Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 29.07.2024 4 tygodnie temu

Interesujący tydzień - w Polsce lipcowa inflacja, za granicą liczne posiedzenia banków centralnych

Obfity w publikacje makro tydzień - na krajowym podwórku dowiemy się jak silnie odmrożenie taryf energetycznych wpłynęło na wzrost inflacji (wstępny CPI za lipiec). Z kolei zagraniczni inwestorzy skupią się na licznych posiedzeniach głównych banków centralnych (w tym Fed) i piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy (payrolls).

Wiadomości

  • PL-RZĄD: Nie ustają kontrowersje dotyczące programu subsydiów kredytowych #naStart. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwróciło uwagę, że program ten stymuluje nie tylko popyt, lecz także podaż nieruchomości, tak jak to się stało w przypadku programu BK2%. Jednocześnie MRiT zaproponowało poprawki do programu #naStart, zakładające obniżenie limitu wniosków w drugim kwartale jego działania z 20 do 17,5 tys. oraz przywrócenie limitu dochodowego dla gospodarstw domowych z trójką dzieci, przy jednoczesnym utrzymaniu braku limitu jedynie dla gospodarstw domowych z czwórką dzieci lub większych. Z drugiej strony, do krytyków projektu dołączyło w piątek MKiŚ, oceniając go jako nieefektywny instrument polityki mieszkaniowej.
  • PL-RZĄD: Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział likwidację składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych od 1 stycznia 2025 roku.
  • UE-DŁUG: Rada UE wszczęła procedurę nadmiernego deficytu wobec siedmiu krajów – Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Decyzja była zgodna z wcześniejszymi rekomendacjami Komisji Europejskiej. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych – sprowadzenie deficytu trwale poniżej 3% PKB i wprowadzenie długu publicznego na spadkową trajektorię. Rekomendacje w sprawie budżetu MF ma otrzymać od KE w listopadzie i na tej podstawie podjąć stosowne kroki.
  • US-DANE: Deflator PCE w USA w czerwcu wyniósł 2,5% r/r wobec 2,6% miesiąc wcześniej, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 2,6% r/r wobec 2,6% miesiąc wcześniej, o 0,1 pp. powyżej oczekiwań. Deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen (uśredniony cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2,0%). Indeks koniunktury konsumenckiej wg Uniwersytetu Michigan spadł z 68,2 do 66,4 pkt. miesiąc wcześniej, wobec oczekiwań na poziomie 66,0 pkt.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: W piątek rentowności długu w USA dość wyraźnie obniżyły się, nieco mocniej na długim końcu krzywej (5pb na 10-latce) niż krótkim (4pb na 2-latce). Powodem był brak negatywnej niespodzianki na inflacji bazowej PCE w USA za czerwiec. Odczyt na poziomie 0,2% m/m oznacza, że inflacja zbiega do celu i Fed może gotować się do luzowania polityki pieniężnej (od września). W tej chwili rynek wycenia już większe prawdopodobieństwo trzech cięć stóp do końca roku niż dwóch. Mimo to kurs EUR/USD zachowywał się w piątek stabilnie i odnotował tylko symboliczny wzrost: z 1,085 do 1,086. Dziś kalendarz danych jest praktycznie pusty, więc nie spodziewamy się większych zmian na rynkach. W dalszej części tygodnia najważniejsze będzie środowe posiedzenie Fed oraz czwartkowe Banku Anglii. Na tym pierwszym Fed przygotuje grunt pod wrześniowe cięcie stóp procentowych. Ostatnie dane inflacyjne oraz słabsza koniunktura dają do tego dobry pretekst. Uwaga Fed skupi się teraz na uzyskaniu „Miękkiego lądowania” gospodarki. Jeśli zaś chodzi o BoE to nie zdziwiłoby nas cięcie stóp już teraz. Bank Anglii ma do tego jeszcze więcej powodów Fed. Scenariusz na ten tydzień to kontynuacja trendów z ub. tygodnia, czyli dalsze zejście rentowności amerykańskiego długu w dół oraz kolejne testy oporu na 1,09 przez EUR/USD.    
  • POLSKA: Końcówka ubiegłego tygodnia stała pod znakiem korekty deprecjacyjnego trendu złotego. Ostatecznie polska waluta, zarówno względem euro, jak i dolara zakończyła tydzień na podobnych poziomach, na których go zaczęła. W tym tygodniu większe prawdopodobieństwo przypisujemy ponownemu osłabieniu złotego z czynnikiem zapalnym w postaci zwiększenia rynkowej awersji do ryzyka ze względu na ponowne zaognienie konfliktu na Płw. Arabskim. Naszym zdaniem EUR/PLN ponownie spróbuje przetestować opór na 4,30, USD/PLN na poziomie 3,97. Z kalendarza makro dla rynków istotna będzie środowa publikacja lipcowej inflacji CPI w Polsce oraz liczne posiedzenia decyzyjne głównych banków centralnych, a to najważniejsze, posiedzenie Fed, będzie obserwowane pod kątem oczekiwanego wrześniowego cięcia stóp. Z kolei rynek polskich obligacji czeka na dzisiejszą aukcję sprzedaży SPW (5-8 mld zł), która będzie sprzyjać wzrostom ich rentowności.

Przegląd nadchodzących danych

31 lipca, Inflacja CPI (wstępne) lipiec, Pekao: ~4,0% r/r 

W lipcu czeka nas silny skok inflacji - będzie on związany z częściowym odmrożeniem taryf energetycznych dla gospodarstw domowych. Według naszych szacunków, przeciętny rachunek dla gospodarstwa domowego, zarówno za prąd, jak gaz, wzrósł o około 20% w lipcu, co podbije inflację ogółem o prawie 1,5 pkt. proc. Głównie z tego powodu wskaźnik CPI wzrośnie w lipcu do ok. 4% r/r. Pozostałe składowe zachowują się dość stabilnie. W przypadku inflacji bazowej, w ujęciu rok do roku będziemy zbliżać się do cyklicznego minimum tego wskaźnika, do ok. 3,5% r/r. 

1 sierpnia, PMI dla przemysłu lipiec, Pekao: 45,6 pkt. 

Ostatni odczyt produkcji przemysłowej zaskoczył po wyższej stronie i daje jakąś nadzieję na odbicie w drugiej połowie roku, ale jak na razie koniunktura w tym sektorze pozostaje słaba, zwłaszcza że za naszą zachodnią granicą brak jest sygnałów odbicia. Dlatego spodziewamy się tylko umiarkowanego wzrostu indeksu PMI za lipiec z polskiego przemysłu.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter