Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 15.10.2024 2 tygodnie temu

Rosnące momentum inflacji usług problemem dla RPP

W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką (CPI) za wrzesień na poziomie wstępnego szacunku, czyli 4,9% r/r. Rośnie momentum inflacji usług.

To wyraźne przyspieszenie względem sierpnia (4,3% r/r). W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%. Wynika z tego, że wrześniowe przyspieszenie inflacji nie jest sprawką bieżącego znacznego nasilenia presji inflacyjnej, ale efektem bardzo niskiej bazy odniesienia z ubiegłego roku. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej. 

Struktura inflacji (%r/r, pkt. proc.)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Co ciekawego zobaczyliśmy we wrześniowej szczegółowej strukturze inflacji? Raczej utrzymanie dotychczasowych trendów:

  • ceny żywności wzrosły we wrześniu o 0,2% m/m, więcej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowości. To dalej efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów, szczególnie owoców. Ten czynnik będzie podbijał ceny żywności w górę także w dalszej części roku. Pozostałe produkty spożywcze we wrześniu z przewagą wzrostów cen, a na uwagę zasługuje trwający rajd na cenach masła (+4,7% m/m w samym wrześniu(!), +13,7% od początku roku), mleka (+0,7% m/m) czy mąki (+0,6% m/m). Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. Od początku 2024 r. jego cena spadła już o ponad 22%.

Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

  • ceny paliw kontynuują spadkowy trend zapoczątkowany w II kwartale, a w samym wrześniu obniżyły się o kolejne 3,5%. Jednakże potencjał do dalszego spadku cen paliw już się kończy ze względu na wzrost napięcia na płw. Arabskim i idące za tym odbicie rynkowych cen ropy. W październiku ceny detaliczne paliw powinny być bliskie, albo nawet wyższe od tych wrześniowych.
  • inflacja bazowa skoczyła we wrześniu do ok. 4,2% r/r głównie przez efekt niskiej bazy, ale jej momentum zaczyna rosnąć. Zauważalne jest już odbicie w górę bieżącego momentum inflacji usług – to reakcja na dalej utrzymujące się wysokie koszty pracy przy solidnej dynamice realnych wynagrodzeń oraz rosnącą konsumpcję, szczególnie właśnie w zakresie usług. Będzie to stanowiło coraz twardszy orzech do zgryzienia dla RPP w kontekście perspektyw obniżek stóp procentowych, których rozpoczęcie rynek obstawia na II kwartał 2025 r. 
  • z kolei stabilne ceny surowców przemysłowych czy energetycznych nie podwyższają na razie presji inflacyjnej na ceny towarów, szczególnie tych klasyfikowanych do inflacji bazowej (czyli nie licząc żywności, paliw oraz nośników energii). Standardowo, jak co wrzesień, ceny w kategorii "edukacja" poszły mocno w górę, o 4,5% m/m.

Momentum inflacji (%m/m, wygładzone oraz wyrównane sezonowo)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Do końca 2024 r. będziemy się poruszać z inflacją konsumencką blisko 5% r/r. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy dalszy skokowy wzrost inflacji (nawet do ok. 6% w I kwartale), m. in. ze względu na dalsze odmrażanie cen energii oraz ponownie niską bazę odniesienia. Od drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe z kolei tąpnięcie w dół w okolice 4-4,5%. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2026 r.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter