Spokojny wtorek przed bardzo ciekawą drugą połówką tygodnia
Dziś raczej spokojniejszy dzień w tym wypakowanym odczytami tygodniu. Poznamy odczyt niemieckiej stopy bezrobocia, dwa odczyty z przemysłu z USA i tamtejszą liczbę wakatów według JOLTS.
Wiadomości
- PL-DANE: Produkt Krajowy Brutto Polski w 1Q24 wzrósł o 2,0% r/r w porównaniu ze wzrostem o 1,0% kwartał wcześniej - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podawał, że PKB w 1Q24 wzrósł o 1,9%. Wczorajszy odczyt szczegółowo przeanalizowaliśmy w komentarzu do danych.
- PL-MF: Dane o PKB Polski w I kw. wskazują, że prognoza Ministerstwa Finansów wzrostu PKB w całym 2024 r. na poziomie 3,1% jest bezpieczna - wskazał minister finansów Andrzej Domański. Jak zaznaczył, wyraźne przyspieszenie inwestycji nastąpi w 2025 r. Prognoza MF jest zbliżona do naszej – prognozujemy wzrost PKB o 3% w bieżącym roku i o 4,3% w kolejnym.
- PL-MF: Zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniu z wykonania zeszłorocznego budżetu, luka VAT wzrosła do 15,8%. Ministerstwo zaznaczyło, że po uaktualnieniu danych dot. struktury bazy podatkowej VAT, podawanych przez GUS, szacunek luki zostanie najpewniej zrewidowany.
- DE-DANE: Indeks PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w maju 45,4 pkt. wobec 42,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 45,4 pkt.
- EZ-DANE: Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w maju 47,3 pkt. wobec 45,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie oczekiwano 47,4 pkt.
- US-DANE: Indeks ISM z amerykańskiego przemysłu uplasował się w maju na poziomie 48,7 pkt. – to mniej niż oczekiwano (49,5 pkt.), a także mniej niż w kwietniu (49,2 pkt.). Słabszy od oczekiwanego wynik przemysłu wiąże się z wciąż restrykcyjną polityką pieniężną Fed. Warto odnotować, że – mimo utrzymujących się na podwyższonym poziomie stóp procentowych – presja kosztowa w przemyśle mierzona wkładem PPI (57,0 pkt.) wciąż kształtuje się powyżej sześciomiesięcznej średniej (54,1 pkt.).
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały ruch w dół. 2-letnie Treasuries przesunęły się o kolejne 6pb a 10-latki o 10pb. W odpowiedzi kurs EUR/USD wzrósł z 1,085 do 1,09. To wszystko odpowiedź na bardzo słaby odczyt ISM dla sektora przemysłowego z USA. Naszym zdaniem jednak waga tego odczytu jest mniejsza niż sugeruje wczorajsza reakcja rynków i dziś czeka nas raczej korekta, zwłaszcza że EUR/USD dotarł do ważnego punktu oporu na 1,09. Zakładając, że dzisiejsze dane z amerykańskiego przemysłu (zamówienia w przemyśle) nie zaskoczą mocno po niższej stronie.
- POLSKA: Wczoraj złoty przez większą część dnia tracił ok. 1gr do euro (EUR/PLN przesunął się na 4,285), ale ostatecznie dzień zakończył tam gdzie zaczął. Rentowności polskich 10-latek spadły o 7pb w ślad za rynkami bazowymi. Nie wydaje nam się by słaby odczyt PMI ani szczegóły PKB spotkały się z jakąkolwiek reakcją rynków. Dziś, przy raczej pustym kalendarzu, czeka nas spokojny dzień w oczekiwaniu na środowe posiedzenie RPP i czwartkową konferencję A. Glapińskiego. Fundamenty wciąż jednak sprzyjają złotemu, więc nie zdziwiłaby nas jego lekka aprecjacja do innych walut.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.