Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 30.08.2024 1 dzień temu

Inflacja zgodnie z oczekiwaniami, bazowa nie odpuszcza

Szybki szacunek sierpniowej inflacji wskazał, że ceny wzrosły o 4,3% r/r - to wynik bardzo bliski konsensusowi prognoz (4,2% r/r). Pewien niepokój może budzić jednak uporczywa inflacja bazowa, która - zamiast obniżyć się do cyklicznego minimum - uplasowała się blisko 3,8% r/r wg naszych szacunków opartych o dzisiejszą publikację GUS.

Inflacja CPI, PPI i bazowa (% r/r)

Źródło: GUS, NBP, Macrobond, Pekao Analizy

Sierpniowy odczyt inflacji w porównaniu z lipcem zapowiadał się spokojnie: kluczowy dla ścieżki CPI skok cen nośników energii (związany z uwolnieniem taryf) miał miejsce w poprzednim miesiącu, z kolei na czerwcu zakończył się proces transmisji odmrożonych stawek VAT do faktycznych cen żywności. Nie obyło się jednak bez kilku zjawisk wartych uwagi, w szczególności:

  • Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły zaledwie o 0,1% m/m. To wyraźnie słabszy spadek niż oczekiwaliśmy (-0,5%) - w sierpniu powinniśmy byli zaobserwować sezonowe minima cen warzyw i owoców. Zdecydowanie słabszy od prognoz spadek cen żywności jest również niekorzystnym prognostykiem na pozostałą część roku, gdyż ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne oczekujemy przyspieszenia wzrostów cen żywności w 2H24.
  • Ceny paliw cechowały się relatywną stabilnością (-0,9% m/m). Nasze obawy o mocniejszy wzrost cen ropy naftowej wiązały się z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie, jednakże dla rynków finansowych ważniejsze okazały się obawy o możliwą recesję w USA. Publikacja gorszego od oczekiwań raportu Payrolls na początku sierpnia wyraźnie obniżyła notowania ropy naftowej Brent na globalnych rynkach, choć efekt ten miał charakter jedynie przejściowy.
  • Na cenach nośników energii zobaczyliśmy ruch o 0,1% m/m i 10,3% w skali roku. Tak wysoka rozbieżność stopy miesięcznej i rocznej to oczywiście efekt bazy statystycznej - po częściowym uwolnieniu taryf energetycznych w lipcu br. cena nośników energii skokowo wzrosła i pozostaje na nowym, podwyższonym poziomie.

Opublikowane w ramach szybkiego szacunku dane pozwalają oszacować skalę sierpniowej inflacji bazowej. Z naszych obliczeń wynika, że inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w sierpniu ok. 3,8% r/r. Taki odczyt wskazuje na wysoką uporczywość inflacji bazowej - okazuje się, że dynamika cen bez żywności i energii pozostaje na stałym poziomie już od maja i zapewne pozostanie na nim co najmniej do końca roku, by nieznacznie przyspieszyć w 2025 r. Taka uporczywość krajowej presji inflacyjnej, w połączeniu z szybszym od konsensusu wzrostem gospodarczym za 2Q24 i wzrostem przyszłorocznego deficytu finansów publicznych niewątpliwie nie będzie skłaniać RPP do przyspieszenia dyskusji o obniżce stóp procentowych w Polsce.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter