Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 15.04.2024 6 miesięcy temu

Geopolityka nie zachwiała rynkami

GUS opublikuje dziś finalny odczyt krajowej inflacji CPI za marzec (wstępny szacunek 1,9% r/r). Rynki będą reagować na wzrost napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, a w tle pozostaną odczyty danych makro, m. in. produkcji przemysłowej w strefie euro oraz sprzedaży detalicznej w USA.

Wiadomości

  • PL-RPP: Szansa na pierwszą obniżkę stóp procentowych może pojawić się na początku 2025 r. - powiedział członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że wiele zależy od tego, co będzie się działo z cenami energii w II połowie roku.
  • PL-NBP-DANE: Nadwyżka na rachunku bieżącym w lutym wyniosła 465 mln EUR wobec konsensusu nadwyżki 780 mln EUR. Eksport w lutym wzrósł o 0,4% r/r, a import o 0,9%. W lutym utrzymała się jeszcze nadwyżka na rachunku bieżącym oraz towarowym, ale potencjał do pogorszenia polskiego bilansu handlowego rośnie z każdym miesiącem. Wygasa efekt cenowy terms-of-trade, strukturalnie również na horyzoncie pojawiają się niekorzystne czynniki (oczekiwana wysoka dynamika importochłonnej konsumpcji prywatnej, wątłe odbicie koniunktury wśród państw UE, stabilizacja/lekki wzrost cen surowców, mocny złoty).
  • PL-MF: Sprzedaż obligacji detalicznych w marcu wyniosła 5,2 mld PLN wobec 4,52 mld PLN miesiąc wcześniej - podał resort finansów.
  • US-DANE: Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł do 77,9 pkt. z 79,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał 79,0 pkt. Wzrosły za to oczekiwania inflacyjne konsumentów: oczekiwana przez badanych w kwietniu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,1% wobec 2,9% poprzednio.

Komentarz rynkowy

Po ubiegłym tygodniu wyklarowały się oczekiwania co do momentu i tempa obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne. Zazwyczaj to Fed pełni rolę dyrygenta kolejnych faz cyklu polityki pieniężnej wyznaczając ich rytm dla reszty świata. Tym razem wszystko wskazuje na to, że będzie inaczej. Negatywna niespodzianka w marcowej inflacji w USA (0,4% m/m) właściwie uniemożliwiła Fed cięcie stóp w czerwcu. Pałeczkę pierwszeństwa przejął więc EBC, który na ubiegłotygodniowym posiedzeniu zrobił kolejny i ostatni już krok przed cięciem stóp procentowych. EUR/USD w odpowiedzi mocno się obniżył – co trafnie przewidzieliśmy, ale nie doceniliśmy skali tego ruchu. Para oscyluje teraz w okolicy 1,065 (wobec 1,085 na początku ub. tygodnia) i w tym tygodniu będzie naszym zdaniem oscylować na dotychczasowy poziomach – stan gry na rynkach ustalił się na jakiś czas i potrzebne będą nowe dane lub wydarzenia, które mogłyby go wybić z równowagi.  

Skomplikowany obraz inflacji na świecie, która nie wykazuje chęci do zakotwiczenia się na niskich poziomach, potwierdza że luzowanie polityki pieniężnej będzie rozłożone w czasie. Nawet bardziej niż wydawało nam się na początku roku. Nie należy spodziewać się bardziej odważnych działań ze strony banków centralnych niż cięcia o 25pb i to nie na każdym posiedzeniu a raz na kwartał. Dysparytet stóp procentowych między USA a Europą lekko się rozszerzy, co wspiera teraz dolara, ale na razie nie ma podstaw by uważać, że będzie to zjawisko trwałe. Rynki wciąż jeszcze nie w pełni wyceniły wyższą ścieżkę stóp procentowych w najbliższych kwartałach, więc spodziewamy się dalszego wzrostu rentowności obligacji skarbowych w głównych gospodarkach – 10-letnie Treasury’s powinny nawet przetestować 5%. To jednak scenariusz na średni okres. W tym tygodniu kierunek wyznaczy raczej wzrost awersji do ryzyka po kolejnej eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i podwyższonym ryzyku otwartej wojny między Izraelem a Iranem. Spodziewamy się lekkiego spadku rentowności Treasury’s, skoncentrowanym na długim końcu krzywej dochodowości.

Stopy procentowe głównych banków centralnych – prognoza Pekao

Źródło: Macrobond, prognoza Analizy Pekao

Złoty pozostaje mocny, choć krajowe aktywa znajdują się mocno pod wpływem czynników globalnych. Do układanki doszedł wzrost napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie (na razie o krótkoterminowych konsekwencjach). Polskiej walucie sprzyja fakt utrzymywania przez RPP jastrzębiego nastawienia oraz oczekiwania na napływ środków z UE. Rynki finansowe dopiero niedawno przekonały się do tego, że scenariusz dłuższej stabilizacji stóp procentowych jest możliwy (kontrakty FRA wskazują na brak obniżek w tym roku). Mimo tego, że inflacja obniżyła się do poziomów w celu inflacyjnym NBP, to jej pobyt tutaj zapowiada się na tymczasowy przy dużej niepewności związanej ze wzrostem cen regulowanych, jak również ze skalą oczekiwanego ożywienia gospodarczego i idącego za tym odbicia inflacji w II połowie roku.

Oczekiwania rynku co do poziomu WIBOR 3M za 6 i 12 miesięcy.

Źródło: Refinitiv

Mimo niezbyt sprzyjających nastrojów globalnych, w najbliższych dniach kurs EUR/PLN może pozostać blisko 4,26. Trudniej będzie o dalsze spadki na USD/PLN. Pomijając wzrost ryzyka geopolitycznego, rynek powoli wycofuje się z wyceniania obniżek stóp w USA w tym roku, co oczywiście nie będzie sprzyjać złotemu.

Rentowności polskich obligacji skarbowych rosły w ostatnim czasie za rynkami bazowymi – 10-latki dobiły już do 5,70%. W naszej opinii rentowności nie mają powodu by dalej tak silnie rosnąć, a obecne poziomy powinny być już atrakcyjne dla kupujących. Sprzyjać spadkom rentowności będzie także środowa aukcja zamiany obligacji skarbowych.

Przegląd nadchodzących danych

15 kwietnia, Inflacja CPI marzec (dane finalne), wstępny odczyt 1,9% r/r

Wstępny szacunek inflacji za marzec przyniósł ponownie lekkie zaskoczenie niższym odczytem od oczekiwań. To tegoroczne minimum inflacji, choć w okolicach celu inflacyjnego pozostaniemy jeszcze co najmniej do czerwca. Dużą rolę odgrywa w tym niska presja ze strony cen żywności. Także inflacja bazowa w ujęciu rok do roku kontynuowała w marcu swój dezinflacyjny trend obniżając się do 4,6-4,7% r/r.

 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter