Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 02.08.2024 4 tygodnie temu

Czy rynek pracy w USA przyniesie powiew optymizmu?

Dziś na pierwszy plan wysuwają się dane z amerykańskiego rynku pracy (payrolls) za lipiec. Rynek oczekuje wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 175 tys. Pozytywny odczyt mógłby poprawić nastroje inwestorów po wczorajszym słabym ISM. Kolejne banki centralne wchodzą na ścieżkę łagodzenia polityki pieniężnej.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wzrósł w lipcu do 47,3 pkt. z 45,0 pkt. w czerwcu. Oczekiwano stabilizacji na poziomie 45,1 pkt. Indeks zaskoczył pozytywnie, choć dalej pozostaje poniżej bariery 50 pkt. Rośnie prawdopodobieństwo, że w II połowie roku aktywność w przemyśle będzie się powoli poprawiać.
  • PL-MF: MF wyemitował obligacje dla Ministra Przemysłu na podwyższenie kapitału zakładowego Polskiej Grupy Górniczej za 1,5 mld zł - podał resort finansów. Wyemitowane obligacje zostały przekazane 1 sierpnia 2024 r.
  • UK-STOPY: Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb do 5,00%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. To pierwsze rozluźnienie polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii od 2020 r. W naszej opinii w tym roku jest przestrzeń do jeszcze 2-3 obniżek stóp.
  • CZ-STOPY: Narodowy Bank Czech obniżył główną stopę procentową o 25 pb do 4,50%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Bank kontynuuje cykl łagodzenia polityki pieniężnej zapoczątkowany w grudniu – od tej pory bank obniżył główną stopę procentową łącznie o 250 pb.
  • EZ-DANE: Indeks PMI dla koniunktury w przemyśle strefy euro utrzymał się w lipcu na poziomie 45,8 pkt., bez zmian wobec poprzedniego miesiąca - podano w finalnym wyliczeniu. Wstępny szacunek zakładał 45,6 pkt. Koniunktura w przemyśle strefy euro pozostaje słaba, ostatni raz indeks znajdował się powyżej granicy 50 pkt. (oznaczającej ożywienie w sektorze) w połowie 2022 r. Z kolei stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5% wobec 6,4% w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 6,4%. Od dłuższego czasu stopa bezrobocia w strefie euro pozostaje stabilna. Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w czerwcu w Polsce 3,0%, tak jak w maju. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej.
  • US-DANE: Indeks aktywności ISM w amerykańskim przemyśle obniżył się w lipcu do 46,8 pkt. z 48,5 pkt. w poprzednim miesiącu, wobec konsensusu 48,8 pkt. Z kolei liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 249 tys. To wysoki wynik - ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 236 tys. wobec 235 tys. poprzednio.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynki ewidentnie dyskontują scenariusz podwyższonej awersji do ryzyka. Widzimy zdecydowaną korektę na rynku akcji, umocnienie „bezpiecznych” walut, np. franka szwajcarskiego czy wzrost notowań złota. W takim środowisku kapitał przesuwa się w kierunku obligacji: rentowność amerykańskich 10-latek obniżyła się w przeciągu kilku ostatnich dni o 20 pb, schodząc wczoraj poniżej 4,00%. Powodów do pesymistycznych nastrojów rynkowych jest sporo: eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie, zbliżające się wybory prezydenckie w USA, czy coraz częściej zaskakujące negatywnie dane makro z głównych gospodarek. Na potwierdzenie dostaliśmy wczoraj bardzo słaby odczyt indeksu ISM z amerykańskiego przemysłu oraz zupełnie niespodziewany wzrost tygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Coraz gorsze otoczenie makro wywiera coraz większą presję na łagodzenie polityki pieniężnej. Wczoraj na taką ścieżkę wkroczył Bank Anglii z obniżką o 25 pb, ale układ głosów 5-4 wzbudził obawy o dalsze tempo luzowania. Dzisiaj dla rynków kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy, które będą bardzo ważne w kontekście spodziewanej obniżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu. Rynek wycenia obecnie trzy cięcia stóp w tym roku.
  • POLSKA: Polskie aktywa wkomponowują się w globalne nastroje, co objawia się osłabieniem złotego. EUR/PLN próbował przebić wczoraj istotny opór 4,30, ale bezskutecznie. Należy się spodziewać kolejnych prób przebicia tego poziomu. Z kolei USD/PLN nieubłaganie będzie zmierzać w kierunku 4,00. Natomiast za nami kolejny interesujący dzień w wykonaniu polskich obligacji, które za rynkami bazowymi kontynuują spadki rentowności. Tylko wczoraj rentowność polskiej 10-latki obniżyła się o prawie 10 pb, schodząc poniżej 5,35%. Od początku tygodnia zeszliśmy w dół o prawie 30 pb! Duży potencjał do korekty, choć jej timing przesuwa się na przyszły tydzień.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter