Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 17.07.2024 4 miesięce temu

Przecena nadal mocnego złotego

Dziś brak istotnych odczytów z krajowej gospodarki. O 11:00 poznamy finalny odczyt inflacji w Europie za czerwiec (flash: 2,5% r/r), a wieczorem ukaże się raport o bieżącej sytuacji ekonomicznej w USA (tzw. Beżowa Księga).

Wiadomości

  • PL-DANE: Inflacja bazowa zmalała w czerwcu o 0,2 p. proc. zamiast oczekiwanych 0,1 p. proc. – NBP podał, że dynamika cen bez żywności i energii wyniosła 3,6% r/r. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach inflacja bazowa osiągnie minimum ok. 3,5% r/r, a następnie zacznie powoli rosnąć ze względu na wzrost realnych płac i możliwe podwyżki akcyzy. 
  • PL-RZĄD: Wczoraj opublikowano nowy projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców #NaStart, wraz z oceną skutków regulacji i uzasadnieniem. Jednocześnie MRiT poinformowało, że stworzenie bazy cen transakcyjnych (portal DOM) nie będzie częścią tego projektu – będzie ono procedowane osobno. Więcej na temat projektu piszemy w dalszej części biuletynu. 
  • PL-FUNDUSZE: Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że rewizja polskiego KPO została zaakceptowana przez UE. Polska planuje złożyć we wrześniu dwa wnioski o płatność, a stosowne środki mają dotrzeć do Warszawy w końcówce roku. 
  • PL-DŁUG: W przyszłym tygodniu powinna zapaść formalna decyzja o objęciu Polski unijną procedurą nadmiernego deficytu (EDP). Na szczegółowe rekomendacje dot. ścieżki zejścia z deficytu musimy jednak poczekać do listopada. Zgodnie z sygnałami płynącymi z Ministerstwa Finansów, Polska będzie preferowała dłuższą, 7-letnią ścieżkę poprawy bilansu państwa (alternatywa to procedura 4-letnia).  
  • DE-DANE: Sygnały z Niemiec wskazują na pogorszenie oczekiwań analityków dot. koniunktury w najbliższym półroczu. Indeks ZEW spadł z 47,5 pkt. w czerwcu do 41,8 pkt. w lipcu – co prawda nadwyżka głosów optymistycznych pozostaje wyraźna, ale czerwcowe cięcie stóp przez EBC nie wystarczyło, by indeks kontynuował wzrosty. 
  • US-DANE: Sprzedaż detaliczna za oceanem zaskoczyła mocno na plus: czerwcowa dynamika wyniosła 0,0% m/m wobec oczekiwanych -0,3% m/m. Źródłem optymizmu nie był wysoce zmienny rynek motoryzacyjny – sprzedaż z wyłączeniem samochodów wzrosła o 0,4% m/m wobec spodziewanej dynamiki 0,0% m/m. 
  • US-DANE: Indeks NAHB, oddający nastroje w amerykańskiej budowlance, obniżył się do 42 pkt. Rynki oczekiwały pozostawienia indeksu na poziomie z czerwca (43 pkt.). 

Do dwóch razy sztuka. Nowy projekt ustawy #NaStart

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się zaktualizowany projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #NaStart. Jest to drugie wcielenie tego projektu (pierwsza wersja była datowana na 5 kwietnia 2024 r., pisaliśmy o niej tutaj), uwzględniające uwagi zgłoszone na etapie konsultacji. W dzisiejszym biuletynie przyglądamy się zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i próbujemy oszacować, jaki będzie wpływ nowych przepisów na polską gospodarkę. 

Co nowego pojawiło się w projekcie? 

Co do zasady, nowy projekt autorstwa MRiT pozostaje bardzo zbliżony do kwietniowego oryginału. Wsparcie państwa nadal jest projektowane w formie dopłat do kredytów hipotecznych i konsumenckich. Kwota kapitału objętego dopłatą pozostaje uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, zaś efektywna stopa oprocentowania – od liczby dzieci kredytobiorców. Zakładaną datą wejścia programu w życie jest 15 stycznia 2025 r., a docelowo każdego kwartału planuje się udzielenie objęcie programem 15 tysięcy nowych kredytów. Resort rozwoju zdecydował się jednak na wprowadzenie kilku zmian w mechanizmie #NaStart, spośród których najważniejsze to: 

  • Oparcie ustawowych kryteriów wieku (przypomnijmy, że single niebędący rodzicami mogą ubiegać się o dopłaty wyłącznie przed ukończeniem wieku 35 lat, zaś dzieci wliczają się w skład gospodarstwa domowego do ukończenia 18 roku życia) o rok urodzenia, a nie pełną datę narodzin – ma to na celu zrównanie sytuacji osób urodzonych w różnych miesiącach tego samego roku 
  • Likwidacja kryterium dochodowego w przypadku kredytobiorców – rodzin z co najmniej trójką dzieci (w poprzedniej wersji projektu próg netto w takim przypadku wynosił 23 tys. PLN) 
  • Zmiana wysokości pozostałych progów dochodowych netto: 
    • 7 tys. PLN dla singli 
    • 11 tys. PLN dla gospodarstw dwuosobowych (poprzednio: 13 tys. PLN) 
    • 14,5 tys. PLN dla gospodarstw trzyosobowych (poprzednio: 16 tys. PLN) 
    • 18 tys. PLN dla gospodarstw czteroosobowych (poprzednio: 19,5 tys. PLN) 

Koszty budżetowe związane z wdrożeniem nowej wersji #NaStart oszacowano na 19,4 mld PLN w horyzoncie 10-letnim. Oznacza to niemal 2 mld PLN oszczędności (poprzednia wersja projektu miała kosztować 21,5 mld PLN). 

#NaStart to nie tylko dopłaty do kredytów 

Wart odnotowania jest fakt, że zaktualizowana wersja ustawy #NaStart wprowadza zmiany również do programu wspomaganego oszczędzania na cele mieszkaniowe, stworzonego przez poprzedni rząd równolegle z kredytem BK2%. Przypomnijmy, że był to program wspierający systematyczne oszczędzanie – uczestnicy byli zobowiązani do regularnych wpłat na specjalne konto, a państwo gwarantowało indeksację oszczędności do dynamiki cen mieszkań i zwolnienie z tzw. podatku Belki. Obecnie ustawodawca proponuje następujące modyfikacje tego programu: 

  • Zniesienie limitu wieku dla osób dołączających – oryginalny program był przeznaczony wyłącznie dla młodych osób, ale obecnie proponuje się umożliwienie również starszym oszczędzającym dołączenie do niego 
  • Obniżenie minimalnej wysokości miesięcznej wpłaty z 500 PLN do 300 PLN – dzięki temu program ma być bardziej dostępny 

Jak nowa wersja #NaStart wpłynie na rynek nieruchomości w Polsce? 

W naszym majowym raporcie o nieruchomościach pisaliśmy, że program #NaStart jedynie w umiarkowanym stopniu wpłynie na ceny nieruchomości ze względu na zaszyte weń limity (15 tysięcy sztuk na kwartał). Podtrzymujemy tę opinię (limit nie uległ zmianie). Jednocześnie musimy przyznać, że opóźnienie momentu wejścia przez program w życie najprawdopodobniej obniży sprzedaż kredytów mieszkaniowych w drugim półroczu 2024 r. względem wcześniejszych oczekiwań (#NaStart miał obowiązywać od lipca br.). Spadek rocznej dynamiki sprzedaży hipotek będzie zapewne jeszcze większy niż spadek sprzedaży ze względu na niekorzystny efekt bazy (drugie półrocze 2023 r. było bowiem rokiem gwałtownego wzrostu wolumenu hipotek za sprawą BK2%). Ograniczenie akcji kredytowej może zatem wpłynąć na przyspieszenie momentu przejściowej korekty trendu wzrostowego cen nieruchomości, której dotąd spodziewaliśmy się w 2Q25. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj EUR/USD w dalszym ciągu oscylował w pobliżu oporu na 1,09 będącego kilkutygodniowym maksimum dla tej pary (kolejny opór to 1,095). Dolarowi nie pomaga oswajanie się rynku z nieco bardziej stromą ścieżką obniżek stóp przez Fed. Z drugiej strony jednak niewiele jest argumentów na rzecz umacniania samego euro. Nie widzimy powodu, aby sądzić, że EBC będzie wolniej obniżał stopy niż Fed. Odbicie wzrostu w Europie jest nieprzekonujące a inflacja nie wydaje się uporczywie wysoka. Tak czy inaczej nie spodziewamy się, by EUR/USD przebił dziś opór na 1,09. Na ewentualny ruch głównej pary walutowej w górę musimy poczekać do czwartkowego posiedzenia EBC o ile zaskoczy jastrzębim przekazem (czego się nie spodziewamy). Rentowności obligacji będą w dalszym ciągu przesuwać się w dół jako reakcja na spodziewane zwycięstwo D.Trumpa w wyborach prezydenckich.  
  • POLSKA:  Złoty mocno się wczoraj przecenił. EUR/PLN przesunął się z 4,2550 do 4,2850. Złożyło się na to kilka przyczyn. Po pierwsze korekta po nieudanych testach wsparcia na 4,25 po silnej aprecjacji złotego od początku lipca. Po drugie, zaskoczenie odczytem inflacji bazowej po niższej stronie. Po trzecie mały apetyt rynków finansowych na ryzyko. Po czwarte niska wakacyjna płynność i po piąte prawdopodobna wymiana środków z KPO na złote. Dziś spodziewamy się lekkiej korekty wczorajszej deprecjacji krajowej waluty. Rentowności obligacji wczoraj kontynuowały ruch w dół – zwłaszcza na dłuższym końcu krzywej. Tutaj zaważył przede wszystkim spadkowy trend rentowności na rynkach bazowych.  

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter