Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 13.09.2024 2 miesięce temu

"Stabilnie uporczywa" inflacja bazowa

W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką za sierpień na poziomie wstępnego szacunku, czyli 4,3% r/r. To nieznaczne przyspieszenie względem lipca (4,2% r/r). Co ciekawego zobaczyliśmy w szczegółach dzisiejszego odczytu?

  • Inflacja bazowa utrzymuje się na stabilnych, ale jednak podwyższonych poziomach - w sierpniu wychodzi bliżej 3,7% r/r wobec 3,8% w poprzednim miesiącu. Inflacja bazowa minęła już swoje minimum w tym cyklu (3,6% r/r w czerwcu), a w kolejnych miesiącach pozostanie „stabilnie uporczywa” (szczególnie w sektorze usług). Spodziewamy się jej stopniowego wzrostu, jednakże nie będzie to dynamiczny proces. Inflacja usług pozostaje szczególnie podwyższona za czym stoją utrzymujące się wysokie koszty pracy, ale też przestawienie popytu z konsumpcji towarów na rzecz usług.
  • Wprowadzane w międzyczasie podwyżki cen za wodę i usługi kanalizacyjne nie podbiły dotychczas znacząco inflacji bazowej, choć dalej będą one czynnikiem (rozłożonym w czasie) wywierającym presję w najbliższych miesiącach.

Inflacja CPI – wkład towarów i usług (%r/r, pkt. proc.)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

  • Ryzyka proinflacyjne na najbliższe miesiące widzimy również na cenach żywności. W sierpniu spadły one zaledwie o 0,1% m/m. To wyraźnie słabszy spadek niż wskazywałby na to wzorzec sezonowości. Widać już efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (szczególnie owoców). To silnie proinflacyjny prognostyk na pozostałą część roku. Pozostałe produkty spożywcze w sierpniu z przewagą wzrostów cen, a na uwagę zasługują ostatnio rozgłośnione medialnie ceny masła (+0,9% m/m), jaj (+0,8% m/m), mąki (+0,8%) czy pieczywa (+0,7%). Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru.

Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

  • Ceny paliw kontynuują spadkowy trend zapoczątkowany w II kwartale, a w samym sierpniu obniżyły się o kolejne 0,9%. We wrześniu widzimy potencjał do dalszych spadków, sięgających nawet 2%. Największą rolę odgrywa tutaj spadkowy trend na rynkowych cenach ropy naftowej, który mocno przybrał na sile z początkiem września. Duża szansa, że już niedługo będziemy widzieć piątkę z przodu za litr benzyny czy diesla.
  • W szczegółach nośników energii uwagę zwraca definitywny koniec trendu spadkowego na cenach opału. W sierpniu ceny opału poszły w górę o kolejne 1%, a dalsze wzrosty będą napędzane przez czynniki sezonowe i stopniowy wzrost popytu na opał w ramach przygotowywania się do najbliższego sezonu grzewczego. Z kolei w rachunkach za prąd i gaz do końca roku nic się już nie zmieni, a największe dostosowanie miało miejsce w lipcu, kiedy to częściowe odmrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych podbiło rachunki o prawie 20%, a cały wskaźnik inflacji dźwignęło powyżej 4% r/r.

Ceny detaliczne opału (indeks 2017m1 = 100)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

  • Jakie widzimy dalsze perspektywy dla inflacji? Zwracamy uwagę, że już we wrześniu inflacja podskoczy w okolice 5% r/r, a inflacja bazowa wyraźnie przekroczy barierę 4% r/r. Skąd taki duży skok? To efekt bardzo niskiej bazy odniesienia na wielu frontach. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów, limity zużycia tańszej energii elektrycznej czy silną obniżkę cen paliw.
  • Do końca 2024 r. inflacja będzie poruszać się blisko 5% r/r. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy dalszy skokowy wzrost inflacji (do ok. 6% w I kwartale), m. in. ze względu na dalsze odmrażanie cen energii oraz ponownie niską bazę odniesienia. Przy tym, coraz więcej słyszymy głosów z rządu mówiących o chęci dalszego mrożenia cen energii z początkiem 2025 r. Jednakże, nawet jeżeli te zapowiedzi się ziszczą to efekt niskiej bazy będzie tak silny, że nie uciekniemy od zbliżenia się inflacji w I kwartale blisko 6% r/r. Od drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe z kolei tąpnięcie w dół w okolice 4-4,5%. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe dopiero w 2026 r.

Perspektywy inflacyjne (%r/r, prognoza Pekao)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter