Produkty rolne - Żniwa sprzyjają spadkom cen pszenicy i rzepaku
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Pszenica
- W lipcu notowania pszenicy kontynuowały spadki zapoczątkowane na przełomie maja i czerwca. Ich dynamika jednak mocno wyhamowała. O ile w poprzednim miesiącu ziarno taniało w tempie dwucyfrowym m/m, to w lipcu spadki były zaledwie kilkuprocentowe. Podczas sesji z 29 lipca na europejskiej giełdzie Euronext kontrakty o dwóch najkrótszych terminach dostawy (wrzesień i grudzień) były tańsze o 3% niż miesiąc wcześniej. W ujęciu kontynuacyjnym notowania kształtowały się poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku, pozostając jednak powyżej lokalnego minimum z początku marca 2024 roku.
- Osłabienie cen częściowo ma charakter sezonowy. Na półkuli północnej trwają żniwa i zwiększona podaż ziarna wywiera presję na notowania pszenicy. Można jednak wskazać dodatkowe czynniki, które wspierały spadki. Po pierwsze poprawiły się prognozy zbiorów w Rosji, która jest największym globalnym eksporterem pszenicy. Barierę dla głębszych spadków cen wydają się jednak obecnie tworzyć prognozy dość napiętego bilansu pszenicy w Unii Europejskiej w nowym sezonie 2024/25.
Kukurydza
- Po czerwcowym wyraźnym spadku na europejski rynek kukurydzy wrócił lekki trend wzrostowy. Na giełdzie Euronext między 24 czerwca a 29 lipca średnie ceny kontraktu na sierpień wzrosły o 4%. Mniejszą dynamikę, 2-procentową, zarejestrowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na listopad. W ujęciu kontynuacyjnym notowania pozostają poniżej poziomu sprzed roku (-15%), kształtując się jednocześnie powyżej psychologicznej bariery 200 euro/t oraz lokalnego minimum z 2. połowy lutego br.
- Większym fluktuacjom sprzyja okres przed zbiorami w UE. Wraz z kolejnymi informacjami o kondycji upraw można spodziewać się zmiany nastrojów na rynku, co z kolei znajdzie swoje odzwierciedlenie w poziomie notowań. W ostatnich tygodniach presję na wzrost cen mogło wywierać pogorszenie projekcji dla unijnej produkcji kukurydzy (sytuacja pozostaje jednak względnie dobra).
Rzepak
- W lipcu na europejskim rynku rzepaku sytuacja zmieniała się dynamicznie. W pierwszej połowie miesiąca notowania pozostawały w trendzie spadkowym, aby następnie wyraźnie odbić (nie zdołały jednak odrobić wszystkich strat z początku lipca). Ostatni tydzień przyniósł powrót spadków. Podczas analizowanej sesji na giełdzie Euronext – 29 lipca – średnie ceny kontraktów o dwóch najbliższych terminach realizacji (sierpień i listopad br.), pozostawały na poziomie wyższym m/m, ale dynamika wyniosła zaledwie 1%. Rzepak nadal jest droższy niż rok wcześniej (+3%), co wyróżnia go na tle pszenicy i kukurydzy.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.