Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 16.07.2024 3 godziny temu
Serwis Ekonomiczny

Surowce energetyczne - początek lipca z lekką korektą notowań

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI

Ropa naftowa (Brent)

Notowania ropy naftowej Brent (kontrakt SEP24) umocniły się z poziomu 77 USD/b początku czerwca do ponad 87 USD/b w pierwszych dniach lipca. Wzrost cen Brenta rozpoczęło odreagowanie rynku po zbyt pesymistycznym przyjęciu czerwcowej decyzji OPEC+ o zmianach w poziomie wydobycia. Wśród czynników wspierających notowania ropy można wskazać wyższy popyt na paliwa w okresie letnich podróży (USA), trwający konflikt na Bliskim Wschodzie oraz ryzyko zaburzeń produkcji paliw przy rozpoczynającym się okresie huraganów.

Okres ciągłego umocnienia notowań został jednak przerwany powrotem obaw o niższy popyt w Chinach. Import ropy naftowej przez Państwo Środka spadł o ponad 2% r/r w czasie 6M24, za sprawą spadku produkcji w prywatnych, mniejszych rafineriach (zbyt niskie marże), co jest efektem ogólnie słabszego popytu na paliwa. Przerób w tamtejszych rafineriach spadł o prawie 4% r/r w czerwcu, osiągając najniższy poziom w tym roku. Jednocześnie chińskie wydobycie wzrosło w cze’24 o 2,4% r/r (do poziomu 4,4 mln b/d), ponieważ państwowe spółki naftowe zwiększyły eksploatację złóż morskich oraz głębszych złóż lądowych. Nastroje inwestorów pogorszyły również dane o niższym od oczekiwań wzroście chińskiego PKB w 2Q24 na poziomie 4,7% r/r.

Gaz ziemny (TTF)

Notowania gazu ziemnego (TTF) w kontrakcie AUG24 w drugiej połowie czerwca oscylowały w przedziale 34-36 EUR/MWh, jednak od początku lipca nastąpiła korekta do poziomu 31 EUR/MWh, odnotowanego w zeszłą środę. Prawdopodobnie obawy uczestników rynku, których kulminację obserwowano w czerwcu, a które przyciągnęły znaczący kapitał spekulacyjny na rynek gazu, powoli ustąpiły lub nie uległy materializacji, co poskutkowało systematycznym zmniejszaniem długich pozycji przez inwestorów. Analitycy BloombergNEF w swojej długoterminowej prognozie oszacowali, że udział gazu w europejskim miksie energetycznym będzie rósł w najbliższych latach do 24% w 2026 roku. Początkowo większe zużycie gazu będzie związane z odchodzeniem od węgla, zaś od 2027 roku odnawialne źródła energii będą stopniowo zmniejszać jego zużycie. Udział samego LNG w ogólnym wolumenie zużywanego gazu może wzrosnąć do 43% w latach 2025-2030 (w 2021 roku było to 18%), za sprawą mniejszych dostaw gazociągami oraz niższego poziomu wydobycia surowca w Europie.

Węgiel kamienny (API2)

W pierwszych dniach lipca notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) spadły w okolice 105 USD/t na skutek osłabienia notowań gazu (TTF), wysokiej produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz większych zapasów w europejskich terminalach  tj. 4,7 mln ton (11.07). Ponadto odnotowano nieco niższy popyt na węgiel energetyczny u największych azjatyckich konsumentów tj. w Chinach oraz Indiach. W Niemczech w tygodniu do 11 lipca, produkcja energii z węgla kamiennego spadła o 37% t/t i była o prawie 60% niższa niż przed rokiem. W ubiegłym tygodniu notowania kontraktów na węgiel osłabiły się do 102 USD/t w związku z niskim popytem na sierpniowe dostawy surowca.

Uprawnienia do emisji CO2 (EUA)

Notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC24) w pierwszej połowie lipca oscylowały w przedziale 68-71 EUR/t. Lekki wzrost cen w pierwszej dekadzie miesiąca przyniosły wyniki wyborów we Francji. Brak jednoznacznego zwycięstwa ugrupowań sceptycznych wobec polityki klimatycznej UE, chwilowo wzmocnił notowania EUA. Niezmiennie ceny uprawnień pozostają zależne głównie od zmian cen na rynku gazu (TTF). W najbliższym czasie popyt na uprawnienia może być niższy za sprawą mniejszego zapotrzebowania na paliwa kopalne w energetyce oraz ponadprzeciętnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ponadto w sierpniu wolumen aukcyjny nie zostanie jak co roku uszczuplony, ze względu na przesunięty na wrzesień termin umorzenia jednostek za 2023 rok. Według stanu na 11 lipca, państwa UE przydzieliły z tegorocznej puli darmowych uprawnień dla przemysłu ciężkiego i ciepłownictwa ok. 392 mln jednostek. W Polsce i w Niemczech rozdysponowano już 99% przydziału dla tych podmiotów.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter