RPP wraca z wakacji
W tym tygodniu w krajowej gospodarce najważniejsza będzie konferencja prasowa prezesa NBP (w czwartek). Po piątkowym wysokim odczycie inflacji spodziewamy się umiarkowanie jastrzębiego przekazu z jego strony. Dla rynków globalnych najważniejszy będzie zaś raport Payrolls z amerykańskiego rynku pracy (w piątek). Nie spodziewamy się by uzasadnił on cięcie stóp procentowych aż o 50pb na wrześniowym posiedzeniu Fed.
Wiadomości
- PL-DANE: Inflacja CPI wyniosła w sierpniu 4,3% r/r, czyli nieco więcej niż miesiąc wcześniej i konsensus prognoz (4,2% w obu przypadkach). Inflacja bazowa również zaskoczyła po wyższej stronie i wyniosła prawdopodobnie 3,8% r/r, wobec spodziewanych 3,7% r/r. W cenach paliw oraz nośników energii nie było zaskoczeń, ale mniej niż spodziewaliśmy się spadły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (-0,1% wobec spodziewanych -0,5%). Takie dane, w połączeniu z szybkim wzrostem PKB i znaczącym deficytem nie sprzyjają szybkim obniżkom stóp przez RPP. Dokładniej o odczycie CPI pisaliśmy piątek.
- PL-DANE: Koniunktura w polskim przemyśle stopniowo się poprawia. W sierpniu wskaźnik PMI wyniósł 47,8 pkt, wobec 47,3 pkt w lipcu. Odczyt ten okazał się również lepszy od konsensusu (47,1 pkt) a jego wzrostowa trajektoria kontrastuje ze słabnącymi wskaźnikami koniunktury z Niemiec.
- PL-RZĄD: Premier Donald Tusk poinformował, że prace nad projektem dot. kredytu zero procent są zaawansowane, ale nie wiadomo jeszcze jaki projekt ws. mieszkalnictwa ostatecznie uzyska poparcie i będzie realizowany. W budżecie zarezerwowano 4,6 mld zł na ten cel.
- DE-DANE: Stopa bezrobocia w Niemczech zgodnie z oczekiwaniami wyniosła w sierpniu 6,0%, czyli tyle samo co w lipcu.
- EZ-DANE: W strefie euro sierpniowa inflacja HICP wyniosła 2,6% r/r we wstępnym odczycie, co było zgodne ze spodziewaną wartością.
- US-DANE: Bazowy deflator PCE, czyli preferowana przez Fed miara wzrostu cen, wyniósł w sierpniu 2,6% r/r. lekko poniżej oczekiwanych przez rynki 2,7%. Jest to kolejny sygnał wspierający cięcia stóp przez Fed we wrześniu. Z kolei indeks Chicago PMI, określający aktywność przemysłową w regionie, uplasował się na poziomie 46,1 pkt. czyli 0,5 pkt. powyżej konsensusu i wobec 45,3 w lipcu. Finalny odczyt indeksu Uniw. Michigan okazał się o 0,1 pkt. wyższy od wstępnego wynosząc 67,9 pkt. wobec 66,4 w lipcu.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Odczyt inflacji PCE z USA okazał się minimalnie niższy od oczekiwań (2,6% r/r w przypadku wskaźnika bazowego), co powinno było podsycić oczekiwania na większą skalę obniżek stóp procentowych przez Fed. Powinno było, ale nie podsyciło. Rentowności Treasuries wzrosły o ok. 2pb w przypadku 2-latek i 5pb w przypadku 10-latek. Podobny ruch miał miejsce w przypadku Bunda. EUR/USD obniżył się zaś konsekwetnie z 1,108 do 1,105. Wygląda to trochę tak, jakby rynki straciły wiarę w recesję w USA i potrzebę głębokiej interwencji po stronie polityki pieniężnej. Czy tak jest rzeczywiście przekonamy się w piątek wraz z publikacją sierpniowego raportu Payrolls. Do tego czasu spodziewamy trendów bocznych na rentownościach obligacji oraz EUR/USD. Jeśli zaś w piątek okaże się, że kondycja rynku pracy w USA dalej się pogarsza: stopa bezrobocia rośnie (do 4,4-4,5%) a liczba nowych miejsc pracy dodanych w sierpniu była poniżej 100 tys. (konsensus prognoz to 125 tys.) to zaobserwujemy skokowy spadek rentowności długu i wzrost EUR/USD. To jednak nie jest nasz scenariusz. Spodziewamy się neutralnych Payrolls – z umiarkowanym wzrostem liczby miejsc pracy (~150 tys.) i braku zmian stopy bezrobocia. Będzie to sprzyjać umocnieniu dolara i stabilizacji wycen obligacji na głównych rynkach.
- POLSKA: Końcówka tygodnia upłynęła pod znakiem publikacji krajowych danych o inflacji, które nie tylko zaskoczyły w górę, ale również ujawniły spory (i na razie zagadkowy) wzrost inflacji bazowej. Konstelacja ostatnich danych z polskiej gospodarki nie sprzyja gołębiemu skrętowi RPP: pomimo negatywnych zaskoczeń w danych miesięcznych PKB zaskakuje w górę a na inflacji i inflacji bazowej rysuje się już wyraźne odbicie. W powiązaniu z dociśniętym przez politykę fiskalną pedałem gazu daje to nikłą przestrzeń do cięć stóp procentowych w najbliższym czasie. Zaplanowane na ten tydzień posiedzenie RPP będzie pierwszą okazją, by Rada ustami prezesa NBP skomentowała te zmiany. Utrzymanie przez Radę jastrzębiej polityki jest oczywiście przesłanką dla aprecjacji złotego (taką reakcję zresztą widzieliśmy w piątek o 10:00, po publikacji danych) i stabilizacji rynkowych stóp na relatywnie wysokim poziomie. Jak się wydaje, kwestie budżetowe i podażowe z zeszłego tygodnia zostały już w dużej mierze przetrawione przez rynek, natomiast zwiększone potrzeby pożyczkowe będą miały odzwierciedlenie w emisjach i aukcjach, co będzie w przyszłości ciążyć rynkowi SPW. W międzyczasie czekamy na sygnały z zagranicy, ale te mogą nadejść dopiero w piątek wraz z publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.