Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 08.08.2024 3 tygodnie temu

Rynki dalej uspokajają się po panicznym początku tygodnia

Dziś w kalendarzu makro absolutne pustki – jedynym wartym uwagi odczytem będzie tygodniowa liczba nowych bezrobotnych w USA. Po zeszłotygodniowym, negatywnym zaskoczeniu konsensus oczekuje spadku liczby nowych bezrobotnych z 249 tys. do 240 tys.

Wiadomości

  • PL-BUDŻET: Przeciętny tenor polskich papierów dłużnych wydłużył się – Ministerstwo Finansów poinformowało, że po lipcu średnia zapadalność polskiego długu krajowego wyniosła 4,28 roku, zaś długu ogółem 5,91 roku. Analogiczne liczby po czerwcu wynosiły 4,21 i 5,86. 
  • PL-RZĄD: MRPiPS w swojej opinii do zgłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju projektu ustawy o dopłatach dla kredytobiorców #NaStart stwierdził, że projekt ten prawdopodobnie nie osiągnie zakładanych celów (poprawa dostępności mieszkań), lecz poprzez przyspieszenie wzrostów cen zmniejszy ich dostępność. Zdaniem resortu pracy, dotychczasowe doświadczenia z dopłatami do kredytów wskazują na ich nieskuteczność. 
  • RO-STOPY: Bank centralny Rumunii obniżył główną stopę procentową o 25 pb do 6,50%. Większość (12 z 20) ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków oczekiwało, że bank utrzyma stopy procentowe bez zmian, pozostali spodziewali się cięcia o 25 pb. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynki bazowe dalej uspokajały swoje nastroje po panicznym początku tygodnia wywołanym słabymi danymi z amerykańskiego rynku pracy i wzrostem obaw o zbliżającą się recesję w USA. Rentowności amerykańskich US Treasuries oraz niemieckich Bundów wczoraj kolejny dzień korekcyjnie rosły. Z kolei EUR/USD po poniedziałkowym odbiciu w epicentrum awersji do ryzyka od poziomu 1,10 utrzymywał się wczoraj bez większej amplitudy wahań w okolicach 1,0925. Sprzyjał temu także zasadniczo pusty kalendarz. Rynki jednak pozostają wyczulone na jakiekolwiek sygnały świadczące o tym, że recesja w gospodarce USA nie jest jeszcze przesądzona. W takim środowisku nawet cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych z USA (publikacja dziś) mogą wywołać większą zmienność (szczególnie, że w ubiegłym tygodniu dane zaskoczyły mocno negatywnie). 
  • POLSKA: Złoty pozostaje pod wpływem niesprzyjających nastrojów na globalnych rynkach. EUR/PLN kontynuował wczoraj wzrostowy trend przekraczając poziom 4,32. To najwyższy poziom eurozłotego od początku lipca i istotny średnioterminowy poziom oporu. Przy poprawie globalnego sentymentu ten poziom może wyznaczać granicę osłabienia złotego. Rentowności polskich obligacji, za rynkami bazowymi, kontynuowały korektę. Polska 10-latka nadrobiła wczoraj 10 pb rosnąc do 5,20%. Co najmniej do końca tygodnia zakładamy kontynuację tego ruchu. W obliczu braku istotnych informacji krajowych, kluczowe dla zachowania polskich aktywów w najbliższych dniach pozostaną sygnały z zagranicy. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter