Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 06.08.2024 3 tygodnie temu

Fed stara się tonować nastroje po piątkowym raporcie payrolls

Dzisiejszy kalendarz makro nie przewiduje wielu istotnych odczytów, pozostawiając rynkom przestrzeń by dalej trawić piątkowe dane z USA. Tym niemniej warto zwrócić uwagę na dzisiejsze odczyty sprzedaży detalicznej ze strefy euro i salda handlu zagranicznego z USA.

Wiadomości

  • PL-RPP-NBP: Artur Soboń z zarządu NBP ocenia obniżkę stóp na początku 2025 roku jako mało prawdopodobny scenariusz, a utrzymanie celu inflacyjnego możliwe dopiero w 2026 roku.
  • PL-NBP: Na III kw. banki nie zapowiadają istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów, oczekują wzrostu popytu na wszystkie rodzaje - wynika z cyklicznej ankiety NBP dotyczącej sytuacji na rynku kredytowym. NBP podał, że w II kwartale 2024 r. banki zauważalnie złagodziły politykę kredytową wobec dużych przedsiębiorstw – po raz pierwszy od 2017 r. W przypadku pozostałych rodzajów kredytów, banki zaostrzyły politykę kredytową lub jej nie zmieniły (dla kredytów konsumpcyjnych).
  • PL-FUNDUSZE: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że do 4 sierpnia podpisano umowy na 22,2% funduszy UE na lata 2021-2027. Wcześniej BGK podał informację o dotychczasowej wypłacie 11 mld zł z tej perspektywy.
  • PL-RZĄD: Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o pracach nad progresywnymi stawkami za wodę – miałyby one zachęcać do jej oszczędzania, wyznaczając 3 metry sześcienne na osobę jako standard. Kompetencja kształtowania taryf ma być również przeniesiona na poziom gmin.
  • PL-MF: MF poinformowało, że wydatki majątkowe budżetu państwa po czerwcu wyniosły 18,5 mld zł i obecnie wykorzystanie stanowi 25,3% kwoty zaplanowanej na ten rok.
  • DE-DANE: Finalny odczyt PMI w usługach w Niemczech wyniósł w lipcu 52,5 pkt., powyżej wstępnych 52,0 pkt. Ponadto, zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w czerwcu o 3,9% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5% m/m. Tak duże zaskoczenie to w dużej mierze pochodna odbicia zamówień w automotive.
  • EZ-DANE:Wstępny odczyt PMI w usługach strefy euro okazał się trafny i wyniósł 51,9 pkt. w lipcu. Z kolei wskaźnik PPI wyniósł -3,2% r/r, lekko powyżej oczekiwanych -3,3%.
  • US-FED: Fed zadziała, jeżeli sytuacja w gospodarce USA się pogorszy; restrykcyjna polityka nie ma sensu, gdy widać osłabienie w gospodarce - powiedział prezes Fed Chicago Austan Goolsbee. Według ekonomisty lipcowe dane z rynku pracy USA nie sygnalizują recesji, a Fed może poczekać na więcej danych do września.
  • US-DANE Indeks ISM w usługach w USA wyniósł 51,4 pkt., zgodnie z konsensusem. Na plus zaskoczyły zatrudnienie (51,1 pkt. wobec spodziewanych 46,5 pkt.) oraz nowe zamówienia (52,4 wobec 49,8). Brak negatywnego zaskoczenia jest z pewnością uspokojeniem dla amerykańskich rynków, które po poniedziałkowym otwarciu mocno traciły w obliczu obaw po piątkowych payrollsach.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Nastroje na globalnych rynkach wczoraj nadal pozostawały słabe, choć powoli zaczęły się pojawiać sygnały wskazujące na wyhamowanie paniki i korektę. Rentowności amerykańskich US Treasuries oraz niemieckich Bundów zatrzymały spadki, a eurodolar po wzroście do 1,10 odbił się od tego istotnego poziomu oporu. Nastroje na rynku amerykańskim poprawiły się po odczycie lipcowego indeksu ISM dla sektora usług, który rynek odebrał jako dowód na to, że recesja w gospodarce USA nie jest jeszcze przesądzona. Nastroje próbowali tonować również członkowie FOMC. Szef oddziału FED z Chicago Austan Goolsbee wskazał, że dane wciąż sugerują solidny wzrost gospodarczy, a ryzyko recesji jest ograniczone. Przekazał także potrzebę 'nieprzereagowywania' odczytu z jednego tylko miesiąca i zasygnalizował tryb ‘wait-and-see’. Dzisiaj dzień z dość ubogim kalendarzem makro, stąd większa szansa na kontynuację korekty. EUR/USD powinien wrócić w stronę 1,09.
  • POLSKA: Rentowności polskich obligacji również wyhamowały spadki, a 10-latka zatrzymała się na 5,10%. Przestrzeń do dalszego pogłębienia zniżki rentowności wydaje się już wyczerpany i teraz wyczekujemy korekty. Złoty pozostaje zaskakująco odporny na zawirowania w gospodarce światowej, będąc obecnie jedną z silniejszych walut rynków wschodzących. Wysoce jastrzębie nastawienie RPP wydaje się być jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy. Globalna awersja do ryzyka nie sprzyja jednak polskim aktywom i w najbliższych dniach powinniśmy zobaczyć stopniową deprecjację złotego (EUR/PLN w stronę 4,32).

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter