Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 21.10.2024 5 tygodni temu

Polski przemysł w trendzie bocznym

Brak fajerwerków w odczycie produkcji przemysłowej za wrzesień. W ujęciu odsezonowanym tkwi ona w stagnacji (-0,2% m/m), a argumentów za jej potencjalnym odbiciem nadal brak. Kolejne miesiące powinny być pod tym względem podobne, dopiero rok 2025 przyniesie więcej argumentów za odbudową krajowego przemysłu.

Polska produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 0,3% r/r lekko poniżej konsensusu (+0,3%) i po spadku o 1,2% w sierpniu. Lekkie przyspieszenie dynamiki produkcji przemysłowej to efekt ustąpienia negatywnego efektu różnicy dni roboczych sprzed miesiąca i bynajmniej nie jest to sygnał poprawy sytuacji w krajowym przetwórstwie. Produkcja w ujęciu odsezonowanym utrzymała się na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca rosnąc o 0,4% r/r (wobec 0,6% w sierpniu). Słowem krajowy przemysł utknął w trendzie bocznym i obecnie nie widać żadnych przesłanek sugerujących zmianę tej tendencji. Powody utrzymującej się słabości przemysłu pozostają niezmienione. Odbudowa popytu wewnętrznego postępuje w ślimaczym tempie, natomiast nastroje konsumenckie u głównych partnerów handlowych Polski można nadal określać jako recesyjne. Obniżki stóp procentowych w strefie euro mają nadal znikome przełożenie na poprawę koniunktury w strefie euro. A dopóki europejski konsument (i zarazem przemysł) nie wstanie z kolan, dopóty w polskim przetwórstwie będzie panował marazm.

Produkcja przemysłowa (% r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Pozytywnym akcentem w dzisiejszym odczycie jest nienajgorszy wynik przetwórstwa przemysłowego. Odnotowało ono dość silny wzrost w ujęciu miesięcznym (+9,7% m/m), co przełożyło się na jego lekki spadek (-0,3%, podobnie jak headline) w ujęciu rocznym. Silne na tle pozostałych sekcji przetwórstwa, pozostają produkcja artykułów spożywczych oraz papieru, a także pozostałego sprzętu transportowego (z wyłączeniem samochodów). Na drugiej szali znajdują się z kolei utrzymują się branże eksportowe – urządzenia elektryczne, maszyny czy produkcja metali. Krajowe górnictwo nadal ciąży przemysłowi, a jego produkcja spadła we wrześniu o ponad 6% r/r. 


Wrześniowe dane z przemysłu możemy określić jako neutralne wobec naszego poglądu na krajową gospodarkę, gdyż utrzymująca się stagnacja produkcji jest zgodna z naszym scenariuszem na bieżący rok. Tym samym, podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB o 3% w 2024 roku. Jakiekolwiek silniejsze argumenty za odbiciem przemysłu, a tym samym jego pozytywnym wpływie na wzrost gospodarczy, zobaczymy dopiero w kolejnym roku. Wtedy to polska gospodarka wrzuci drugi bieg, a krajowy przemysł będzie miał o wiele więcej argumentów za odbudową niż obecnie. 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter