Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 22.01.2025 3 godziny temu

Początek serii krajowych danych makro za grudzień 2024

Przed nami publikacja pierwszego grudniowego pakietu danych z krajowej gospodarki. Spodziewamy się, że produkcja przemysłowa wzrosła o 2,7% r/r wobec konsensusu 1,2%, a inflacja PPI wyniosła -2,5%, podobnie jak konsensus. Z kolei w danych z rynku pracy oczekujemy przyspieszenia dynamiki wynagrodzeń do 11,3% r/r (konsensus 11%) i stabilizacji dynamiki zatrudnienia -0,5% r/r.

Wiadomości

  • PL-RATING: Cała Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, mniej lub bardziej wykorzystała całą swoją przestrzeń fiskalną z perspektywy ratingu kraju, z uwagi na wzrost stałych wydatków budżetowych po ostatnich kryzysach – poinformowali analitycy agencji ratingowej Fitch. Agencja ocenia, że Ministerstwo Finansów nie zdoła zbić deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3% PKB do 2028 roku.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 23 stycznia obligacje o łącznej wartości 6-9 mld zł serii OK0127, PS0130, WZ0330, DS1034.
  • DE-DANE: Indeks ZEW mierzący oczekiwania co do wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł +10,3 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie +15,1 pkt. wobec +15,7 pkt. miesiąc wcześniej.
  • UE-PL: Ministrowie finansów państw UE zalecili, aby Polska położyła kres nadmiernemu deficytowi do 2028 r. Zgodnie z ich zaleceniami nominalna stopa wzrostu wydatków netto w Polsce nie powinna przekroczyć 6,3% w 2025 r., 4,4% w 2026 r., 4% w 2027 r. i 3,5% w 2028 r. Ponadto, minister finansów Andrzej Domański oznajmił w Brukseli, że unijni ministrowie są zgodni co do tego, że obniżenie cen energii jest kluczowe dla przywrócenia konkurencyjności w Europie. Wśród pomysłów na wprowadzenie niższych cen pojawiły się m.in. inwestycje w energię jądrową i infrastrukturę przesyłową.
  • EZ-STOPY: Szef banku centralnego Holandii Klaas Knot (jastrząb) powiedział, że dostępne dane są zachęcające i potwierdzają powrót inflacji do celu. Jego zdaniem, dotychczasowe podejście się sprawdziło i oczekiwania rynkowe dalszych cięć stóp na najbliższych dwóch posiedzeniach są rozsądne.
  • CA-US: Kanada chce utrzymywać dobre relacje z USA, ale rząd będzie chronić Kanadyjczyków, jeśli USA wprowadzą 25% cła na import z Kanady – oświadczył premier Justin Trudeau. Zwrócił uwagę, że Kanada kupuje w USA więcej niż Chiny, Japonia i Niemcy razem wzięte. Podkreślił, że Kanada jest gotowa na wprowadzenie ceł w reakcji na decyzję D. Trumpa.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajszy dzień na rynkach finansowych, mimo powrotu Amerykanów po długim weekendzie przebiegł spokojnie. Dolar lekko się w ciągu dnia umacniał, ale finalnie główna para walutowa zamknęła się wyżej (1,0425) niż w poniedziałek i dziś rano EUR/USD jest wciąż handlowany powyżej 1,04. Wciąż nie znamy szczegółów wielu kluczowych polityk D.Trumpa, zwłaszcza ceł, choć jego retoryka jest cały czas agresywna – wczoraj zasugerował podwojenie stawek podatkowych dla zagranicznych firm działających w USA w odpowiedzi na podatki cyfrowe nakładane zagranicą, główne amerykańskie firmy internetowe. Dziś dla rynków istotne będą wypowiedzi przedstawicieli EBC na forum ekonomicznym w Davos, m.in. F.Villeroy i Ch.Lagarde. Cięcie stóp EBC w przyszłym tygodniu jest prawie pewne, ale kolejne decyzje wobec relatywnie wysokiej inflacji w strefie euro są już mocno niepewne. Naszym zdaniem kolejne cięcia są nieuniknione jako sposób na amortyzację efektów wojny handlowej z USA. Spodziewamy się łącznie 100pb cięć stóp procentowych w strefie euro w I poł. 2025 i osiągnięcie docelowej w tym cyklu stopy depozytowej na poziomie 2,0%.
  • POLSKA: Złoty wczoraj kontynuował umocnienie, ponownie na fali poprawy sentymentu dla rynków wschodzących – póki co D.Trump pomija je bowiem milczeniem. EUR/PLN obniżył się z 4,255 do 4,25 i ponownie testuje wieloletnie minimum, stanowiące istotny poziom wsparcia. USD/PLN ponownie znalazł się w okolicach 4,08. Spodziewamy się raczej stabilizacji złotego na obecnych poziomach niż dalszej aprecjacji. Brak złych wiadomości to mimo wszystko ograniczony motor poprawy sentymentu dla rynków wschodzących. W pewnym momencie inwestorzy zaczną się zastanawiać czy są jakieś dobre wiadomości dla naszego kraju. Teoretycznie takich mogą dostarczyć dziś i jutro dane z polskiej gospodarki za grudzień (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna), ale nie spodziewamy się tu wyraźnego przełomu. Płaska ścieżka stóp procentowych na najbliższe kilka miesięcy jest już niemal pewna i tylko pozytywne niespodzianki po stronie inflacji mogą zachęcić inwestorów do wyceny niższych stóp w dłuższej perspektywie. Póki co spodziewamy się więc stabilizacji rentowności polskich obligacji i złotego na obecnych poziomach.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter