Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 08.07.2024 4 miesięce temu

Złoty pozostanie mocny

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfitował w istotne publikacje makro. Uwagę mogą przykuć jedynie odczyty inflacyjne (w tym amerykańska inflacja CPI) oraz wystąpienia szefa Fed. W tle tematy polityczne (wyniki wyborów we Francji oraz Wlk. Brytanii, wybory w USA). Na polskim rynku aukcja zamiany obligacji.

Wiadomości

  • PL-NBP-PROJEKCJA: Centralna ścieżka lipcowej projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2024 r. znajdzie się na poziomie 3,7%, w 2025 r. wyniesie 5,2%, a w 2026 r. obniży się do 2,7%. Z kolei centralna ścieżka PKB zakłada wzrost w 2024 r. na poziomie 3,0%, w 2025 r. na poziomie 3,8%, a w 2026 r. na poziomie 3,1%. Bilans czynników niepewności w projekcji NBP wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i inflacji CPI. Luka popytowa w horyzoncie projekcji pozostanie ujemna, a w 2026 r. spowolnienie dynamiki PKB przyczyni się do ponownego spadku presji popytowej, wzmacniając proces dezinflacji w polskiej gospodarce. Dynamika realnych wynagrodzeń w latach 2025-2026 zbliży się do tempa wzrostu wydajności pracy. Nowe założenia dot. dalszego odmrażania cen energii były głównym powodem dużej zwyżki prognozowanej inflacji na rok 2025. Według projekcji inflacja bazowa w kolejnych kwartałach będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie, a jej spadek do poziomów zgodnych z celem inflacyjnym będzie mozolnym i długim procesem. Prognozy NBP są bliskie naszym oczekiwaniom dot. inflacji czy wzrostu gospodarczego w Polsce.
  • PL-RPP-OPINIA: Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki ocenił, że przestrzeń do dyskusji o nieco luźniejszej polityce monetarnej może pojawić się na początku 2025 r. Kotecki nie widzi już miejsca na zaostrzenie polityki monetarnej, co rozważał jeszcze miesiąc lub dwa temu.
  • PL-RPP-MINUTES: Większość członków RPP wskazywała w czerwcu, że czynnikiem, który powinien ograniczać presję inflacyjną w średnim okresie jest obecny poziom stóp procentowych - podano w opisie dyskusji na posiedzeniu RPP z 5 czerwca. Zwracano uwagę, że ożywienie popytu konsumpcyjnego może z czasem przekładać się na presję cenową.
  • US-DANE: Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA (tzw. payrolls) wzrosła w czerwcu o 206 tys. Oczekiwano zwyżki o 190 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 218 tys., po korekcie z 272 tys. Z kolei stopa bezrobocia wzrosła w czerwcu do 4,1% z 4,0% miesiąc wcześniej, oczekiwano 4,0%. Wynagrodzenia godzinowe poszły w górę o 0,3% m/m wobec 0,4% w poprzednim miesiącu, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Dość zgodne z oczekiwaniami rynkowymi dane z amerykańskiego rynku pracy nie przyniosły większych zmian na rynkach, w tym w wycenie przyszłej ścieżki stóp procentowych w USA.
  • EZ-DANE: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju wzrosła o 0,1% m/m po spadku o 0,2% miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2%. W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% r/r wobec 0,6% miesiąc wcześniej.
  • FAO-DANE: Indeks cen żywności na świecie FAO w czerwcu pozostał na poziomie z maja 120,6 pkt. W czerwcu 2023 r. indeks był na poziomie 123,1 pkt. Indeks wskazuje na kontynuację stopniowych obniżek światowych cen żywności.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Zgodne z oczekiwaniami rynkowymi dane z amerykańskiego rynku pracy nie przyniosły większych zmian na rynkach finansowych. Na pierwszy rzut oka wzrost zatrudnienia wyszedł lepiej od oczekiwań, ale odbiór danych zepsuła spora rewizja w dół ubiegłego miesiąca oraz nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia. Po publikacji danych widzieliśmy trochę zmienności, ale w perspektywie całego dnia EUR/USD utrzymywał się wokół poziomu 1,0825, hamując tym samym zwyżkowy trend z poprzednich dni. Na rozpoczynający się właśnie tydzień zapowiada się niewielka zmienność oraz trend boczny. Przyczyni się do tego ubogi kalendarz makro oraz mieszane reakcje na wyniki wyborów we Francji oraz Wlk. Brytanii.
  • POLSKA: Po jeszcze większym „zajastrząbieniu” przekazu przez prezesa NBP złoty pozostaje mocny. Zarówno wobec dolara, jak i euro doszliśmy do istotnych poziomów wsparcia (EUR/PLN 4,28; USD/PLN 3,95). W rozpoczynającym się tygodniu nie zostaną opublikowane żadne znaczące dane makroekonomiczne, a rynki będą się poruszały w dotychczasowym zbiorze informacji, który jest pozytywny dla złotego. Stąd scenariuszem bazowym dla polskiej waluty jest dalsza aprecjacja w kierunku wielomiesięcznych minimów (EUR/PLN 4,25; USD/PLN 3,91). W tak jastrzębim środowisku rentowności polski obligacji utrzymują się wysoko – w naszej opinii wystarczająco wysoko żeby uznać obecne poziomy za atrakcyjne dla kupujących (10-latka przekroczyła poziom 5,80%). Mogą pomóc w tym spadki rentowności na rynkach bazowych, za którymi polskie aktywa będą podążać. W środę aukcja zamiany SPW.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter