RPP nie zmieni stóp procentowych
W centrum uwagi znajdą się pierwsze dane z amerykańskiego rynku pracy za luty. W tle pozostanie decyzja RPP, która nie powinna przynieść zmian stóp procentowych.
Wiadomości
- PL-RZĄD: Rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych, decydując się m.in. na ustalenie kryterium raty kredytu mieszkaniowego do dochodu na poziomie 30% dochodu gospodarstwa domowego. Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale. Ponadto, premier poinformował, że decyzja ws. ewentualnego powrotu 5-procentowej stawki VAT na żywność zostanie podjęta do końca tygodnia.
- DE-DANE: Indeks PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł w lutym 48,3 pkt. wobec 47,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 48,2 pkt.
- EZ-DANE: Indeks PMI w sektorze usług strefy euro wyniósł w lutym 50,2 pkt. wobec 48,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępny odczyt wskazywał na 50 pkt.
- US-DANE: Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w lutym spadł do 52,6 pkt. z 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53 pkt. Z kolei zamówienia w przemyśle amerykańskim w styczniu spadły o 3,6% m/m wobec oczekiwanego spadku o 3%.
- US-WYBORY: Według wstępnych wyników prawyborów w USA, D. Trump wygrał w 12 z 13 rozstrzygniętych wyborów stanowych Partii Republikańskiej, natomiast J. Biden odniósł zwycięstwo w 15 z 16 stanów jako kandydat Demokratów.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Godzina 16:00 (publikacja słabszych od oczekiwań danych o koniunkturze w amerykańskich usługach) zarazem była punktem zwrotnym dla rynków i nie była. Dla ryzykownych aktywów był to początek ostrego zjazdu – główne amerykańskie indeksy giełdowe straciły ponad 1%, Bitcoin ustanowił nowe maksimum wszechczasów tylko po to, by solidnie się przecenić. Z kolei dla rynku FI było to tylko przejściowe przyspieszenie trendów widzianych od początku dnia: obligacje były cały czas w cenie. Brakującym elementem miksu okazał się rynek FX, na którym zmiany były bardzo nietrwałe: najczęściej przez nas śledzona para EUR-USD zareagowała wzrostami na wspomniane dane z USA, ale późniejszy wzrost awersji do ryzyka uskrzydlił dolara i wróciliśmy do punktu wyjścia. EUR-USD jest obecnie wyjątkowo niewdzięcznym obiektem analizy technicznej i fundamentalnej. Dziś też będzie ciekawie i ponownie większe szanse na zmienność oferuje popołudniowy rozkład jazdy: najważniejsze będzie wystąpienie prezesa Fed J. Powella przed Kongresem, w którym będziemy szukać zmian w skłonności do cięć stóp procentowych (rynek doszlusował do „kropek”, ale kropki mogą mu znowu odjechać). Okraszą to pojedyncze publikacje danych i decyzja banku centralnego Kanady.
- POLSKA: Dziś w godzinach popołudniowych RPP ogłosi, że nie zmieniła stóp procentowych a w komunikacie po posiedzeniu znajdą się informacje dotyczące podstawowych wyników projekcji. Nie postrzegamy tego jednak jako wydarzenia o istotnym wpływie na rynek. Spoglądając wstecz, wczorajsza sesja była całkiem korzystna dla części polskich aktywów (innych niż akcje): złoty umacniał się pomimo wzrostu awersji do ryzyka, rentowności SPW spadały w ślad za benchmarkami z rynków bazowych.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znaduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.