Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 03.06.2024 5 miesięcy temu

Intensywny tydzień z odczytem PKB i posiedzeniem RPP

Bardzo interesujący tydzień na rynkach zaczniemy od majowych odczytów indeksu PMI w przemyśle, także dla Polski. Dziś krajowych inwestorów i analityków zainteresuje także finalny odczyt wzrostu polskiego PKB za 1Q (wstępny szacunek 1,9% r/r), w którym dowiemy się o jego strukturze.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce mocno rozczarował w maju obniżając się do 45,0 pkt. z 45,9 pkt. w kwietniu. Rynek oczekiwał wzrostu do 47,1 pkt. 
  • PL-MF: MF planuje w czerwcu jeden przetarg sprzedaży obligacji, w dniu 19 czerwca, z podażą na poziomie 5-10 mld zł. Resort finansów planuje także zorganizować w czerwcu dwa przetargi zamiany obligacji, w dniach 12 i 26 czerwca. Z kolei wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa na 2024 r. na koniec maja wynosi ok. 70 proc. 
  • EZ-DANE: Według wstępnego szacunku inflacja HICP w strefie euro przyspieszyła w maju do 2,6% r/r z 2,4% w ubiegłym miesiącu. Na rynku szacowano 2,5%. Wzrosła również inflacja bazowa HICP do 2,9% r/r z 2,7% w kwietniu. Tutaj oczekiwano stabilizacji na poziomie 2,7%. 
  • US-DANE: Kluczowa miara inflacji dla Fed, czyli inflacja bazowa PCE, utrzymała się w kwietniu na niezmienionym poziomie 2,8% r/r, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Z kolei indeks PMI aktywności sektora wytwórczego w rejonie Chicago zmalał w maju do 35,4 pkt. z 37,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 41,5 pkt. 
  • CN-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wzrósł w maju do 51,7 pkt. z 51,4 pkt. w ubiegłym miesiącu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 51,6 pkt. 
  • FR-RATING: Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating Francji do "AA-" z "AA", wskazując na oczekiwania, że wyższy niż planowano deficyt budżetowy spowoduje duży wzrost zadłużenia drugiej pod względem wielkości gospodarki w strefie euro. S&P jest drugą z trzech największych globalnych agencji ratingowych, która obniża rating Francji w okresie ostatniego roku. W kwietniu 2023 r. taką decyzję podjął Fitch. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Brak negatywnego zaskoczenia odczytem inflacji PCE z USA rynek odebrał jako pozytywną informację, mimo że sam odczyt obiektywnie rzecz biorąc nie jest spójny z inflacją zakotwiczoną w celu Fed. Tak czy inaczej rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się w piątek o ok. 4pb, zarówno na krótkim jak i na długim końcu krzywej dochodowości. Kurs EUR/USD wzrósł z 1,083 do 1,085 pozostając w wąskim przedziale wahań (1,08-1,09) w jakim porusza się od połowy maja. W tym tygodniu kluczowymi wydarzeniami będą posiedzenie EBC (czwartek) oraz majowy raport Payrolls z USA (piątek). Cięcie stóp w strefie euro jest bardzo prawdopodobne i niemal w pełni wycenione przez rynek, dlatego przełoży się na co najwyżej niewielki wzrost EUR/USD (do 1,09). Bardziej istotny dla rynków może się okazać raport Payrolls. Jego ostatnia edycja pokazała pogorszenie się kondycji amerykańskiego rynku pracy i sprawiła, że rynki ponownie uwierzyły w cięcia stóp w USA. Jeśli jego czerwcowa edycja potwierdzi ten wniosek, to wrócimy do spadkowego trendu na rentownościach amerykańskich obligacjach i to właśnie wydają się grać teraz rynki. My jednak obstawiamy, że Payrolls będą miały bardziej ambiwalentny wydźwięk i rentowności Treasuries ruszą w górę - a wraz z nimi także rentowności europejskich papierów. 
  • POLSKA: Tak jak się spodziewaliśmy żywiołowa reakcja polskich aktywów po środowym niższym od oczekiwań odczycie krajowej inflacji musiała spotkać się z korektą. Takowa realizowała się w czwartek (pod nieobecność polskiego rynku) oraz w piątek, a złoty prawie powrócił do poziomów jeszcze sprzed inflacyjnego odczytu. W rozpoczynającym się bardzo ciekawym tygodniu uwaga krajowych inwestorów skupi się na decyzji RPP ws. stóp procentowych oraz konferencji prasowej prezesa NBP. Rada nie zmieni stóp na czerwcowym posiedzeniu, ale rynek będzie wsłuchiwał się w reakcję prezesa na niższą od oczekiwań realizację ścieżki inflacyjnej. Większość analityków nie spodziewa się zmiany parametrów polityki pieniężnej w Polsce aż do końca 2024 r., ale w ostatnim czasie prognozy rynkowe przesuwają się w kierunku pierwszych obniżek dopiero w drugiej połowie 2025 r. W takich okolicznościach bardziej prawdopodobna jest dalsza aprecjacja złotego i powrót do tegorocznych minimów, czyli ok. 4,25/EUR oraz 3,91/USD. Na rynku krajowych obligacji, po osiągnięciu ponownie tegorocznych maksimów rentowności (10-latka 5,85%), zapowiada się realizacja tych wysokich poziomów i stopniowe zejście w dół, szczególnie przy braku wiszącej chmury podaży aukcyjnej (najbliższa aukcja SPW dopiero w przyszłym tygodniu). Istotny poziom wsparcia na poziomie 5,55%.

Przegląd nadchodzących danych 

3 czerwca. Dynamika PKB w 1kw 2024 – drugi odczyt. 1,9% r/r wg pierwszego odczytu 

Wstępny odczyt PKB za pierwszy kwartał zaskoczył po wyższej stronie i nie spodziewamy się by został zrewidowany. Dziś poznamy jednak strukturę wzrostu w tym okresie. Spodziewamy się solidnego wzrostu konsumpcji prywatnej (o 4,1% r/r) oraz ujemnej dynamiki inwestycji (-1% r/r) ze względu na cykl wydatkowania funduszy europejskich. W tym ostatnim aspekcie odróżniamy się od konsensusu prognoz, który oczekuje wzrostu inwestycji w 1kw 2024, o 2,5% r/r. 

5 czerwca, Decyzja RPP ws. stóp procentowych, Pekao: 5,75%, Konsensus: 5,75%   

Inflacja tylko "chwilowo" znajduje się w celu, a RPP nie zmieni na razie swojego bazowego scenariusza biorąc pod uwagę odbicie inflacji w II połowie roku. Niższa od wcześniejszych oczekiwań dotychczasowa realizacja inflacji w I połowie roku może wzbudzać pewne dyskusje na temat potencjalnych obniżek stóp (tutaj ciekawie zapowiada się konferencja prasowa prezesa NBP), ale na faktyczną decyzję w tym kierunku jest już w naszej opinii za późno (biorąc pod uwagę powyższe argumenty). Dalej zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 r., a nawet 2025 r. 

  

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter