Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 16.08.2024 3 miesięce temu

Wzrost gospodarczy na sterydach i inne dobre wiadomości

Środowy odczyt krajowej inflacji za lipiec zostanie dziś uzupełniony danymi o inflacji bazowej, która naszym zdaniem wyniosła 3,7% r/r, co jest zgodne z konsensusem. Nad Wełtawą ukażą się dane o inflacji cen producentów. Z rynków bazowych warto zwrócić uwagę na miarę koniunktury konsumenckiej przygotowywany przez Uniwersytet Michigan, a zwłaszcza na jeden z jego komponentów dot. oczekiwań inflacyjnych.

Wiadomości

  • PL-DANE: Krajowy PKB w II kwartale mocno zaskoczył – wzrósł o 3,2% r/r wobec naszej prognozy 2,6% i konsensusu na poziomie 2,8%. Dane o strukturze wzrostu poznamy 29 sierpnia. Wstępnie uważamy, że źródłem niespodzianki była konsumpcja usług – to właśnie w usługach obserwowaliśmy dotąd najmocniejszą koniunkturę. Podtrzymujemy naszą prognozę całorocznego wzrostu o 3,0%, ale dzisiejszy odczyt może wskazywać na większą szansę zaskoczenia w górę, niż w dół.
  • PL-DANE: Potwierdził się odczyt inflacji z lipca na poziomie 4,2% r/r wobec 2,6% w czerwcu. Głównym czynnikiem odpowiadającym za tak gwałtowny wzrost było odmrożenie cen energii elektrycznej i gazu, które podbiło odczyt o ok. 1,4 pkt proc. Szacowana przez nas inflacja bazowa wzrosła do około 3,7%, po części przez podwyżki cen wody i usług kanalizacyjnych. Więcej o środowych odczytach inflacji i PKB oraz dalszych przewidywaniach pisaliśmy tutaj.
  • PL-FUNDUSZE: Minister Funduszy i Polityki Regionalnej K. Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała złożenie do 13 września kolejnych dwóch wniosków na wypłatę z KPO, łącznie na ponad 30 mld zł. Termin wynika z założenia o dotarciu środków do końca roku. Minister poinformowała też, że następna rewizja KPO nastąpi w połowie 2025 roku i ma mieć bardziej techniczny charakter względem tegorocznej aktualizacji.
  • EZ-DANE: Czerwcowa produkcja przemysłowa w strefie euro rozczarowała – spadła o 0,1% m/m wobec spodziewanego wzrostu o 0,5%, po słabym odczycie z maja na poziomie -0,9%. Analitycy spodziewali się odbicia pod dwóch miesiącach ujemnych odczytów. Lekko uspokaja odczyt PKB, pozostając zgodnie z wstępnym odczytem na 0,6% w ujęciu rocznym,
  • US-DANE: Po wczorajszym PPI zza oceanu, który zaskoczył po niższej stronie, trochę spodziewaliśmy się że również dane o CPI mogą pójść w tym kierunku – tak właśnie się stało. Inflacja CPI wyniosła 2,9% r/r, a rynek oczekiwał 3,0% (w ujęcie bazowym 3,2% zgodnie z konsensusem). Niższa inflacja nie podsyciła oczekiwań na potencjalne cięcie stóp przez Fed o 50 pb we wrześniu, bo na razie rynek wciąż spodziewa się obniżki o 25 pb.
  • US-DANE: Niejednoznaczne sygnały płyną z gospodarki USA, ale z całą pewnością nie są to dane recesyjne. Lipcowa sprzedaż detaliczna wyraźnie przewyższyła konsensus (1,0% m/m vs 0,3% m/m), przy czym ten pozytywny wynik nie był artefaktem dobrego wyniku branży motoryzacyjnej. Dane z rynku pracy również na dużym plusie – tygodniowa liczba nowych bezrobotnych wyniosła 227 tys., o 8 tys. poniżej konsensusu, co stanowi miesięczne minimum. Nieco rozczarowujące okazały się wyniki przemysłu (produkcja sprzedana -0,6% m/m wobec spodziewanych -0,3% m/m i 0,3% m/m miesiąc wcześniej) – ujemna dynamika była związana z huraganem Beryl i przestojami, jakie zafundował teksańskiej petrochemii, a także słabszym wynikom producentów aut.
  • US-KONIUNKTURA: Koniunktura przemysłowa w regionie Filadelfii delikatnie się osłabiła – sugeruje sierpniowy indeks Philly Fed, który po raz pierwszy od stycznia zszedł na recesyjny, ujemny poziom (-7,0 pkt. wobec 6,1 pkt. w konsensusie i 13,9 pkt. w lipcu). Warto odnotować, że subindeks dot. oczekiwanych cen własnych wskazuje na kontynuację dezinflacji (2,8% rocznie wobec 3,0% z majowej edycji badania). Pogorszyła się również koniunktura na rynku nieruchomości (indeks NAHB osiągnął 39 pkt. w sierpniu wobec 41 pkt. w lipcu), zaś nastroje przedsiębiorców ze stanu Nowy Jork poprawiały się, pozostając niemniej poniżej zera (indeks NY Empire State -4,7 pkt. wobec -6,6 w poprzednim miesiącu).

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Środowy odczyt inflacji CPI z USA nie namieszał zbyt wiele na rynkach. Po pozytywnej niespodziance z wtorku (dynamika PPI poniżej oczekiwań), niższa od konsensusu inflacja headline wygenerowała na amerykańskiej dziesięciolatce tylko delikatną korektę rentowności w dół, która zresztą w większości wyparowała do zamknięcia. Wobec faktu, że rynki zwątpiły w silniejsze cięcie stóp na wrześniowym posiedzeniu Fed (rynek terminowy wycenia już zaledwie 31,5% prawdopodobieństwo obniżki o 50 pb.), obserwowany w środę spadek rentowności zapewne jest związany z realizacją zysków przez inwestorów. Zdecydowanie większą zmienność widzieliśmy na Treasury w czwartek – po zaskakująco mocnych danych o sprzedaży detalicznej, rentowność amerykańskiej obligacji wzrosła o ok. 10 pb. Wobec pustego kalendarza na dziś na rynkach bazowych, spodziewamy się, że rentowności amerykańskich obligacji wejdą w trend boczny. Podobnie Bund, który jednak – o ile skopiuje wczorajszy ruch Treasury z końca dnia – może się przed południem lekko osłabić. Z kolei eurodolar w środę przebił niezdobyty od stycznia poziom oporu 1,1000, ale czwartkowy, pozytywny odczyt z USA posłał go w dół, poniżej 1,0960. Dzisiaj oczekujemy, że notowania EURUSD pozostaną poniżej poziomu 1,1000.
  • POLSKA: Zmienność na rynku o obniżonej, za sprawą czwartkowego święta, płynności, była podwyższona – ale efektywnie na głównych parach walutowych znajdujemy się dzisiaj w tych samych okolicach, co na otwarciu w środę. Krajowe dane o inflacji bazowej nie powinny napędzić dodatkowego ruchu na rynku, w związku z czym spodziewamy się, e USDPLN uplasuje się dziś w okolicach 3,90, zaś EURPLN 4,28-4,29. Krajowa dzisięciolatka będzie zapewne zbiegać w górę, do średniej z ostatnich dni. W dłuższym okresie (tzn. do przyszłotygodniowej aukcji) w oparciu o wyceny kontraktów IRS należy spodziewać się dalszego wzrostu rentowności.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter