Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 22.01.2024 10 miesięcy temu

Grudniowe wyniki polskiej gospodarki w liczbach

GUS zdecydował się opublikować niemal wszystkie miesięczne dane za grudzień w jednym momencie. Sfera realna zaskoczyła na plus, z wyjątkiem sprzedaży detalicznej ciągniętej w dół przez niemrawe odbicie sprzedaży dóbr trwałych. Rozczarowanie dynamiką płac może być skutkiem przesunięć premii.

GUS zdecydował się w tym miesiącu na opublikowanie niemal wszystkich danych miesięcznych z polskiej gospodarki w jednym momencie. Jest to dobra okazja, by podsumować je wszystkie w jednej publikacji. Zapraszamy do lektury.

Produkcja sprzedana przemysłu

  • W grudniu produkcja sprzedana przemysłu spadła najmocniej od kwietnia b.r., bo o 3,9% r/r, ale to wyraźnie lepszy wynik od oczekiwań (-5-6% r/r).
  • Na wyniku przemysłu zaważył przede wszystkim niekorzystny kalendarz (-2 dni robocze r/r wobec +1 miesiąc wcześniej, korzystne dla urlopowiczów rozmieszczenie świąt), spadek produkcji był jednak mniejszy niż wynikałoby to z działania tego czynnika. Firmy dobrze radzą sobie z organizacją pracy w takich warunkach.
  • Tego czynnika nie ujmują dobrze algorytmy poprawek sezonowych. W konsekwencji, relatywnie mały spadek produkcji przetwórstwa przemysłowego przełożył się na skok produkcji po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych (+2,9% m/m).
  • W całym IV kwartale produkcja przemysłowa wzrosła o 1,5% kw/kw i był to najlepszy kwartał od początku 2021 r. Jest to tym bardziej imponujące, że dzieje się to w fatalnym otoczeniu zewnętrznym i przy braku jakichkolwiek sygnałów odbicia europejskiego przemysłu w twardych danych.

Produkcja sprzedana przemysłu (% kw/kw)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Produkcja budowlano-montażowa

  • Budownictwo wróciło do dwucyfrowych wzrostów – w grudniu produkcja budowlana urosła o 14% r/r i 8,5% kw/kw, zmiatając z planszy konsensus prognoz (4% r/r).
  • Nasza prognoza (+10% r/r) zakładała wzrost produkcji sektora z uwagi na mocny finisz inwestycji publicznych w ostatnim roku wydatkowania środków UE z poprzedniej perspektywy. Dodatkowo, należy pamiętać o dość korzystnych warunkach atmosferycznych dla prowadzenia budów – brak pokrywy śnieżnej i w większości dodatnie temperatury.
  • Powinniśmy się żegnać z tak dobrymi wynikami budownictwa na wiele miesięcy. W styczniu radykalna zmiana pogody zmniejszyła możliwości prowadzenia prac (zwłaszcza w zakresie infrastruktury), natomiast cały 2024 r. upłynie pod znakiem spadku inwestycji publicznych. Prognozujemy, że inwestycje ogółem skurczą się w tym roku o 1,1%.  

Produkcja budowlano-montażowa (luty 2020 = 100%)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

 

Sprzedaż detaliczna

  • Konsument wyraźnie rozczarował w grudniu. Sprzedaż (liczona w cenach stałych) skurczyła się o 2,3% r/r wobec oczekiwań wzrostu o 1,8% r/r.
  • Z naszej perspektywy główną przyczyną zaskoczenia był słaby wynik sprzedaży dóbr trwałych. Nie znajdujemy przekonujących argumentów za tym, że dwie główne kategorie (meble, RTV i AGD oraz sprzedaż w pozostałych wyspecjalizowanych sklepach) w jakikolwiek sposób ruszyły z miejsca od kilkunastu miesięcy. Ex post relatywnie dobry wynik listopada okazał się być wyjątkiem. W istocie rzeczy, sprzedaż mebli i sprzętu RTV i AGD spadła po raz dwunasty z rzędu i znów w tempie dwucyfrowym.
  • Drugi z rzędu spadek sprzedaży w ujęciu miesięcznym (tym razem -2,9% po wyłączeniu czynników sezonowych) stanowi dodatkowe potwierdzenie tego, że istotna część ożywienia w sprzedaży była latem napędzana przez czynniki niebazowe (paliwa i żywność). Ich odwrócenie przesuwa sprzedaż do leżącego niżej punktu równowagi.

Sprzedaż detaliczna i konsumpcja prywatna (luty 2020 = 100%)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

  • Dynamika płac mocno rozczarowała w grudniu. Wynagrodzenia wzrosły o jedyne 9,6% wobec oczekiwanych przez konsensus 11,6%.
  • Skąd tak duża niespodzianka? To głównie efekt przeszacowania przez analityków premii rocznych i nagród barbórkowych w górnictwie. Wynagrodzenia górników wzrosły o jedyne 7,6% r/r, wyraźnie słabiej niż w pozostałych sekcjach.
  • W grudniu bardzo istotny okazał się efekt kalendarzowy. Liczba dni roboczych spadła o 2 r/r, co ciągnęło wzrost wynagrodzeń w dół.
  • Wynagrodzenia w ujęciu realnym wzrosły o jedyne 3,4% r/r z uwagi na niski odczyt płac. Najbliższe miesiące przyniosą ich dalszą odbudowę, dynamika może przekroczyć 6%.
  • Dzisiejsze mocne wyhamowanie wzrostu płac jest spójne z naszą prognozą na 2024. Wskaźnik z opóźnieniem będzie coraz szybciej gonił inflację, a na koniec roku pozostanie jakieś 3 pkt. proc. powyżej CPI.

Dynamika realnych wynagrodzeń (% r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

  • W przeciwieństwie do płac, zatrudnienie zaskoczyło w grudniu na plus. Zamiast spaść w ujęciu miesięcznym, nieznacznie wzrosło (+1 tys. etatów).
  • Wskaźnik nadal pozostaje na minusie w ujęciu rocznym, lecz mniejszym niż w listopadzie (-0,1% r/r wobec -0,2%).
  • Dzisiejszy odczyt to pierwszy sygnał przełożenia poprawy nastrojów na rynku pracy na twarde wskaźniki.
  • Spora skala chomikowania pracy przez pracodawców w ostatnich miesiącach każe oczekiwać, że zatrudnienie będzie się powoli odbudowywać w najbliższych miesiącach.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (tys. m/m, odsez.)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Implikacje dla PKB i scenariuszy makro

  • Na podstawie kompletu danych za IV kwartał prognozujemy, że PKB wzrósł o ok. 1,5% r/r.
  • Krótkoterminowy werdykt grudniowych danych jest pozytywny – polska gospodarka miała w końcówce roku solidne momentum.
  • W średnim okresie rozczarowanie w płacach i brak wyraźnego odbicia konsumpcji stawiają tezy o boomie konsumpcyjnym w 2024 r. pod znakiem zapytania.
  • Naszym zdaniem konsumpcja prywatna przyspieszy w 2024 r., ale w umiarkowanej skali i spora część gigantycznego wzrostu dochodów do dyspozycji w tym roku upłynie pod znakiem odbudowy oszczędności uszczuplonych przez wzrost inflacji.
  • Więcej na temat scenariuszy na najbliższe 2 lata piszemy w naszym Outlooku na lata 2024-25.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter