Realizuje się scenariusz "tylko" umiarkowanego ożywienia konsumpcji i słabości inwestycji
GUS dostarczył nam dzisiaj kolejnych danych z polskiej gospodarki realnej za czerwiec. Niestety odczyty rozczarowały. Realna sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4% r/r wobec 5,0% w ubiegłym miesiącu. Konsensus prognoz zakładał wyższy odczyt 5,3%. Jeszcze gorzej zaprezentowała się produkcja budowlano-montażowa, która spadła w czerwcu o 8,9% r/r (konsensus prognoz -4,6%).
Skłonność polskiego konsumenta do zakupów pozostaje przeciętna, szczególnie biorąc pod uwagę dynamikę realnych wynagrodzeń, która oscyluje w ostatnich miesiącach w okolicach 9% r/r. Sprzedaż detaliczna towarów wolumenowo od początku 2022 r. stoi wręcz w miejscu, choć dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych wskazały na wzrost w czerwcu o 1,5% wobec poprzedniego miesiąca.
Indeks realnej sprzedaży detalicznej (sty 2020 = 100%, wyrównane sezonowo)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Konsumenci nadal wstrzymują się z zakupami dóbr trwałych – sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła w czerwcu o 6,7% r/r, a wysokie minusy utrzymują się tutaj od początku 2023 r. Bardzo słabo wygląda również sprzedaż odzieży i obuwia – w czerwcu spadła o prawie 20% r/r. Z drugiej strony sytuację ratuje bardzo wysoka dynamika sprzedaży samochodów (w czerwcu +24,3% r/r). Lepsza koniunktura panuje także w sektorze usług.
Sprzedaż detaliczna towarów w podziale na kategorie (%r/r)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Tegoroczne dane o sprzedaży detalicznej dostarczają ważnej informacji dla RPP. Na razie wysoka dynamika płac nie przekłada się na gwałtowny wzrost konsumpcji, która mogłoby skutkować podwyższoną inflacją. A to jest obecnie główne zmartwienie Rady, które powstrzymuje ją przed złagodzeniem polityki pieniężnej.
Produkcja budowlano-montażowa rozczarowała w czerwcu jeszcze mocniej. Okazała się niższa o 8,9% niż rok wcześniej, podczas gdy konsensus prognoz spodziewał się również spadku, ale o połowę mniejszej skali (-4,5% r/r). Źródłem negatywnej niespodzianki były przede wszystkim budowy budynków, których wartość spadła aż o 18% r/r (dwukrotnie bardziej niż zakładaliśmy). Inwestycje mieszkaniowe spadają ze względu na wygaśnięcie programu BK2% i odległą perspektywę nowych subsydiów do kredytów hipotecznych – obecnie planowanych na 15 stycznia 2025. Niewiele lepiej radzi sobie inżynieria lądowa oraz roboty specjalistyczne, których dynamika wyniosła odpowiednio -9% i -1% r/r. Tutaj winę ponosi cykl funduszy unijnych. Budżet na lata 2014-2020 się skończył a nowy – na lata 2021-2027 – jeszcze nie zdążył ruszyć. KPO pojawiło się zbyt późno by zapełnić tę lukę. Wkład inwestycji do PKB pozostał ujemny w 2kw 2024 r. (nawet zapewne bardziej niż w 1kw) i pozostanie taki przez resztę roku.
Wartość produkcji budowlano-montażowej w Polsce (mld zł, sumy kroczące 12-miesięczne)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Dzisiejsze dane wpisują się w scenariusz „tylko” umiarkowanego ożywienia konsumpcji prywatnej i słabości inwestycji. Naszym zdaniem rok 2024 będzie raczej rokiem oszczędzania niż boomu konsumpcyjnego. Jakkolwiek od kilku miesięcy akcentujemy rolę zwiększonej stopy oszczędności i konieczności odbudowy ich zasobu po inflacyjnym epizodzie lat 2022-2023. Także zapowiadana podwyżka rachunków za energię elektryczną i gaz od lipca bieżącego roku może zachęcać do ostrożności w bieżących wydatkach. Miesięczne dane na razie to potwierdzają - na ich podstawie szacujemy, że dynamika PKB w II kwartale przyspieszy do ok. 2,6% r/r, niżej od prognoz formowanych na jego początku. Wzrost PKB za cały 2024 r. wyniesie nie więcej niż 3,0%.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.