Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 20.02.2024 9 miesięcy temu

Słaby początek roku w przemyśle, ale przy rekordowym spadku cen

Produkcja sprzedana przemysłu okazała się niższa od prognoz (+1,6% r/r), ale styczeń powinniśmy analizować razem z relatywnie mocnym grudniem. Równolegle opublikowane dane PPI pokazały nowy rekord przemysłowej deflacji.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu o 1,6% r/r, poniżej konsensusu (3,1%) i naszej nieco bardziej pesymistycznej prognozy (2,6%). Jest to jednocześnie wynik znacznie słabszy niż należało się spodziewać na podstawie znaczącego wzrostu liczby dni roboczych (+3 m/m). Wahnięcia teoretycznego czasu pracy na przełomie roku miały, jak widzimy po ostatnich dwóch odczytach produkcji przemysłowej, relatywnie mały wpływ na produkcję przemysłową. Tak, jak grudzień był w sektorze relatywnie mocnym miesiącem, tak styczeń okazał się relatywnie słaby. Dlaczego? Bo firmy radzą sobie z zarządzaniem czasem pracy i produkcją, redukując zmienność tej ostatniej w okresie świąteczno-noworocznym. Uśrednienie wyników grudnia 2023 r. i stycznia b.r. pozwala patrzeć na formę polskiego przemysłu ze spokojem: 

  • Na przełomie roku produkcja spadła o 1% r/r, mniej niż typowo w 2023 r. (-1,8%). 
  • Solidny wzrost produkcji w grudniu (+2,9% m/m s.a.) nie został zrównoważony dużym spadkiem w styczniu. W istocie rzeczy, przełom roku zbudował sporą bazę dla wzrostów produkcji w I kwartale i z dużym prawdopodobieństwem zamknie się on solidnym wzrostem produkcji kw/kw.
  • Spoglądając szerzej, produkcja przemysłowa praktycznie nie zmieniła się od dwóch lat, pomimo silnych negatywnych szoków (w tym pomimo kłopotów Niemiec).

Ostatni punkt jest kluczowy dla dalszych losów produkcji. Ożywienie w przemyśle strefy euro jest niezbędne do tego, aby produkcja polskiego przemysłu wróciła na ścieżkę wzrostu. Co więcej, powinno ono mieć miejsce w twardych danych – jak dotąd, poprawa sentymentu europejskich przemysłowców nie przełożyła się bowiem na wyniki raportowane przez statystykę publiczną. 

Indeks produkcji sprzedanej przemysłu (luty 2020 r. = 100%)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy.

Równolegle podano informację na temat inflacji producenckiej (PPI). Ceny w polskim przemyśle kontynuowały lot nurkowy i spadły w styczniu o 9% r/r, blisko naszej prognozy i poniżej konsensusu rynkowego. Jest to świeży rekord producenckiej deflacji i nie wynika on z zachowania cen energii. Po ich wyłączeniu spadek PPI nie jest dużo płytszy (wg naszych szacunków -8,3% r/r). Dla PPI „słoniem w pokoju” jest oczywiście kurs walutowy, którego silna aprecjacja w końcówce roku znacząco obniżyła ceny dóbr importowanych. Takie zachowanie PPI wskazuje na brak zagrożeń dla trendu dezinflacyjnego w segmencie dóbr przemysłowych. Możemy się tu odwołać do naszej tradycyjnej heurystyki – nie tylko dynamika PPI pozostaje niższa od CPI, ale prawdopodobnie dopiero teraz notujemy dołek inflacji PPI. 

Inflacja i inflacja bazowa PPI (r/r)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter