Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 23.01.2024 10 miesięcy temu

Słaby konsument, mocny producent (korekta)

Za nami potężna paczka danych z polskiej gospodarki. Wypadkową mocnej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz słabej sprzedaży detalicznej i wynagrodzeń jest... brak zmian prognoz PKB w IV kwartale. Perspektywy konsumpcji w 2024 r. malują się jednak słabiej. Dziś w centrum uwagi aukcja SPW.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wczoraj GUS opublikował szereg danych za grudzień. Produkcja sprzedana przemysłu spadła najmocniej od kwietnia b.r., bo o 3,9% r/r, choć był to wyraźnie lepszy wynik od oczekiwań (-5-6% r/r). Natomiast produkcja budowlana urosła o 14% r/r, wyraźnie powyżej konsensusu na poziomie 4%. Sprzedaż detaliczna (liczona w cenach stałych) skurczyła się o 2,3% r/r wobec oczekiwań wzrostu o 1,8% r/r. Z kolei wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 9,6% wobec oczekiwanych przez konsensus 11,6% i 11,8% miesiąc wcześniej. Natomiast zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zaskoczyło w górę i spadło o 0,1% r/r wobec oczekiwanego spadku o 0,2%. Szczegółowy komentarz dotyczący wczorajszych odczytów znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
  • PL-MFiPR: Resort funduszy chce na koniec tego roku mieć 6,5% tzw. certyfikowanych wydatków z projektów realizowanych w ramach funduszy spójności na lata 2021-2027 – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Przed funduszami spójności do Polski mają dotrzeć środki z KPO, prawdopodobnie na początku kwietnia.
  • PL-RPP-OPINIA: W ocenie członkini RPP J. Tyrowicz modele NBP wskazują na brak spadku inflacji w Polsce do celu przy głównej stopie 6,75 i 5,75%, dlatego głosowała ona do tej pory za jej podwyżką do 7,75%. Ekonomistka deklaruje, że jej głosowania się nie zmienią, dopóki stabilne osiągnięcie celu nie będzie możliwe w rozsądnym horyzoncie.
  • PL-DŁUG: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2023 r. wzrosło o 36,8 mld zł (+2,8%) m/m i wyniosło ok. 1.346,2 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych. Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA2010, na koniec 3Q23 wyniósł 48,7% PKB wobec 48,3% PKB w 2Q - podał Eurostat.
  • PL-MF: Podatek Belki od zysków kapitałowych z całą pewnością będzie ograniczony – poinformował minister finansów Andrzej Domański. Jak wskazał, resort finansów chce stworzyć nowy system zachęt do oszczędzania.
  • PL-MRPiPS: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad stworzeniem mechanizmu drugiej waloryzacji rent i emerytur tak, by przy określonym wskaźniku inflacji była ona przeprowadzana nie tylko w marcu, ale jeszcze raz w roku, np. we wrześniu - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
  • US-DANE: Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w grudniu spadł o 0,1% m/m. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,3%. Miesiąc wcześniej indeks spadł o 0,5%.
  • JN-STOPY: Bank Japonii na pierwszym w 2024 roku posiedzeniu utrzymał ujemne stopy procentowe z główną na poziomie -0,10%

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Dzień bez historii. Delikatne spadki rentowności na rynkach bazowych i minimalna aprecjacja dolara do głównych walut nie powinny przesłonić nam faktu, że początek tygodnia był nadzwyczaj spokojny. Dziś już powoli się to zmienia – reakcja na posiedzenie BoJ była raczej jastrzębia a potem w kalendarzu pojawią się pojedyncze dane ze Stanów Zjednoczonych. To publikacje z drugiego garnituru, więc rynek nie zareaguje na nie. Tym niemniej, na rynkach będzie z każdym dniem coraz ciekawiej. Główne pytanie, które teraz zadawać sobie będą inwestorzy, dotyczyć będzie tego, czy napływające dane sfalsyfikują nowy konsensus w bankowości centralnej (późne i niechętne obniżki stóp).   
  • POLSKA: Na polskich rynkach też zabrakło ekscytujących zdarzeń: złoty osłabił się do euro o mniej więcej jeden grosz, rentowności SPW były całkiem zmienne, ale ostatecznie praktycznie nie ruszyły z miejsca. Słowem – tak nudna sesja, jak na rynkach zagranicznych. Jeżeli gigantyczna paczka danych z polskiej gospodarki nie ruszyła wycenami kluczowych instrumentów, to chwilowo nie wiemy, jakie dane z polskiej gospodarki mogłyby. Oznacza to, że takich na razie nie zobaczymy i do końca tygodnia pozostaniemy w trybie podążania za benchmarkami z rynków bazowych.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter