Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 23.04.2025 6 dni temu

PMI z europejskich gospodarek pokażą skalę obaw wojną celną

Ciąg dalszy publikacji krajowych danych makro za marzec. Dziś poznamy odczyt sprzedaży detalicznej (Pekao: 0,6% r/r, konsensus: 0,4%). W tle pozostanie publikacja danych o podaży pieniądza i przetarg obligacji skarbowych. Z kolei na rynkach bazowych inwestorzy zwrócą uwagę na wstępne odczyty PMI.

Wiadomości

  • PL-DANE: Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 2,5% r/r wobec spadku o 1,9% r/r w lutym, wyraźnie poniżej oczekiwań konsensusu (3,6%). Rozczarowała również produkcja budowlano-montażowa, która obniżyła się o 1,1% r/r wobec oczekiwanego wzrostu o 5,5%. Więcej na temat tych danych i źródeł tak słabych odczytów napisaliśmy w szybkim komentarzu do danych.  
  • PL-DANE: Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw znalazła się w marcu na poziomie 7,7% r/r, podobnie jak w lutym (7,9%) i zgodnie z konsensusem rynkowym. Dynamika zatrudnienia również nie zaskoczyła konsensusu, stabilizując się na -0,9% r/r.  Więcej o kondycji krajowego rynku pracy napisaliśmy w komentarzu na naszej stronie
  • PL-BUDŻET: Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 r. wyniósł 6,6% PKB wobec deficytu 5,3% PKB w 2023 r. - podał Główny Urząd Statystyczny. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2024 r. 55,3% PKB wobec 49,5% PKB w 2023 roku. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, wstępnym szacunkiem GUS. 
  • PL-UE: Do 21 kwietnia podpisano 14.692 umów na unijne dofinansowanie projektów, które wykorzystają 40,6% dostępnej puli środków z polityki spójności UE na lata 2021-2027 - poinformowało na stronie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 
  • PL-MFW: Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę dynamiki PKB Polski w 2025 r. do 3,2% z 3,5%, a w 2026 r. do 3,1% z 3,3%. 
  • US-DANE: Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w kwietniu spadł do -13 pkt. z -4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował oddział Fed w Richmond. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -6 pkt. 
  • US-FED: Prezydent USA Donald Trump powiedział wczoraj, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella i żąda od niego obniżenia stóp procentowych.   
  • UA-WOJNA: Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu - poinformował brytyjski "Financial Times", powołując się na źródła bliskie sprawie. Putin powiedział specjalnemu wysłannikowi USA Steve'owi Witkoffowi podczas niedawnego spotkania w Petersburgu, że Moskwa może się zrzec swoich roszczeń względem terytoriów czterech częściowo okupowanych przez Rosję obwodów ukraińskich, które pozostają pod kontrolą Kijowa - przekazali trzej rozmówcy "FT".

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wtorek był lustrzanym odbiciem poniedziałku: dolar się umacniał, indeksy giełdowe rosły, rentowności obligacji skarbowych w USA spadały. Co ciekawe, poprawę sentymentu trudno przypisać jednemu konkretnemu czynnikowi. Jak się wydaje, rynek jest obecnie rozedrgany i bardzo wrażliwy na jakiekolwiek informacje z frontów wojny celnej. Jak wspominaliśmy wcześniej, przedstawiciele amerykańskiego rządu mają bodziec do tego, żeby głośno obwieszczać postępy w dobijaniu targu z głównymi partnerami handlowymi. Dlatego wczoraj na łącza trafiły komentarze samego Trumpa i sekretarza Skarbu Bessenta określające obecny poziom wzajemnych ceł USA i Chin jako „nie do utrzymania”. Trudno określić je jako nowe, ale dla rynków był to wystarczający sygnał deeskalacji, nawet jeśli na razie nie trwają żadne negocjacje (!). Trudno nie odnieść wrażenia, że działa tu sprzężenie zwrotne – pozytywne, gołębie komentarze dają oddech rynkom i pozwalają na wzrosty głównych indeksów giełdowych, co daje z kolei rządowi amerykańskiemu przestrzeń do eskalacji. Jesteśmy obecnie w tej pierwszej fazie. Być może konflikt Powell – Trump będzie rządzić się podobnymi zasadami, bo również w tym obszarze amerykańska administracja wykonała krok wstecz.
    Dziś w centrum uwagi znajdą się dane makro, tj. wstępne odczyty indeksów PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych. Bardziej interesujemy się tymi pierwszymi z oczywistych względów.  wiemy, że sentyment w USA przeżył kolaps i otwartym jest pytanie o skalę pogorszenia twardych danych w kolejnych miesiącach. Jaki będzie wpływ wojny handlowej (a przynajmniej jej obecnej fazy) na Europę, jest jednak wciąż otwartym pytaniem i pierwsze odczyty PMI z najgorętszego okresu (po „dniu wyzwolenia”) będą ważną wskazówką co do tego, czy i jak zmienić oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego poza USA.  
  • POLSKA: Bez większych zmian. Złoty ustabilizował się w przedziale wahań 4,27-29, przy czym wczoraj zobaczyliśmy ruch w kierunku górnego ograniczenia tego pasma, stymulowany zapewne aprecjacją dolara. Na rynku obligacji skarbowych nie widzimy znaczącego oddziaływania czynników krajowych. Słabość danych z polskiej gospodarki mogła obniżyć przejściowo rentowności SPW, ale w dalszej części dnia triumfowali już sprzedający. Dziś czekamy na dane makro (krajowa sprzedaż detaliczna i PMI), ale nie spodziewamy się dużej zmienności.  

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter