Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 14.08.2024 2 tygodnie temu

Mocny wzrost PKB w słabym otoczeniu.

O 3,2% r/r wzrósł PKB w 2kw 2024 wg GUS. To mocna pozytywna niespodzianka. Spodziewaliśmy się 2,6% r/r a konsensus prognoz był niewiele wyższy (2,8% r/r). Sądzimy, że motorem wzrostu była konsumpcja, zwłaszcza usług.

Wzrost PKB w 2kw 2024 zaskoczył pozytywnie

Powodów do pesymizmu było wiele. Koniunktura u naszych bezpośrednich partnerów handlowych jest zła - gospodarka Niemiec wręcz się kurczy. Dane miesięczne z polskiej gospodarki również zaskakiwały negatywnie - sprzedaż detaliczna rośnie słabo biorąc pod uwagę tempo wzrostu wynagrodzeń; produkcja przemysłowa dryfuje, produkcja budowlano-montażowa jest od początku roku na głębokim minusie. Nastroje konsumentów i przedsiębiorców są złe. Wszystko to nie składa się na mocny wzrost gospodarczy a pozytywną niespodziankę mamy już drugi kwartał z rzędu.

Gdzie więc jest źródło siły polskiej gospodarki? Na razie możemy jedynie spekulować. Uważamy, że była to konsumpcja - konkretnie konsumpcja usług, które słabo są reprezentowane w miesięcznych statystykach. Na podobny trop wskazują wskaźniki koniunktury, które pokazują lepsze nastroje w usługach niż w innych branżach, zwłaszcza związanych z rozrywką i rekreacją, usługami finansowymi, IT oraz hotelarstwem i gastronomią. Inwestycje miały w 1kw'24 ujemną dynamikę i nie spodziewamy się by w 2kw'24 wyszły na plus - słabe odczyty produkcji budowlano-montażowej są tu jednoznaczne. Na pozytywny wkład eksportu netto do PKB też raczej nie możemy liczyć. Strukturę wzrostu PKB w ostatnim kwartale poznamy 29 sierpnia.

Koniunktura w usługach (nadwyżka ocen pozytywnych nad negatywnymi)

Źródło: GUS

Co to wszystko oznacza dla wzrostu w całym 2024 r.? Podtrzymujemy prognozę, że będzie to 3,0% r/r, ale po dzisiejszym odczycie widzimy więcej szans na lekkie zaskoczenie w górę, niż w dół. Motorem wzrostu cały czas będzie konsumpcja. Dopiero w przyszłym roku pojawi się drugi motor w postaci inwestycji finansowanych z KPO. 

Dynamika PKB w Polsce, %r/r + struktura wzrostu

Źródło: GUS, prognoza Analizy Pekao

Szczegóły inflacji za lipiec

Poza danymi o PKB, GUS opublikował dziś finalny szacunek inflacji za lipiec. Przyspieszenie inflacji do 4,2% r/r z 2,6% w czerwcu zostało potwierdzone, zgodnie ze wstępnym odczytem. Tak silny wyskok inflacji to w dużej mierze pochodna odmrożenia cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, które podbiło lipcowy odczyt o około 1,4 pkt. proc. Ceny pozostałych głównych kategorii koszyka inflacyjnego pozostały bez zmian wobec wstępnego odczytu. Dla przypomnienia:

  • Ceny żywności spadły o 0,5% m/m z uwagi na sezonowe spadki cen warzyw (-5,5% m/m) i owoców (-0,9%). Jednocześnie dzisiejszy odczyt potwierdza, że proces stopniowego przekładania wyższej stawki VAT na ceny żywności w największych dyskontach zakończył się. Najbliższe miesiące przyniosą stopniowe odbicie cen żywności z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne w kraju, które ograniczą podaż tych produktów i wytworzą presję na wzrost ich cen.
  • Ceny paliw nadal pozostają stabilne w ujęciu miesięcznym, lecz napięcia na Bliskim Wschodzie to potencjalny pretekst do odbicia cen ropy, a tym samym wyższe ceny detaliczne paliw.
  • Według naszych szacunków inflacja bazowa wzrosła do 3,7% r/r, po części za sprawą podwyżek cen za wodę (+3,1% m/m w lipcu) i usługi kanalizacyjne (1,7%). W najbliższym czasie będą one nadal generować presję na wzrost inflacji bazowej z uwagi na zdecentralizowany proces wprowadzania taryf. Miara bazowa inflacji utrzyma się w płaskim trendzie wzrostowym do końca roku, lecz nie powinna przekroczyć 4% r/r.

Inflacja CPI oraz inflacja bazowa, % r/r

Źródło: GUS, Analizy Pekao

Dzisiejszy odczyt nie zmienia naszej ścieżki prognoz inflacyjnych – nadal oczekujemy, że inflacja do końca roku będzie poruszać się w przedziale 4,0-4,5% z możliwymi lekkimi odchyłami w górę, a na koniec roku wyniesie 4,6%. Z kolei 2025 rok przyniesie jej odbicie nawet do 6% z uwagi na dalsze odmrażanie cen energii.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter