Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 24.07.2024 4 miesięce temu

Dziś wstępne odczyty PMI z Europy i USA

Planowany program subsydiów kredytowych #naStart spotyka się z coraz większymi kontrowersjami na łamach rządu. Mimo to uważamy, że w jakiejś formie zostanie wprowadzony ze względu na pogarszającą się koniunkturę w branży budowlanej.

Wiadomości

  • PL-DANE: Zgodnie ze wstępnym szacunkiem MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu do 4,9% z 5,0%, co jest najniższym poziomem od czasu transformacji ustrojowej.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów sprzedało na aukcji siedem serii obligacji skarbowych o łącznej wartości 10 mld zł, co jest górną granicą wcześniej zapowiadanej podaży. W ramach sprzedaży dodatkowej MF sprzedało za łącznie 872 mln zł kolejne sześć serii obligacji. Stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu wynosi już 80%.
  • PL-RZĄD: Marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 20250 Szymon Hołownia zapowiedział, że jego klub nie poprze projektu kredyt #naStart, krytykując jego obecne założenia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej również negatywnie zaopiniowało wczoraj ten projekt, zwracając uwagę na potencjalny wzrost cen na rynku mieszkaniowym. Wcześniej podobną krytykę wyraziło Ministerstwo Finansów oraz NBP. Z drugiej strony, koniunktura w sektorze budowlanym wyraźnie się pogarsza i wysokie stopy procentowe są tego główną przyczyną. Dlatego jakaś forma subsydiów do kredytów hipotecznych wciąż wydaje nam się prawdopodobna w przyszłym roku. 
  • PL-RZĄD: Rząd zapowiedział zasady ustalania płacy minimalnej od 2026 roku, implementujące dyrektywę UE w tym zakresie. Jej coroczny wzrost ma być nie niższy niż prognozowana na dany rok inflacja CPI. Ponadto płaca minimalna będzie dodatkowo zwiększana, kiedy jej wysokość jest niższa niż połowa przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie przekracza ona jednak ten poziom a tempo jej wzrostu jest co najmniej zbliżone do wyliczanego wg nowych zasad, więc nie wydaje nam się by od 2026 wiele się zmieniło.
  • DE-DANE: Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na sierpień wyniósł -18,4 pkt. wobec -21,6 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -21,0 pkt.
  • HU-STOPY: Narodowy Bank Węgier obniżył referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 25 pb do 6,75%, zgodnie z konsensusem rynkowym. Jest to już dziesiąta z rzędu obniżka stóp procentowych – łącznie o 575 pb podczas obecnego cyklu.
  • TR-STOPY: Bank centralny Turcji pozostawił główną stopę procentową (tygodniową repo) bez zmian, na poziomie 50%. To czwarte z rzędu posiedzenie, na którym CBT nie zmienił stóp. Bank wskazuje na oczekiwania inflacyjne, sytuację geopolityczną oraz inflację usług i żywności jako czynniki podtrzymujące presję inflacyjną.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: EUR/USD cofnął się wczoraj z 1,09 do 1,085 a obligacje na głównych rynkach lekko zyskały (rzędu 2pb na dwuletnich Treasuries). Nie towarzyszyły temu odczyty istotnych danych. Inwestorzy czekają na odczyty PKB oraz inflacji PCE z USA (w czwartek-piątek). Dziś poznają natomiast koniunkturę w strefie euro wg PMI. Wskaźnik  ten wysyłał już jednak wcześniej fałszywe sygnały – np. silne odbicie w maju, po którym nastąpił ponownie bardzo słaby odczyt w czerwcu. Dlatego nie spodziewamy się większej reakcji rynku w razie lepszego lub nawet zgodnego z oczekiwaniami odczytu. Jedynie odwrotny - negatywny sygnał, zwłaszcza w sektorze usługowym mógłby zwiększyć oczekiwania na stymulację monetarną EBC i osłabić euro.
  • POLSKA: Wczoraj na krajowym rynku niewiele się działo. EUR/PLN oscylował wokół 4,28 a USD/PLN wzrósł z 3,93 do 3,94. Rentowności obligacji nie zmieniły się istotnie – mimo bardzo dużej podaży obligacji na aukcji Ministerstwa Finansów. Dziś wobec braku istotnych danych rynek będzie podążać za rynkami bazowymi. Widzimy szansę na ponowny spadek rentownośći POLGBs i ruch w kierunku 5,5 na 10-latce.
 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter