Cięcie o 25 czy 50 pb? Wysoka niepewność przed posiedzeniem Fed
Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie FOMC, które – po wielu rynkowych zwrotach akcji – ma duże szanse zakończyć się cięciem stóp o 50 pb. Ponadto warto zwrócić uwagę na publikacje danych z polskiej gospodarki w czwartek (o tym poniżej) oraz dane na temat aktywności ekonomicznej w USA (wtorek - sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, środa – rynek nieruchomości).
Wiadomości
- PL-DANE: W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację CPI za sierpień na poziomie wstępnego szacunku, czyli 4,3% r/r, wobec 4,2% w lipcu. Spadek cen żywności (-0,1% m/m) był mniejszy od zwykle sezonowo obserwowanego w sierpniu, ale za to ceny paliw kontynuowały spadki (-0,9% m/m). Inflacja bazowa utrzymuje się na stabilnych, ale jednak podwyższonych poziomach (zakładamy 3,7% r/r, finalny odczyt za sierpień poznamy dzisiaj). Już we wrześniu inflacja podskoczy w okolice 5% r/r, a inflacja bazowa wyraźnie przekroczy barierę 4% r/r ze względu na efekt bardzo niskiej bazy odniesienia. Do końca 2024 r. inflacja będzie poruszać się blisko 5% r/r. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy dalszy skokowy wzrost inflacji (do ok. 6% w I kwartale). Powrotu do przedziału wahań NBP możemy oczekiwać dopiero w 2026 r. Więcej o krajowej inflacji i jej dekompozycji pisaliśmy w piątek.
- PL-RPP: Członek RPP Henryk Wnorowski wskazał na możliwość obniżek stóp w II kwartale 2025 r., jednocześnie zaznaczając, że ta dyskusja zacznie się dopiero po marcowej projekcji inflacji. Stwierdził też, że ewentualna obniżka byłaby najpewniej o 25 pb, ale im później do niej dojdzie tym zwiększa się szansa na głębszą zmianę – wskazuje na łączną przestrzeń do obniżek w 2025 r. o rozmiarze 100 pb. Czynnikami przyspieszającymi łagodzenie polityki będą szybsze obniżki w strefie euro i USA, a spowalniającym elementem może być skala wydatków w budżecie na przyszły rok.
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 17 września sprzeda papiery serii OK0127, PS0729, WZ0330, DS1030, DS1033, DS1034, IZ0836, a odkupi serii PS1024, PS0425, WZ0525 i DS0725.
- EZ-DANE: Lipcowa produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,3% m/m, zgodnie z oczekiwaniami, wobec braku zmian miesiąc wcześniej.
- US-DANE: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan za wrzesień wzrósł do 69 pkt. (wstępny odczyt) z 67,9 pkt. w sierpniu, wobec konsensusu 68 pkt. Jest to najwyższa wartość indeksu od maja br.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Fed. Wiadomo że dojdzie na nim do cięcia stóp. Nie wiadomo natomiast w jakiej skali: 25 czy o 50pb. Rynki długo nie mogły się zdecydować, ale ostatecznie skłaniają się bardziej ku tej drugiej opcji. W piątek zaważyć mogła nad tym wypowiedź W. Dudleya – byłego prezesa Fed w Nowym Jorku – o tym, że mocniejsze cięcie byłoby jego preferowaną decyzją. Tak czy inaczej, rentowności dwuletnich amerykańskich Treasuries obniżyły się o 5pb a 10-letnich o 3pb. Rynek wycenia teraz większe prawdopodobieństwo cięcia o 50 niż o 25pb (w tej chwili 60:40). Taki jest też nasz scenariusz stóp. Dolar w piątek w dalszym ciągu się osłabiał, ale już w dużo mniejszej skali niż w dzień wcześniej. EUR/USD testuje teraz opór na 1,11 i nie bylibyśmy zdziwieni, gdyby dziś-jutro powędrował wyżej i oscylował między 1,11 a 1,12. Po środowym posiedzeniu Fed spodziewamy się dalszego spadku rentowności Treasuries i wzrostu EUR/USD.
- POLSKA: W piątek złoty umacniał się – trochę wbrew danym inflacyjnym za sierpień, które raczej przybliżyły niż oddaliły perspektywę obniżek stóp przez RPP. Zaważył więc najpewniej nieco słabszy dolar. W każdym razie EUR/PLN obniżył się z 4,285 do 4,28 a USD/PLN z 3,87 do 3,86. Rentowności obligacji poruszały się bez wyraźnego kierunku. W pierwszej połowie tego tygodnia nie zdziwiłaby nas kontynuacja tych trendów – czyli jeszcze nieco mocniejszy złoty. W drugiej połowie tygodnia słabsze dane makro z naszego kraju, zwłaszcza niższa od oczekiwań dynamika płac powinna zachęcić rynki do zakładów o wcześniejsze cięcie stóp procentowych w naszym kraju, które powinny przełożyć się na spadek rentowności obligacji i słabszego złotego. Cały czas jednak operujemy w dość wąskim paśmie wahań (4,25-33) i takie drobne modyfikacje bazowego scenariusza to za mało, by EUR-PLN je opuścił.
Przegląd nadchodzących danych
19 września, Produkcja przemysłowa, Pekao: -1,6% r/r Konsensus: 0,0% r/r
Lekkie rozczarowanie w danych o produkcji przemysłowej za lipiec każe nam z dystansem patrzeć na możliwości krajowego przetwórstwa w najbliższych miesiącach. W sierpniu produkcję ograniczała liczba dni roboczych oraz utrzymujące się nienajlepsze nastroje w przetwórstwie, stąd nasza prognoza ujemnej dynamiki w ujęciu rocznym.
19 września, Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, Pekao: 10,2% r/r Konsensus: 10,9% r/r
Negatywny efekt dni roboczych (-1 r/r) popchnie roczną dynamikę płac poniżej odczytu za lipiec. Tempo wzrostu wynagrodzeń stopniowo wyhamowuje, choć w najbliższych miesiącach nadal powinno oscylować wokół 10%. Wraz z utrzymującą się powyżej celu RPP inflacją, realne dochody gospodarstw domowych będą rosnąć (6% r/r), lecz w wyraźnie wolniejszym tempie niż w pierwszej połowie roku (10% r/r).
19 września, Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, Pekao: -0,3% r/r Konsensus: -0,3% r/r
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostaje w stagnacji w ujęciu miesięcznym, choć sierpień powinien przynieść nieznaczne odbicie dynamiki rocznej z –0,4% w lipcu. To po części wynik niskiej bazy odniesienia sprzed roku. Pozytywne sygnały na wskaźnikach zatrudnienia są nadal trudne do odnalezienia, lecz z drugiej strony przestrzeń do dalszych spadków zmniejsza się.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.