Solidnie stabilny marzec na krajowym rynku pracy
Marzec był spokojnym miesiącem dla rynku pracy. Dynamika płac znalazła się na poziomie 7,7% r/r, czyli podobnie jak w lutym (7,9%), co naszym zdaniem stanowi ważny sygnał dla RPP. Dynamika zatrudnienia również nie zaskoczyła, stabilizując się na -0,9% r/r.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 7,7% r/r, niewiele słabiej niż miesiąc wcześniej (7,9% r/r) i dokładnie tak, jak prognozowaliśmy my oraz konsensus. Brak zaskoczenie w danych to największe rozczarowanie dla pokornego analityka, bo na ogół nie ma w nich nic, co mogłoby skłonić do pogłębionej analizy lub wydać się ciekawe. I taki niestety był marcowy odczyt. Nie będziemy zanudzać Czytelnika słowami o efekcie wysokiej bazy w górnictwie i rolnictwie z ubiegłego miesiąca czy premiach w sekcji „informacja i komunikacja”, bo są to czynniki, które miały niewielki i równoważący się wpływ na dynamikę płac w marcu. Natomiast to, co jest w danych za marzec istotne, to przypieczętowanie tendencji obserwowanej od początku roku. Tempo wzrostu płac spada i najprawdopodobniej trwale obniżyło się do poziomu, który możemy uznać za „normalny” i „nie szokowy”. W 2025 roku pierwszy raz, odkąd płace w 2022 roku silnie zareagowały na szok inflacyjny, zobaczyliśmy w danych o wynagrodzeniach siódemkę z przodu i to dwa miesiące z rzędu. Tym samym, znajdujemy się niecały punkt procentowy od dynamik płac, które obserwowaliśmy w latach 2017-19, czyli czasach relatywnej stabilności gospodarczej.
Poza wymiarem symbolicznym, dzisiejszy odczyt ma też wymiar praktyczny. A mianowicie potencjalnie trwałe zejście dynamiki wynagrodzeń w okolice 7-8% daje RPP silny argument za obniżką stóp procentowych (bo przecież obecny poziom stopy referencyjnej obowiązywał również, gdy płace rosły w tempie 10-12% r/r!). Przy towarzyszącym procesom na rynku pracy osłabieniu globalnej koniunktury, pozytywnych odczytach inflacji CPI z perspektywą uplasowania się w celu RPP na przełomie roku oraz słabszych niż oczekiwano wynikach przemysłu i budownictwa za marzec, Rada ma do dyspozycji więcej niż kiedykolwiek gołębich przesłanek. Naszym zdaniem obniżki stóp w maju i czerwcu (2x 50pb) są już przesądzone. Pytanie, które sami sobie zadajemy to, czy pojawi się przestrzeń na jeszcze więcej cięć w bieżącym roku i na razie decydujemy się nie formułować jednoznacznej odpowiedzi.
Momentum płac (% r/r, SA), czyli ile wyniosłaby roczna dynamika płac, gdyby obecna dynamika miesięczna po odsezonowaniu trwała cały rok
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Wracając jeszcze na chwilę do opublikowanych dzisiaj danych z rynku pracy - przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu o 0,9% r/r wobec spadku o 0,9% w lutym. I podobnie jak w przypadku płac, nie stanowi żadnej niespodzianki dla nas czy konsensusu. Według GUS liczba etatów spadła o 8 tys. etatów wobec poprzedzającego miesiąca. Rok 2025 nadal wygląda podobnie słabo jak dwa poprzednie lata i nie powinno się to zmienić w najbliższych miesiącach. Nadal uważamy, że przestrzeń do odstępstwa od wzorców z ubiegłych lat pojawi się najwcześniej w drugiej połowie roku, choć nie należy spodziewać się wtedy fajerwerków.
Skumulowana zmiana zatrudnienia od stycznia danego roku (tys. etatów)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.