Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 21.10.2024 5 tygodni temu

Rynek pracy na biegu jałowym

Rynek pracy stopniowo wytraca rozpęd, ale trudno to nazwać hamowaniem - przypomina to raczej jazdę samochodem na biegu jałowym, gdy sprawę załatwia tarcie kół o jezdnię. We wrześniu płace wzrosły o 0,8% w stosunku do sierpnia po odsezonowaniu, czyli niemal tyle samo, ile w ostatnich 4 miesiącach. Zatrudnienie spadło o kolejne 8 tys. etatów.

Dynamika płac w ujęciu rocznym wyniosła 10,3% i była wyraźnie niższa od konsensusu prognoz (11,1% r/r) i odczytu z sierpnia (11,3 % r/r). Wysokie prognozy wynikały po pierwsze z układu dni roboczych oraz z planowanych na wrzesień wypłat premii w górnictwie, które podbiły wzrost płac o ok. 0,3 pkt. proc. Słabszy odczyt nie oznacza jednak, że wynagrodzenia mocno hamują. Jeśli spojrzeć na odsezonowane momentum płac w sektorze przedsiębiorstw, to widać, że od maja utrzymuje się ono na zbliżonym poziomie - nieco powyżej 10% r/r. Dwucyfrowa dynamika jest częściowo spowodowana przez wysoki wzrost płacy minimalnej i w dużej mierze jest pozostałością po inflacji z 2022-2023 r. Płace stopniowo spowalniają, ale dopiero w przyszłym roku ich dynamika osiągnie trwale jednocyfrowe poziomy. Stanie się to zbyt późno, by zatrzymać wzrost inflacji bazowej w Polsce.  

Momentum płac po odsezonowaniu*, % r/r

*Statystyka ta obrazuje ile wyniosłaby roczna dynamika płac gdyby obecna dynamika miesięczna płac po odsezonowaniu trwała cały rok

Żródło: Obliczenia własne na podstawie danych GUS via Macrobond

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było obniżyło się we wrześniu o 8 tys. etatów i okazało się o 0,5% niższe niż rok temu. Odczyt był wprawdzie zgodny z oczekiwaniami, ale nie zmienia to faktu, że zatrudnienie nie jest jasnym punktem rynku pracy w tym roku. Od stycznia w sektorze przedsiębiorstw ubyło 54 tys. etatów. To głównie efekt mało dynamicznej poprawy koniunktury w Polsce po ubiegłorocznej stagnacji. Negatywny wkład mógł mieć także zbyt wysoki wzrost płacy minimalnej w tym roku, choć nie widzieliśmy jak dotąd zwiększonej skali zwolnień ani istotnego wzrostu bezrobocia. Na stabilizację zatrudnienia musimy najpewniej poczekać do poprawy koniuntury w całej strefie euro, która przełożyłaby się na lepszą sytuację w polskich branżach eksportowych. Nastąpi to naszym zdaniem w połowie przyszłego roku. 

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, początek roku = 100

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS via Macrobond

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter