji (z 29 kwietnia) notowania wszystkich instrumentów kształtowały się wyraźnie powyżej psychologicznego poziomu 200 euro/t.
Kukurydza
- W ostatnim miesiącu zwyżki kontynuowały również europejskie notowania kukurydzy. Na giełdzie Euronext między 25 marca a 29 kwietnia średnie ceny kontraktu na cze’24 wzrosły o 9%. Taką samą dynamikę odnotowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na sie’24. Tempo, choć wysokie, to jednak nieco wyhamowało w porównaniu z marcem, gdy wyniosło 12-13% m/m. Ceny ziarna kukurydzy po ponad 3 miesiącach wróciły powyżej bariery 200 euro/t, osiągając jednocześnie poziom najwyższy od grudnia 2023 r. Pozostają jednak wyraźnie niższe niż przed rokiem (-13%).
Rzepak
- Większą stabilność obserwowaliśmy na europejskim rynku rzepaku, gdzie po okresie dynamicznych wzrostów ostatni miesiąc przyniósł tylko niewielkie zmiany. W analizowanym okresie na giełdzie Euronext średnie ceny kontraktu o najkrótszym terminie realizacji (maj’24) uległy nieznacznemu osłabieniu (o 2% m/m). Z kolei w przypadku dostawy na sierpień br., czyli przypadającej na koniec tegorocznych zbiorów w Europie lub tuż po nich, odnotowano lekki wzrost. Notowania rzepaku pozostają wyraźnie powyżej lokalnego minimum z końca lutego kształtując się na poziomie zbliżonym do października 2023 roku. Ziarno jest tańsze niż rok wcześniej, ale tylko o 5%.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.