Po słabych PMI, czekamy na amerykański PKB
Na dzisiaj zaplanowano ważne publikacje w USA: poznamy wstępny szacunek PKB za 2Q24 (konsensus: 2% SAAR wobec 1,4% w poprzednim kwartale), konsumpcji i deflatora, a także czerwcowe inwestycje (konsensus 0,3% m/m). Zza Odry spłynie lipcowy indeks Ifo (konsensus wskazuje na umocnienie z 88,6 pkt. do 88,9 pkt., jednakże w świetle wczorajszych odczytów PMI nie zdziwimy się, jeśli ostatecznie indeks Ifo uplasuje się poniżej poziomu z czerwca). Wysłuchamy też wystąpień bankierów centralnych: A.Glapińskiego i Ch.Lagarde.
Wiadomości
- EZ-KONIUNKTURA: Koniunktura w strefie euro kontynuuje spadki: wstępne odczyty PMI za lipiec uplasowały się poniżej wartości z czerwca i zaskoczyły analityków. Indeks dla przemysłu wyniósł 45,6 pkt. wobec spodziewanych 46,1 pkt. i 45,8 pkt. w czerwcu – najwidoczniej wyraźna czerwcowa korekta to jeszcze nie był koniec spadku nastrojów w przemyśle, nawet pomimo obniżki stóp przez EBC. Usługi, tradycyjnie, pokazały się od lepszej strony niż przemysł (51,9 pkt., wartość powyżej 50 wskazuje na ożywienie), ale były słabsze niż oczekiwano (53,0 pkt.) i niższe niż w czerwcu (52,8 pkt.).
- US-KONIUNKTURA: Koniunktura w amerykańskim przemyśle pierwszy raz w tym roku wkroczyła w wartości recesyjne (49,5 pkt.) – jest to pewne zaskoczenie, zwłaszcza w świetle danych z ostatniej Beżowej Księgi, które nie wskazywały na wyraźne pogorszenie warunków gospodarowania. Jednocześnie usługi wyraźnie nabierają mocy (odczyt 56,0 pkt. wobec oczekiwanych 54,9 pkt.) – warto też wspomnieć, że poprzedni szczyt PMI osiągnął w maju 2023 r. na poziomie 54,9 pkt.
- PL-RZĄD: Minister finansów A.Domański poinformował, że w ciągu najbliższych tygodni MF zaprezentuje projekt reformy składki zdrowotnej, który następnie będzie procedowany na wrześniowym posiedzeniu Sejmu, tak aby mógł wejść w życie 1 stycznia.
- PL-RZĄD: Minister Rozwoju i Technologii K.Paszyk zapowiedział prezentację nowej wersji projektu #NaStart po wakacjach. Nowa wersja ma uwzględniać wsparcie dla budownictwa społecznego, co może być odpowiedzią na zastrzeżenia co do kształtu programu zgłaszane przez koalicjantów.
- PL-RZĄD: Wiceminister Klimatu i Środowiska U.Zielińska poinformowała, że trwają prace nad nowym programem wsparcia krajowego przemysłu energochłonnego, który ma być wart 1,5 mld PLN.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Wczorajsza zmienność na parze EUR-USD zdominowana była przez reakcję na odczyty indeksów PMI. Poranne bardzo słabe dane z przemysłu strefy euro osłabiły europejską walutę. Jednakże, również słabe popołudniowe odczyty indeksów PMI dla amerykańskiego przemysłu spowodowały ruch pary w górę. Ostatecznie dzień zakończył się na poziomach bliskich jego rozpoczęciu, w okolicach 1,084. Czyli w skrócie trochę się wydarzyło, żeby nie zmieniło się nic. EUR-USD w ostatnich tygodniach porusza się w przedziale 1,07-1,09, obecnie z trendem zmierzającym do dolnego poziomu tego przedziału. Z kalendarza makro większej zmienności może dostarczyć dopiero jutrzejszy odczyt amerykańskiej inflacji PCE. Z innych rynków jen japoński umocnił się wczoraj solidnie po tym, jak Reuters podał, że Bank Japonii rozważa podwyżkę stóp procentowych w przyszłym tygodniu. USD-JPY w reakcji spadł poniżej poziomu 153 i osiągnął najniższy poziom od początku maja. Z kolei Bank Kanady podjął drugą z rzędu decyzję o obniżce stóp procentowych o 25 pb, ale ten ruch był zgodny z oczekiwaniami rynku.
- POLSKA: Złoty tracił wczoraj zarówno do dolara, jak i euro. Przy stabilizacji EUR-USD i spadkach na giełdach w USA wygląda to na pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i zwiększenie awersji do bardziej ryzykownych aktywów. EUR-PLN na tej fali doszedł do ważnego poziomu oporu 4,30, którego pokonanie da przestrzeń do ruchu w kierunku 4,32. To trendy globalne będą zatem wyznaczać kierunek dla krajowych aktywów w najbliższym czasie.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.