Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 22.01.2025 4 godziny temu

Rozczarowująca końcówka roku w przemyśle

Zgodnie z opublikowanymi przed chwilą danymi, produkcja przemysłowa ledwo urosła w grudniu – wynik tego miesiąca to +0,2% r/r, znacznie poniżej konsensusu (2,3% r/r) i naszej nieco bardziej optymistycznej prognozy (2,7% r/r).

Naszym zdaniem na będącą pochodną stagnacji popytu w Europie Zach. słabość krajowego przemysłu nałożył się niekorzystny kształt kalendarza. W kolejnych miesiącach przemysł powinien wyglądać już lepiej.

Dynamika produkcji przemysłowej na tle sentymentu

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Głównym czynnikiem zapewniającym powrót produkcji przemysłowej nad kreskę miała być większa niż przed rokiem liczba dni roboczych. Ten element prognoz faktycznie się zrealizował, problemem natomiast był ich rozkład. W grudniu 2024 r. wystarczyło bowiem wziąć 3 dni urlopu, żeby cieszyć się dziewięciodniowym wolnym – Boże Narodzenie wypadało idealnie w środku tygodnia. Dlaczego nie uwzględniono tego czynnika? Bo nie zawsze działał – tak samo wyglądały grudnie 2019 i 2013, podobnie zaś grudzień 2012. Ich wydźwięk i kierunek zaskoczeń w produkcji były jednak odmienne. Być może więc wpływ długich urlopów na aktywność jest uzależniony od stanu koniunktury. To jednak didaskalia – jeśli kalendarz faktycznie obniżył produkcję przemysłową, to zostanie to nadrobione w kolejnym miesiącu (miesiącach).

Indeks produkcji przemysłowej

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Głównym problemem polskiego przemysłu pozostaje niedostateczny popyt, którego skutkiem jest wieloletnia już stagnacja produkcji przemysłowej. W praktyce produkcja przemysłowa w Polsce nie zmieniła się od końca 2021 r. a nieco zagadkowy wystrzał z października, któremu poświęcono wiele uwagi i miejsca w publikacjach, okazał się być efemeryczny. Poziom produkcji w grudniu jest tylko minimalnie wyższy od grudniowego. Skąd bierze się niedostateczny popyt w przemyśle? 

  1. Niemalże stagnacja głównych partnerów handlowych. 
  2. Problemy sektorowe (automotive). 
  3. Tryb oszczędnościowy polskich konsumentów, obniżający popyt na dobra trwałe. 
  4. Inwestycyjna pauza w 2024 r. 

Możemy przewrotnie zauważyć, że przy tylu negatywnych czynnikach polski przemysł radzi sobie i tak dobrze, bo w państwach ościennych poziom produkcji jest na ogół nie większy od szczytu sprzed pandemii. W Polsce tymczasem jest o ok. 20% większy. 

Wybiegając w przyszłość, 2025 zapowiada się jako korzystniejszy z punktu widzenia polskiego przemysłu. Większość z w/w problemów powinna znacząco stracić na intensywności: inwestycje odbiją, w Europie zobaczymy ożywienie a problemy sektorowe będą mniej dotkliwe. Problemem pozostanie oszczędność polskich konsumentów. W 2025 r. polska gospodarka powinna urosnąć o 4% po wzroście o 2,8-2,9% w 2024 r. (finalne dane z przemysłu za 2024 r. przesuwają bilans ryzyk w stronę tej nieco niższej liczby). Więcej o prognozach na 2025 r. piszemy w naszej wczorajszej publikacji

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter