Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 28.06.2024 4 dni temu

Dzień pod znakiem inflacji

W czerwcu inflacja CPI wyniosła 2,6% r/r, czyli powyżej naszych oczekiwań (2,3% r/r), ale blisko konsensusu prognoz (2,5% r/r). W dalszej części dnia kluczowa będzie inflacja bazowa PCE z USA za maj – czyli preferowana przez Fed miara wzrostu cen. Konsensu prognoz spodziewa się, że zejdzie z 2,8 do 2,6% r/r.

Wiadomości

  • PL-URE-INFLACJA: Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy cen gazu dla PGNiG. Rachunki gospodarstw domowych za to paliwo wzrosną od lipca o 20%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Wg naszych obliczeń częściowe odblokowanie cen energii od lipca podbije inflację CPI o 1,4 pkt proc. 
  • PL-KONIUNKTURA: Wskaźnik nastrojów dla polskiej gospodarki, obliczany przez Komisję Europejską (tzw. ESI) nie uległ ani poprawie ani pogorszeniu w czerwcu względem maja. Wynosi on 101,5 pkt. Poziom 100 pkt odpowiada długoterminowej średniej. Wg tego badania obniżyły się natomiast oczekiwania inflacyjne w Polsce, z 34,1 do 32,4 pkt.  
  • US-DANE: Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła w ub. tygodniu 233 tys. – nieco mniej niż konsensus prognoz (236 tys.), ale pozostaje na podwyższonym poziomie. Lepsze od oczekiwań okazały się też zamówienia na dobra trwałe w USA w maju, które odnotowały wzrost o 0,1% m/m zamiast spodziewanego spadku o 0,5% m/m. W górę nieznacznie zrewidowano też wzrost PKB w USA w trzecim wyliczeniu za 1kw 2024. Wyniósł on 1,4% k/k SAAR, a nie jak dotąd sądzono 1,3% k/k SAAR. Rozczarowała natomiast sprzedaż nowych domów w USA w maju. Spadła o 2,1% w stosunku do kwietnia zamiast wzrosnąć o 0,6% m/m wg konsensusu prognoz. 
  • CZ-STOPY: Narodowy bank Czech obniżył stopy procentowe o 50pb, z 5,25 do 4,75% w przypadku stopy referencyjnej. Cięcie było głębsze niż oczekiwania rynkowe, wg których miało wynieść 25 pb.  

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajsza sesja przyniosła niewielką zmienność na rynkach bazowych, a publikowane dane makro (w większości z drugiego garnituru istotności) były neutralne dla rynku. EUR/USD poruszał się wokół 1,07. Debata prezydencka w USA nie wpłynęła dotychczas na rynki. Kalendarz publikacji makro może bardziej zamieszać dopiero dzisiaj ze względu na odczyty inflacyjne, w tym kluczowe dane o amerykańskiej inflacji PCE. Rynek oczekuje jej delikatnego spadku. Z kolei zaskoczył wczoraj czeski bank centralny, który owszem kontynuuje cykl łagodzenia polityki pieniężnej, ale w szybszym tempie od oczekiwań. Na wczorajszym posiedzeniu stopy poszły w dół o 50 pb, rynek oczekiwał cięcia "tylko" o 25 pb.  
  • POLSKA: Notowaniom złotego towarzyszyły wczoraj bardzo niewielkie zmiany. Ewidentnie polska waluta, jak i inne aktywa rynków wchodzących, czekają na rozliczenie scenariuszy przyspieszonych wyborów parlamentarnych we Francji. W najbliższą niedzielę odbędzie się ich pierwsza tura. EUR/PLN poruszał się wczoraj przy niedużej zmienności wokół 4,31, a USD/PLN 4,03. Dziś czekamy na wstępny odczyt krajowej inflacji CPI za czerwiec. Niższy od konsensusu odczyt (na który uważamy, że jest spora szansa) powinien sprzyjać stabilizacji lub nawet przejściowemu spadkowi rentowności. Dziś poznamy też plan podaży obligacji skarbowych na trzeci kwartał. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter