W oczekiwaniu na wzrost wynagrodzeń i spadek inflacji PPI
Dziś GUS opublikuje pierwszy w tym tygodniu pakiet styczniowych danych z krajowej gospodarki. Oczekujemy, że produkcja przemysłowa przyspieszyła do 2,6% r/r wobec konsensusu 3,1%, a inflacja PPI spadła do -8,8% r/r, podczas gdy rynek spodziewa się -8,2%. Ponadto, prognozujemy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw o 10,7% (nieznacznie poniżej konsensusu) oraz spadek dynamiki zatrudnienia do -0,6% r/r (wobec konsensusu -0,2%).
Wiadomości
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje jutro obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł serii OK0426, WS0429, WZ1129, DS1030 i DS1033 - podał resort w komunikacie.
- PL-MF: Rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek VAT dla branży "beauty" zostanie wydane w marcu - podano w wykazie prac MF. Naszym zdaniem to rozwiązanie nie będzie miało istotnego wypływu na obniżenie inflacji CPI. Poza tym, Ministerstwo Finansów planuje na koniec I kwartału sfinansować połowę potrzeb pożyczkowych na ten rok. Ponadto, minister finansów zapowiedział, że nie planuje nowelizacji tegorocznego budżetu.
- PL-MKiŚ: Do czerwca br. resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, która będzie szeroko konsultowana - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki. Dodał, że projektowane przepisy nie będą zawierały norm hałasu dla wiatraków na lądzie.
- CN-STOPY: Bank Centralny Chin obniżył 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych o 25 pb. do 3,95%. Analitycy spodziewali się obniżki tej stopy o 10 pb.
2023 jako prognostyczny rollercoaster
Wiemy już, że PKB Polski wzrósł w 2023 r. o 0,2%. Ta wartość zapewne jeszcze się zmieni w toku rewizji, ale na potrzeby naszej małej analizy potraktujemy ją jako ostateczną. Chcemy bowiem porównać przebieg 2023 w polskiej gospodarce z naszymi prognozami i ich zmianami.
Jak nam poszło na tle innych banków w prognozowaniu PKB w ub. roku
W konkursie prognoz Parkietu, w kategorii PKB uzyskaliśmy w ubiegłym roku 51% możliwych do zdobycia punktów, czyli nieco lepiej od mediany (44%). Najlepsi w tej kategorii okazali się ekonomiści BOŚ, którzy uzyskali 60% punktów w tej kategorii. Jeśli zaś spojrzeć na poszczególne kwartały, to w pierwszej połowie roku wypadaliśmy nieco słabiej niż inni a w drugiej połowie lepiej, zwłaszcza w 4kw 2023. Najtrudniejsze dla prognostów okazały się zaś kwartały drugi i czwarty.
Punkty ekonomistów Pekao w konkursie gazety Parkiet w prognozach PKB na kolejne kwartały 2023 na tle innych zespołów
Źródło: gazeta Parkiet, Analizy Pekao
Czym zaskoczył a czym nie zaskoczył rok 2023
O tym, że 2023 zamknie się bardzo niskim średniorocznym wzrostem PKB, wiedzieliśmy od dłuższego czasu – jeszcze pod koniec 2022 r. prognozowaliśmy, że wyniesie on 0,4%. Późniejsza podwyżka prognoz (do 0,8%) wynikała z większego optymizmu co do inwestycji i (częściowo) konsumpcji. Ostatecznie prognozy konsumpcji na 2023 pozostawały przez niemal cały rok na solidnym minusie. W końcówce roku relatywnie dobry wynik III kwartału wywiódł nas na manowce, z których sprowadził kolejny kwartał. Inwestycje z kolei nie przerosły tylko tych najśmielszych oczekiwań, z jesieni.
Ewolucja naszych prognoz wzrostu PKB i jego głównych składowych w 2023 r.
% średniorocznie, ceny stałe roku poprzedniego
Uwaga: kropki oznaczają dane z wstępnego szacunku GUS
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Ex post możemy zidentyfikować trzy główne zakłady prognostyczne dotyczące wzrostu gospodarczego:
- Głębokość dołka z I połowy roku. Dołek okazał się płytszy od prognoz. Nie -1,5 a ok. -0,5% r/r.
- Kwartał, w którym ten dołek (r/r) stwierdzono. Późną wiosną przekonaliśmy się, że będzie to drugi kwartał a nie pierwszy. Taki profil dynamik był już w prognozach z przełomu 2022 i 2023.
- Skala odbicia w II połowie roku (= dynamika w IV kwartale). Dużo, dużo poniżej prognoz. Podane w zeszłym tygodniu 1,0% nie tylko wypadło poniżej jakiejkolwiek naszej prognozy, lecz także brutalnie przerwało trend delikatnych rewizji w górę szacunków PKB za IV kwartał.
Ewolucja naszych prognoz wzrostu PKB na kolejne kwartały 2023 r.
% r/r, ceny stałe roku poprzedniego
Uwaga: kropki oznaczają dane z wstępnego (dla 2023q4 – z szybkiego) szacunku GUS
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Lekcje na przyszłość
Prognozy kwartalnych dynamik PKB zmieniały się zatem dużo bardziej niż prognozy średniorocznego wzrostu PKB a ich ścieżka była dużo mniej wybujała niż prognozowano (nie 4-5 pkt. proc. przyspieszenia a raczej 1,5-2 pkt. proc.). Jest w tym kilka lekcji na przyszłość:
- Pomimo usilnych starań, prawdopodobnie nie dało się nie zasugerować wahliwymi dynamikami odsezonowanego PKB, zwłaszcza na początku 2023 roku, gdy natura problemu nie była jeszcze w pełni znana.
- Efekty bazowe są ryzykowną podstawą prognoz, zwłaszcza jeśli zasadzają się na zmianie zapasów. Ich trajektoria okazała się zbliżona do naszych oczekiwań, ale nie przełożyło się zanadto na trajektorię PKB. Dlaczego? Bo zapasy to przyszła konsumpcja, eksport czy inwestycje.
- Wzrost PKB, jeśli tylko nie jest zaburzony przez ewidentne i gigantyczne anomalie (jak pierwsza fala pandemii w II kwartale 2020 r.), jest gładki. W okolicy punktów zwrotnych dynamiki zachowują się bardzo regularnie, tworząc mniej lub bardziej wykoślawione sinusoidy. Trzeba bardzo dobrego powodu, żeby w prognozie odejść od takiego kształtu.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Bez większych zmian. Brak amerykańskich inwestorów nie sprzyjał zmienności nie sprzyjał ani zmienności, ani kierunkowym zakładom na głównych rynkach. W konsekwencji, zapiszemy sobie poniedziałkową sesję jako tą z minimalnymi wzrostami dolara, rynkowych stóp i głównych indeksów giełdowych. Dziś Amerykanom kończy się, mówiąc kolokwialnie, laba. Nie znaczy to jednak, że do kalendarza wracają publikacje z tamtej strony Atlantyku. Na te jeszcze poczekamy a dziś możemy się na razie cieszyć pełnym składem inwestorów.
- POLSKA: Rentowności polskiej 10-latki zmagają się z 5,5%, ale na płytkim świątecznym (USA) rynku szanse na pokonanie tego poziomu oporu były marne. Złoty z kolei nietypowo (przy mocniejszym dolarze) się umacniał, choć miało to miejsce w niewielkiej skali i w ramach dobrze rozpoznanego pasma wahań. Dziś będziemy skupiać się na danych z polskiej gospodarki, ale nie spodziewamy się, aby miały mieć wpływ na rynek. Dominują czynniki globalne, z krajowych zaś – jutrzejsza aukcja sprzedaży SPW.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.