Joe Biden rezygnuje. W tle kolejna paczka krajowych danych
Tydzień zaczniemy od kolejnej paczki miesięcznych danych z polskiej gospodarki. Zakładamy, że czerwcowa sprzedaż detaliczna utrzymała solidny wzrost (5,0% r/r, konsensus 5,3%), a dynamika produkcji budowlano-montażowej pozostała na ujemnych poziomach (-3,0% r/r, konsensus -4,6%). Rynki finansowe będą "trawić" rezygnację Joe Bidena z wyścigu o fotel prezydenta.
Wiadomości
- PL-RPP-OPINIA: Prawdopodobnie II połowa 2025 r. to czas na rozpoczęcie dyskusji o obniżkach stóp procentowych – oceniła członkini RPP Iwona Duda.
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 23 lipca obligacje o łącznej wartości 5-10 mld zł, serii OK0426, DS0727, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 i IZ0836 - podał resort.
- PL-ZUS-DANE: Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec czerwca wyniosła 1,16 mln wobec 1,15 mln na koniec maja. Z kolei liczba ubezpieczonych osób z obywatelstwem ukraińskim wyniosła 771,25 tys. wobec 765,58 tys. na koniec maja.
- US-POLITYKA: Prezydent Joe Biden zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. Nowego kandydata w wyborach prezydenckich w USA wyłoni konwencja Partii Demokratycznej, która odbędzie się 19-22 sierpnia. Najwięcej szans na zdobycie nominacji ma wiceprezydent Kamala Harris – którą wskazał m.in. J. Biden.
- CN-STOPY: Bank Centralny Chin nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 10 pb. Bank obniżył 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych do poziomu 3,85% z 3,95%, a 1-rocznych kredytów bankowych dla firm do 3,35% z 3,45%.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: W piątek dolar lekko zyskiwał a obligacje skarbowe na głównych rynkach traciły (2pb w przypadku amerykańskich Treasuries). EUR/USD zamknął dzień nieznacznie poniżej poziomu oporu na 1,09. Informacja o rezygnacji J. Bidena z ubiegania się o drugą kadencję jeszcze nie zdążyła wpłynąć na rynki i wobec pustego kalendarza makroekonomicznego będzie głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia. Nie spodziewamy się jednak dużych zmian wycen. Najwięcej szans na zdobycie nominacji ma obecna wiceprezydent K. Harris, która jest niewiele bardziej popularna od J. Bidena. D. Trump pozostaje więc liderem wyścigu o Biały Dom i jego zwycięstwo jest dominującym scenariuszem, który zakładać będą rynki finansowe. To zaś wspiera ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących do USA. Będzie to wspierać dolara i (w większym stopniu) spadek rentowności na głównych rynkach, chociaż rezygnacja J. Bidena może opóźnić ten scenariusz rynkowy.
- POLSKA: W piątek ani złoty, ani polskie obligacje nie zareagowały specjalnie na dane o spowalniającym (powoli) wzroście wynagrodzeń ani wyższej od oczekiwań dynamice produkcji przemysłowej. EUR/PLN zakończył dzień na poziomie blisko 4,29 (nieco poniżej poziomu otwarcia) a USD/PLN: 3,94. Rentowności POLGBs kontynuowały w piątek korektę spadkowego trendu, który obserwowaliśmy od niemal od początku miesiąca. Dziś inwestorzy na polskim długu będą się pozycjonować przed jutrzejszą aukcją obligacji Ministerstwa Finansów (5-10 mld zł). Spowoduje to naszym zdaniem lekki wzrost rentowności (rynek będzie obstawiał duże podaże). EUR/PLN porusza się blisko ważnego poziomu wsparcia: 4,30 – nie wykluczamy, że będzie to jeszcze w tym tygodniu testował, ale nie spodziewamy się by wybił się górą.
Przegląd nadchodzących danych
22 lipca, Sprzedaż detaliczna czerwiec, Pekao: 5,0% r/r Konsensus: 5,3% r/r
Od początku roku dynamika sprzedaży detalicznej towarów utrzymuje się na solidnych poziomach, zgodnie z naszym scenariuszem „tylko” umiarkowanego ożywienia konsumpcji prywatnej w 2024 roku, ale bez większego efektu boomu. Zakładamy, że w czerwcu dalej silnie w ujęciu rok do roku rosła sprzedaż samochodów oraz kategorii „pozostałe” skupiająca głównie sklepy budowlane. Bardzo powoli odbija dynamika sprzedaży dóbr trwałych.
22 lipca, Produkcja budowlano-montażowa czerwiec, Pekao: -3,0% r/r Konsensus: -4,6% r/r
Produkcja budowlano-montażowa od początku roku rozczarowuje i co miesiąc okazuje się ona mniejsza niż rok wcześniej. Program nowych subsydiów do kredytów hipotecznych odsuwa się w czasie, co nie wróży dobrze odbiciu inwestycji mieszkaniowych. Inwestycje infrastrukturalne również są pod kreską ze względu na cykl funduszy unijnych. Tym niemniej wskaźniki koniunktury dla sektora budowlanego poprawiają się a dynamika wynagrodzeń jest w nim wysoka, co sugeruje, że popyt na pracę w nim utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego jesteśmy nieco bardziej optymistyczni niż konsensus w sprawie produkcji budowlanej w czerwcu.
23 lipca, Stopa bezrobocia czerwiec, Pekao: 4,9% Konsensus: 4,9%
W danych za czerwiec zobaczymy rekordowo niski odczyt stopy bezrobocia rejestrowanego. Ten wskaźnik nigdy wcześniej nie spadł poniżej 5%. Wstępny szacunek MRPiPS zakładał 4,9%.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.