Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 26.08.2024 2 miesięce temu

Rynki pod wpływem gołębiej wypowiedzi prezesa Fed

Spokojny początek tygodnia. W kraju publikacja Biuletynu Statystycznego i stopa bezrobocia, a za granicą warto zwrócić uwagę jedynie na niemiecki indeks Ifo i odczyt indeksu Dallas Fed z USA.

Wiadomości

  • PL-RZĄD: Szef KPRM Jan Grabiec poinformował, że pod koniec tygodnia rząd przyjmie projekt budżetu na 2025 rok. 
  • PL-RZĄD: Minister Finansów Andrzej Domański stwierdził, że kluczowe dla wyjścia z procedury nadmiernego deficytu jest utrzymanie wysokiego tempa wzrostu PKB, zwłaszcza w obliczu wydatków zbrojeniowych. Zaznaczył, że do tego potrzebny będzie wzrost napędzany inwestycjami, a nie jedynie konsumpcją, informując równocześnie o przeznaczeniu 4,6 mld zł na elektrownie jądrową w przyszłym roku. Minister zapowiedział również rezygnację z pobierania składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych od 1 stycznia 2025 roku oraz poinformował o pracach nad zmianami podatku Belki i nowymi instrumentami dla GPW.  
  • PL-DANE: Lipcowy wzrost podaży pieniądza M3 wyniósł 8,3% r/r, poniżej konsensusu 8,4% i wobec naszych 7,7%. Napływ nowych depozytów do systemu bankowego był silniejszy niż się spodziewaliśmy. 
  • US-DANE: Sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lipcu 739 tysięcy, powyżej oczekiwań na poziomie 625 tys. i wobec 668 tys. miesiąc wcześniej. 
  • US-FED: Szef Fed J.Powell na wystąpieniu podczas sympozjum w Jackson Hole jest już właściwy czas na luzowanie polityki pieniężnej. Zapowiedział tym samym ciecie stóp we wrześniu w USA. Niewiadomą jest tylko jego skala. Wg prezesa Fed może to być więcej niż 25pb jeśli pozwolą na to bieżące dane (dalsze spowolnienie rynku pracy i brak presji inflacyjnej) i prognozy Fed. Sama zapowiedź cięcia stóp przez J.Powella była zgodna z oczekiwaniami, ale jego uwagi na temat możliwego przyspieszenia luzowania polityki pieniężnej były pewną jastrzębią niespodzianką. Podtrzymujemy jednak naszą prognozę, że we wrześniu Fed obetnie stopy o 25pb, po czym będzie kontynuował cięcia w tym samym tempie w listopadzie i grudniu.   

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Prezes Fed J.Powell potwierdził w piątek, że we wrześniu nastąpi cięcie stóp procentowych w USA. Co więcej, nie wykluczył on, że będzie to cięcie o 50pb o ile napływające dane, balans ryzyka i prognozy Fed będą wspierać taki ruch. Jakie to mogą być dane? Przede wszystkim dalsze pogorszenie sytuacji na rynku pracy, które może pokazać raport payrolls za sierpień (planowana publikacja: 6 września). Chociaż wciąż naszym bazowym scenariuszem jest cięcie o 25pb, to szanse na 50pb wzrosły. Tak odebrał to też rynek, gdyż rentowności 2-letnich Treasuries obniżyły się w piątek o 8pb (do 3,925%) a 10-letnich o 5pb (do 3,8%). Kontrakty terminowe wyceniają zaś obecnie ok. 37% szans na cięcie stóp o 50pb we wrześniu, wobec ok 25% szans przed przemówieniem J.Powella. EUR/USD wzrósł z 1,11 do niespełna 1,12. Dziś w kalendarzu brak jest istotnych danych, więc rynek będzie wciąż w trybie wyciągania wniosków z Jackson Hole. Piątkowa reakcja była mimo wszystko stłumiona, więc nie zdziwiłby nas dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji. Po zdecydowanej zapowiedzi obniżek stóp przez Fed na rynku panuje ucieczka od dolara. Konflikt na Bliskim Wschodnie i wybory prezydenckie w USA chwilowo zeszły na drugi plan. Dlatego w najbliższych dniach widzimy EUR/USD wyżej – w okolicy oporu na 1,125.  
  • POLSKA: Krajowe obligacje umocniły się w piątek w ślad za rynkami bazowymi. Rentowności 10-letnich POLGBs obniżyły się o 5pb, choć ich poziom pozostaje relatywnie wysoki biorąc pod uwagę ostanie raczej gołębie komentarze z RPP. Powodem jest najpewniej duża spodziewana podaż tych papierów – rząd niedawno zapowiedział, że budżet państwa weźmie na siebie lwią część finansowania budowy elektrowni jądrowej na pomorzu a pierwsze znaczące pieniądze na ten cel (ponad 5 mld zł) popłyną już w 2025 r. Z tego powodu nie spodziewamy się dalszego umacniania krajowych obligacji w najbliższych dniach. Złoty z kolei pozostaje mocny. W piątek EUR/PLN obniżył się przejściowo z 4,285 do nawet 4,265, choć dziś rano jest już handlowany znowu w okolicach 4,275. USD/PLN obniżył się zaś z 3,85 do 3,815. Siłą polskiej waluty jest w tej chwili wciąż dysparytet stóp procentowych oraz transfer funduszy z KPO. Coraz mniejsza restrykcyjność polityki pieniężnej na świecie sprzyja też wzrostowi apetytu rynków na ryzyko. Dlatego w najbliższych dniach spodziewamy się dalszego umocnienia złotego (następny przystanek: 4,25 na EUR/PLN) lub co najmniej utrzymania obecnych poziomów.  

Przegląd nadchodzących danych

26 sierpnia, Stopa bezrobocia lipiec, Pekao: 4,9% Konsensus: 5,0% 

Wstępny odczyt stopy bezrobocia za lipiec zaskoczył analityków wskazując na jej wzrost do 5%. W dzisiejszym odczycie GUSu widzimy szansę na korektę w dół do 4,9%, co byłoby zgodne z naszą prognozą. Niemniej, stopa bezrobocia ostatnio zaskakuje lekko po wyższej stronie, co potwierdza dalszy brak regeneracji nastrojów na rynku pracy. 

 

30 sierpnia, Inflacja CPI sierpień (wstępne), Pekao: 4,1% 

Inflacja w sierpniu naszym zdaniem utrzyma się lekko powyżej 4,0%, nadal pod wpływem przywrócenia cen energii dla gospodarstw domowych. Dodatkową presję na CPI będą wywierać w najbliższych miesiącach również podwyżki cen za wodę i usługi kanalizacyjne. Mimo to, spodziewamy się lekkiego obniżenia inflacji bazowej w okolice 3,5-3,6% r/r. 

 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter