Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 21.10.2024 5 tygodni temu

Tydzień z obszerną paczką wrześniowych danych z polskiej gospodarki

Ciekawy tydzień zaczniemy dużą paczką miesięcznych danych z polskiej gospodarki. Dziś dowiemy się o wrześniowej kondycji polskiego rynku pracy czy przemysłu. W środę aukcja sprzedaży SPW. Na rynkach bazowych szczególną uwagę inwestorów w tym tygodniu zwrócą wstępne odczyty październikowych indeksów PMI.

Wiadomości

  • PL-MF: Potrzeby pożyczkowe budżetu państwa na ten rok są już w pełni sfinansowane, resort finansów skupia się teraz na prefinansowaniu na rok 2025 - poinformował minister finansów Andrzej Domański. MF nie planuje kolejnych emisji na rynkach zagranicznych w tym roku.
  • US-DANE: Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA we wrześniu wyniosła w ujęciu zanualizowanym 1,43 mln wobec 1,47 mln w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się spadku do 1,45 mln. Z kolei liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów we wrześniu wyniosła 1,35 mln w ujęciu zannualizowanym, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,36 mln.
  • CN-DANE: Bank Centralny Chin obniżył stopy procentowe o 25 pb. Obniżono 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych do poziomu 3,60% z 3,85%, a 1-rocznych kredytów bankowych dla firm do 3,10% z 3,35%. Analitycy spodziewali się obniżki stóp procentowych o 20 pb.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Końcówka tygodnia przyniosła rynkom uspokojenie i przy braku nowych sygnałów po stronie fundamentalnej najlepiej się wiodło ryzykownym aktywom. Główne indeksy giełdowe w USA zbliżyły się ponownie do maksimów, na dolarowych parach walutowych zatriumfowała realizacja zysków (dzięki temu EUR-USD wrócił z 1,08 do 1,0850). Słowem – status quo. Ponieważ kalendarz publikacji makro nie wskazuje na to, aby przed czwartkiem (publikacja danych PMI z Europy i USA) miało się wydarzyć coś przełomowego, warto powtórzyć, na czym to status quo polega. Wspólnymi siłami bardziej jastrzębiego Fed i bardziej gołębiego EBC rynki skorygowały nieco absurdalne wyceny, jakoby EBC miało ciąć wolniej i później niż jego amerykański odpowiednik. Przestrzeń do tego, żeby wahadło przesunęło się w drugą stronę, jest jednak znaczna. W szczególności, pewien potencjał na gra o brak cięcia na najbliższym posiedzeniu FOMC, jakkolwiek mało prawdopodobne by się to teraz wydawało (nieco mniej niż 10%). Rynki w coraz większym stopniu będą teraz kształtowane przez wyścig wyborczy w USA, który wkracza teraz w decydującą fazę (dwa tygodnie do wyborów). Na finiszu momentum wydaje się być po stronie Donalda Trumpa i efekty tego widać nie tylko na rynkach predykcyjnych i u bukmacherów, ale również na rynkach finansowych.
  • POLSKA: Złoty skorzystał na uspokojeniu nastrojów i w piątek w dalszym ciągu górą byli kupujący polską walutę. W konsekwencji, nowy tydzień zaczynamy w okolicy 4,30 / EUR i bez świeżego momentum, które mogłoby wynieść kluczową parę walutową dalej, w stronę jednego czy drugiego ograniczenia pasma wahań (bliżej do górnego, czyli do 4,325). Niemal dokładnie tak samo wyglądają wykresy rentowności krajowych 10-latek. Nie byłoby zatem dużą przesadą, gdybyśmy przypisali ostatnie ruchy na FX i FI jednemu czynnikowi. Są nim kwestie fiskalne (nowelizacja budżetu). Wprawdzie nie przewidywaliśmy takowej, ale pozostajemy całkiem konstruktywni, jeśli chodzi o finanse publiczne w Polsce i uważamy, że wiele obaw ich dotyczących nie jest uprawnionych. Historycznie kwestie fiskalne nie zajmowały rynków przez długi czas i były raczej okazją do zakupów polskich aktywów i tutaj nie będzie inaczej. Z szumu wyłoni się ponownie dominacja czynnika globalnego. W najbliższych dniach kalendarz publikacji danych makro jest wypakowany polskimi danymi, ale nie spodziewalibyśmy się reakcji na nie. W środę odbędzie się aukcja sprzedaży SPW i jest to potencjalnie najciekawsze wydarzenie tygodnia – zobaczymy, czy po przecenione SPW już teraz schylą się inwestorzy. 

Przegląd nadchodzących danych w Polsce 

21 października, Płace w sektorze przedsiębiorstw wrzesień, Pekao: 11,3% r/r Konsensus: 11,1% r/r

Naszym zdaniem dynamika wynagrodzeń utrzymała się we wrześniu na podwyższonym poziomie i z dużym prawdopodobieństwem ponownie przekroczy 11% r/r. Poza ustąpieniem negatywnego efektu dni roboczych, w kierunku wyższego odczytu będą oddziaływać premie w górnictwie, które dorzucą do wrześniowej dynamiki około 0,3 pkt. proc. Presja płacowa nadal pozostaje silna, po części z uwagi na ponowną wyraźną podwyżkę płacy minimalnej w lipcu.

21 października, Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wrzesień, Pekao: -0,5% r/r Konsensus: -0,5% r/r

Sierpniowe rozczarowanie w danych o zatrudnieniu było rezultatem przestrojów i zwolnień w przetwórstwie przemysłowym. Jednocześnie sytuacja w pozostałych sekcjach gospodarki pozostaje stagnacyjna. Z tego względu prognozujemy, że dynamika zatrudnienia we wrześniu utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca.

21 października, Produkcja przemysłowa wrzesień, Pekao: 1,1% r/r Konsensus: 0,3% r/r  

Produkcja przemysłowa wraca nad kreskę a główną przesłanką do tego jest normalizacja dni roboczych (z -1 do 0 r/r). Nie widzimy przestrzeni do większego przyspieszenia w przemyśle z uwagi na utrzymującą się słabość popytu zagranicznego i bardzo przeciętne nastroje firm z branży w kraju i zagranicą.

21 października, Inflacja PPI wrzesień, Pekao: -5,6% r/r Konsensus: -5,7% r/r

Stabilne ceny surowców przemysłowych czy energetycznych nie generują na razie większej presji inflacyjnej. Miesięczne dynamiki cen producentów od początku roku lawirują wokół 0% m/m, a dynamika r/r jeszcze długo pozostanie na ujemnych poziomach. W spadku bieżącego momentum pomagają mocno spadki hurtowych cen paliw. Zakładamy spadek w samym wrześniu cen producentów o 0,3% m/m, w ujęciu rocznym spadek o 5,6% r/r.

21 października, Produkcja budowlano-montażowa wrzesień, Pekao: -8,0% r/r Konsensus: -9,6% r/r

Ujemne dynamika produkcji budowlano-montażowej towarzyszy nam od początku roku i jest z jednej strony pochodną mniejszej dostępności kredytów hipotecznych (wysokie stopy) a z drugiej cyklu funduszy unijnych w inwestycjach publicznych. Sądzimy jednak, że we wrześniu zarówno budownictwo mieszkaniowe jak i infrastrukturalne lekko odbiły po słabym sierpniu, co pozwoli wyjść całej produkcji budowlano-montażowej na nieco mniejszy minus niż przed miesiącem (-8 vs -9,5% r/r).

22 października, Sprzedaż detaliczna wrzesień, Pekao: 0,0% r/r Konsensus: 2,3% r/r

Szykuje się jeden z najgorszych odczytów sprzedaży detalicznej w ostatnich miesiącach. Główna przyczyna naszym zdaniem nie jest związana z siłą lub słabością popytu konsumpcyjnego. Wyhamowanie sprzedaży to bowiem zasługa efektu wysokiej bazy w kategoriach paliwa i żywność. W pozostałej części koszyka nie widać zmiany trendów lub zerwania z wzorcami sezonowymi: przykładowo, drugi rok z rzędu powtórzy się bardzo niska sprzedaż odzieży i obuwia.

23 października, Stopa bezrobocia wrzesień, Pekao: 5,0% Konsensus: 5,0% 

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem MPRiPS stopa bezrobocia we wrześniu pozostała na niezmienionym poziomie 5,0% mimo lekkiej poprawy nastrojów pracodawców. Dane o zatrudnieniu nadal nie przynoszą pozytywnych sygnałów, co z opóźnieniem przekłada się na wahania stopy bezrobocia. Stąd trudno oczekiwać spadku tego wskaźnika we wrześniu, choć byłby on zgodny z wzorcem sezonowym.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter