Czy PKB za 2Q zaskoczy po niższej stronie?
Dzisiaj poznamy wstępny szacunek krajowego wzrostu gospodarczego za 2Q24 – naszym zdaniem GUS pokaże 2,6% r/r realnej dynamiki PKB wobec konsensusu 2,8%. Kolejny ważny odczyt to finalna inflacja CPI za lipiec – tutaj spodziewamy się potwierdzenia wstępnego odczytu: 4,2% r/r. Z rynków bazowych poznamy rewizję wzrostu w strefie euro za poprzedni kwartał (konsensus: 0,6% r/r) i odczyt produkcji sprzedanej przemysłu, a także inflacji z USA. Po wczorajszych danych o amerykańskim PPI, które zaskoczyły po niższej stronie, inflacja konsumencka za oceanem również może się uplasować poniżej oczekiwanych 3,0% r/r.
Wiadomości
- PL-DANE: Czerwcowe dane o bilansie płatniczym Polski zaskoczyły na plus. Nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 588 mln EUR wobec oczekiwanych 350 mln EUR. Dane wyraźnie wskazują jednak, że słabość popytu zagranicznego będzie w kolejnych miesiącach obniżać saldo bilansu płatniczego w ujęciu płynnego roku – skumulowana nadwyżka zmalała do 1,4% PKB w związku z dynamiką eksportu (-6,0% r/r) zdecydowanie poniżej dynamiki importu (-0,2% r/r). Najsilniejsze spadki eksportu dotknęły branżę motoryzacyjną (samochody, akumulatory, części samochodowe) – stąd 191 mln EUR deficytu na rachunku obrotów towarowych.
- DE-DANE: Wzrost płac negocjowanych w układach zbiorowych w Niemczech wyniósł 5,6% r/r wg porozumień zawartych między styczniem a czerwcem 2024 r. To najszybsze tempo od ponad dekady, także w ujęciu realnym (+3,1% r/r) – poinformował Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI). Szybki wzrost płac komplikuje decyzję EBC o dalszych obniżkach stóp procentowych, choć rynek wciąż wycenia 90% prawdopodobieństwo cięcia we wrześniu (o 25pb). Nadwyżka optymistów nad pesymistami wśród niemieckich analityków finansowych stopniała w sierpniu do 19,2 pkt. wobec 41,8 pkt. miesiąc wcześniej – dowiedzieliśmy się z odczytu indeksu ZEW.
- UK-CPI: Niższy od oczekiwanego odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii doprowadził do korekty funta szterlinga. Lipcowa inflacja nad Tamizą wyniosła 2,2% r/r (konsensus: 2,3% r/r), zaś w ujęciu bazowym 3,3% r/r (konsensus: 3,4% r/r).
- US-PPI: W zgodzie ze słabszym odczytem z amerykańskiego rynku pracy sprzed dwóch tygodni, zobaczyliśmy wczoraj w USA inflację producencką niższą od oczekiwań. Dynamika PPI wyniosła w lipcu 2,2% r/r (konsensus: 2,3%), zaś w ujęciu bazowym 2,4% r/r (konsensus: 2,7%). Niższa od spodziewanej dynamika cen producenckich może wskazywać na czekającą nas dziś niespodziankę dot. lipcowego CPI.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Mocne ruchy na rynkach bazowych, które wczoraj uruchomił niższy od spodziewanego odczyt inflacji producenckiej w USA, stanowią niezły prognostyk zmienności, jaką będziemy obserwować w tym tygodniu. Niższa dynamika cen potwierdziła nadzieje inwestorów na głębsze cięcia podczas wrześniowego posiedzenia Fed – rynek obecnie wycenia ok. 85pb obniżek do końca roku, zaś prawdopodobieństwo obniżki o 50pb we wrześniu to ponad 50%. W ślad za tymi oczekiwaniami eurodolar umocnił się, pod koniec dnia testując opór na 1,10, który jednak pozostał nienaruszony. Rentowność amerykańskiej dziesięciolatki zjechała w dół o ok. 7pb, przełamując pod koniec dnia wsparcie na poziomie 3,85%; na Bundzie analogiczny ruch miał siłę ok. 4 pb. Dzisiaj rynki będą wyczekiwać na publikację CPI z USA za lipiec – jeśli odczyt z 14:30 jeszcze zwiększy oczekiwania inwestorów na luzowanie monetarne w USA, to zaobserwujemy dalszą przecenę dolara i spadki rentowności obligacji bazowych. Wydaje się jednak, że wczorajsze dane o PPI wygenerowały już większość z możliwej korekty na bardziej gołębi Fed. Innymi słowy, niespodzianka na amerykańskim CPI musiałaby być wyjątkowo mocna, by EURUSD przebił testowany wczoraj opór 1,10, którego nie udało się pokonać od początku 2024 r.
- POLSKA: Wczoraj krajowy rynek pozostawał pod wpływem rynków bazowych a rebours: złoty umacniał się względem dolara (testując wsparcie na poziomie 3,90) i euro (testując wsparcie na poziomie 4,285), zaś rentowność dziesięciolatki zjechała w dół o ok. 7pb. Zaplanowane na dziś krajowe odczyty makro nie powinny dać rynkom wiele do myślenia, zwłaszcza jeśli finalny odczyt polskiego CPI będzie zgodny z szacunkiem flash; potencjalnie różny od konsensusu wzrost PKB może wpłynąć na kształt krzywej dochodowości. Złoty pozostanie pod wpływem ruchów na rynkach bazowych. Obniżona płynność na krajowym rynku, związana z dniem wolnym 15 sierpnia, może wpływać na podwyższoną zmienność.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.